28. 12. 2024 - 11. 1. 2025
28 990
letenka cca 18000 Kč
více
28. 12. 2024 - 11. 1. 2025

Silvestr v Senegalu a Gambii

Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky.

Expedice #1011
15 dnů28. 12. 2024 - 11. 1. 2025
AfrikaSenegal, Gambie
9Účastníků
Náročnost
1 z 5
Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition Clubem je tu! Silvestr si připravil pro tuto výpravu navíc pádlování na kajaku po řece Gambii nebo projížďku na kolech po místních vesničkách. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěva je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele!  Jak už to u Afriky bývá, je mnohdy důležitější jen to, že tam jsi, než konkrétní body, které navštívíš. Rozdílné vjemy a atmosféra vytváří ten pravý zážitek. Tady končí Sahel, tady začíná "Černá Afrika".

Usměvavé pobřeží

Ale abychom neskončili jen u "poflakování", máme i konkrétní místa, která chceme vidět. Projedeme národní parky Niokolo Koba, Djoudj, Central River Gambia, mrkneme do měst Saint-Louis, Dakar a Touba, kde navštívíme největší mešitu v Senegalu, nakoukneme do Gambie, „usměvavého pobřeží“ - do země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, kde plnými doušky vychutnáme atmosféru pravé Afriky. Podíváme se na hadí farmu, tajemné kamenné kruhy i do školy. Západní Afrika je vyhlášená svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování a tance u ohně. Láká tě Senegal a Gambie? Tak se mnou vyraž, dobrodružství totiž nečeká!  

1
+
5
Požitkář
Náročnost
Tohle bude pohodička
Pro zvládnutí této výpravy nemusíš být žádný sportovec. Je určena všem, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. Pro někoho můžou být náročné poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu a Gambie je na tom stejně. Jezdíme zde již 7 let a nikdy jsme nepozorovali žádný problém. Tak jako v každém státu se můžeme setkat s kapsáři. Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Víza a režim vstupu

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.


Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování je potřeba, najdeš ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 15 000 Kč, ale na Silvestra se mohou vyšplhat až na 20 000 Kč.


Výpravu zahájíme podle aktuální ceny letenek a společné domluvy v Gambii v Banjulu. Pokud budou výrazně levnější letenky do senegalském Dakaru, můžeme začít tam. Ať už ale začneme kdekoli, o žádné ze zajímavých míst nepřijdeme.


Na místě si půjčíme soukromou dodávku s řidičem, kterou celou zemi projedeme. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louis do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 hod. se zastávkou ve městě Touba.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, kempech, případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, které je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit. V Senegalu a Gambii je levno, takže se najíme určitě levněji než v ČR. Zásoby můžeme společně doplňovat i na tržnicích.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Vzhledem k nenáročnosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního. Stan a karimatku určitě nechej doma. Hodí se tenký spacák, a to hlavně z hygienických důvodů. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

1. den

Odlet z ČR či Vídně.

2. den

Přílet do Banjulu, příjezd na ubytování na pláži v Sanyangu. Ráno relax na pláži, odpoledne navštívíme hadí farmu v Kartongu a rybářskou vesničku Tanji, kde se pokocháme západem slunce v nikdy neutichajícím chaosu rybářských lodí. Večer koktejl v kokosu na pláži.

3. den

Brzy ráno odjezd na trajekt Banjul-Barra. Navštívíme vesnici Juffureh a Kunta Kinteho ostrov, kde se seznámíme se smutnou otrokářskou minulostí země. Odpolední přejezd do Mbouru (Senegal). Spánek v apartmánu u oceánu, kde strávíme 2 dny.

4. den

Návštěva města Fadoiuth, které je celé postaveno z mušlí a žije v něm majoritní křesťanská komunita. Procházka po unikátním křesťansko-muslimském hřbitově z mušlí. Odtud pojedeme k největšímu baobabu v Senegalu a po cestě zpět navštívíme nově postavený kostel ve tvaru korýše. Večer relax na pláži a oslava nového roku v jednom z místních barů.

5. den

Rezervace Bandia (uvidíme antilopy, žirafy, buvoly, možná i nosorožce). Nečekej safari jako v Keňi, ale zas nečekej Hradec Králové, je to něco mezi. Na ploše 35 km2 se rozprostírá rezervace, která ma za úkol chránit ohrožené druhy, které už jsou v Senegalu ve volné přírodě skoro nebo úplně vymýcení. Rezervace je známá i pro ochranu antilopy Derbyho, největší antilopy na světě. Odpoledne příjezd do Dakaru. Ochutnáme místní specialitu thieboudienne.

6. den

Prohlídka Dakaru. Začneme návštěvou obří sochy Renaissance Africaine. Navštívíme muzeum umění u náměstí Soweto, Cathedral of Dakar, ale hlavně se podíváme na ostrov Gorée. Z celé otrokářské historie Senegalu a Gambie je to asi nejzajímavější místo k navštívení. Odpoledne strávíme procházkou po pláži s chlazeným pivem v ruce.

7. den

Přesun na sever do Saint-Louis - UNESCO, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídlené Francouzi). Cestou navštívíme Růžové jezero – senegalské Mrtvé moře, což je jezero při pobřeží Atlantiku, jehož voda obsahuje až 40 % soli a díky řase má sytě růžovou barvu. Příjezd do Saint Louise. Večer strávíme na ulici mezi lidmi a den zakončíme na naší střešní terase s výhledem na řeku Senegal.

8. den

Navštívíme NP Djoudj, který je přímo na hranici s Mauritánií a je rájem pro sledování ptactva. Park je první místem na jih od Evropy se sladkovodní vodou, a proto je největším zastávkovým bodem pro ptáky na africkém kontinentu během jejich migrace. Uvidíme tisíce ptáků a kromě toho i krokodýli, antilopy nebo prasata bradavičnatá. V podvečer návrat do Saint Louis Prohlídka a druhý večer na střešní terase.

9. den

Celodenní přesun do města Tambacounda. Asi v polovině cesty se podíváme na druhou největší mešitu v Senegalu ve městě Touba. Tato mešita je zároveň jedním s nejvýznamnějších poutních míst v západní Africe. Jedná se o centrum murídismu. Tambacounda je město v centru různých etnik Mandinka, Fulani nebo Soninke. Tak jako všude se tu pěstují, arašídy, proso, bavlna a kromě toho, je to strašná díra :D

10. den

Celodenní prohlídka NP Niokolo Koba, který se pyšní hlavně svým „wild life“, které sice není tak bohaté jako v Tanzanii, ale pokud má člověk štěstí, může vidět buvoly, hrochy, antilopy, krokodýly, slony, šimpanze, paviány, kočkodany a spoustu dalších. Jelikož má NP Niokolo Koba rozlohu 9 130 km2, je spatření zvířat hodně o štěstí. Od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.

11. den

Přejezd do Gambie. Navštívíme ostrovní městečko v Janjanbureh. V městečku Wassu navštívíme slavné kamenné kruhy, nejstarší pozůstatky civilizace v Senegambii. Zajedeme do Kuntauru, kde se ještě ten den vydáme na lodičkách do centra NP River Gambia, kde se podíváme na krmení šimpanzů. A určitě uvidíme i hrochy.

12. den

Celodenní projížďka na kajacích za hrochy po řece Gambii. Jak to již v Africe bývá, je možné, že kajaky nebudou od naší minulé návštěvy už pojízdné. V tom případě nás čeká projížďka na kolech po místních vesničkách. Oběd na lodi a krátký trek s místním průvodcem po rýžových polích. Vyjížďka na kole do NP Kunkilling - koupání v řece Gambii a objevování zapadlých vesniček.

13. den

Přesun na pobřeží do vesnice Sanyang. Návštěva craft marketu v Brikamě. Ubytování na pláži, relax.

14. den

Budeme grilovat krevety a kalamáry na pláži, poslouchat koncert afrických bubnů a přes den jezdit na zajímavá místa. Navštívíme například největší obchod s dobytkem v Gambii, krokodýlí bazén, řezbářské dílny a velký bazar v Serekundě. 

15. den

Odlet zpět do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceSilvestr Tkáč

Afričan
tlumočník
projektový koordinátor
vizionář
Silvestr v Gambii nějaký ten pátek žil (5 let) a našel si zde i manželku. Jeho celé jméno je Silvestr Darboe-Tkáč a troufám si říci, že v  České republice bys nenašel nikoho, kdo zná Gambii tak dobře, a kdo by ti dělal touto zemí lepšího průvodce než on! Kromě toho vystudoval perštinu v Iránu, pracoval jako tlumočník na velvyslanectví, válka neválka, procestoval všechny země v regionu a o pár let později se přestěhoval do Gambie, aby koordinoval projekty neziskovky Kola pro Afriku a založil firmu na 3D tisk.
Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Pronájem soukromé dodávky, která nás bude doprovázet a veškeré náklady s tím spojené
 • Místního řidiče a všechny jeho náklady po celou dobu výpravy
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Pronájem kajaků a tour na kajacích na řece Gambie nebo pronájem kol a jízda po vesničkách
 • Pojištění ECOWAS
 • Trajekty přes řeku Gambii
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letecká doprava 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 130 euro)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.