25. 1. - 11. 2. 2025
31 990
letenka cca 20000 Kč
více
25. 1. - 11. 2. 2025
Poslední 2 místa
Poslední 2 místa

Cesta kolem Afriky, MALI a BURKINA FASO

Dostat se z Dakaru do Ghany jde mnoha různými způsoby. Volíme ten nejnáročnější, tu největší výzvu. Expedice, na které nedokáži garantovat nic. Ale možnost navléci Mali a Burkinu Faso jako korálek na svůj cestovatelský náhrdelník je výzva, které jsem podlehl.

Expedice #1240
18 dnů25. 1. - 11. 2. 2025
AfrikaGhana, Mali, Burkina Faso, Senegal
5Účastníků
Náročnost
2 z 5

Pokud čteš tyto řádky a skutečně zvažuješ účast na expedici, asi tu nemusím příliš dělat reklamu. Nejspíš dobře víš, že cesta je na hraně dobrodružství a přílišného rizika. V Senegalu příliš nepobudeme, hlavním cílem je pro nás Mali a Burkina Faso, kde se budeme pohybovat v co nejvíce bezpečných oblastech. Máme zde místní kontakt, který nám pomůže s vízy i s aktuální bezpečnostní situací. Přesto cestujeme zcela bez záruk.

 

Přesný itinerář na Mali i Burkinu Faso budeme skládat dle situace těsně před odjezdem. V Ghaně si naopak naordinujeme především odpočinek a relax u oceánu. Jsem si jist, že ho budeme potřebovat. Musím upozornit, že na tuto výpravu hledám opravdu především zkušené cestovatele – fyzicky zdatné, trpělivé a klidné jedince.

Riziko je vyváženo návštěvou míst, která jsou zcela unikátní.

Pro koho je výprava určena?

Filip se rozhodnul v letech 2025-2026 objet ve spolupráci s Expedition Clubem kolem dokola Afriku. Ve starém Land Cruiseru, ve voze s vysokou průchodností terénem a vždy pouze v šesti členech posádky! Pokud Ti to přijde lákavé, můžeš i ty! Na každé z unikátních etap se tak k Filipovi přidá pět dobrodruhů. Podrobný itinerář výpravy není možné sestavit, ale jeho hrubý nástřel nalezneš v sekci programu. Na výpravu hledám především zdatné cestovatele, kteří mají expedici co nabídnout. Plusem k přihlášce jsou tak zkušenosti s opravou aut, znalost cizích jazyků, zdravotnické vzdělání, nadstandardní odvaha a podobně. 

Cíl expedice

Cíl je jasný. Dojet do Ghany a zvládnout další část na naší cestě do Jihoafrické republiky. Tomuto cíli podřídíme vše. Připrav se na to, že se budeme pohybovat ve státech se sporadicky fungující státní správou, které mají problémy s chudobou, kriminalitou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci, nepředvídatelnost a nejistotu. Ale i to je jeden z důvodů proč se sem vydáváme. Chceme vystoupit z naší bubliny a vidět na vlastní oči, že ne všude lidé žijí v materiální hojnosti a komfortu západní civilizace. Zvládnout 3500 km dlouhou cestu je velká výzva. V tomto případě je to opravdu výprava do míst, která nejsou pro každého. Místy i výprava do míst, kam nikdo nechce.

Bezpečnost a odpovědnost

Senegal a Ghana - Bez problémů

Mali a Burkina Faso - riziková oblast. Každý si musí individuálně vyhodnotit, zda je pro něj výprava vhodná. 

 

Expedition Club s Filipem vypisují tuto expedici jako jedinečnou možnost, jak Ti umožnit podívat se do těchto oblastí, a tak bys to měl brát. Nabízíme Ti příležitost zažít něco jedinečného, neopakovatelného a vystoupit ze své komfortní zóny. Nemůžeme ovšem nést odpovědnost za bezpečnost a hladký průběh expedice, protože v těchto končinách nejde nic 100% garantovat. Tak to je a musíš to respektovat. Poskytujeme ti otevřeně všechny informace, které máme k dispozici, zbytek si ale musíš rozhodnout sám/a. Pokud máš zájem o účast na této expedici, předpokládáme už nějakou míru samostatnosti a i schopnost individuálně vyhodnotit rizika, zda je pro Tebe výprava vhodná.  Expedice se účastníš na svou plnou vlastní zodpovědnost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny! Celá akce je spolková, viz odstavec Legislativa. 

2
+
5
Turista
Náročnost

Fyzická náročnost nízká... Komfort minimální... Hlavní nápor bude na tvé sedací svaly a psychiku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Kromě Senegalu potřebujeme víza do všech zemí. Ghanu zařídíme v Praze, Mali a Burkinu Faso přes náš kontakt v Mali.

 

Na tuto výpravu je povinné očkování proti žluté zimnici! Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno! Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

 

Velké téma na tomto úseku je malárie, které se budeme detailně věnovat v informacích před výpravou.

Doprava

Oficiální start Expedice je v Dakaru, kam se všichni účastníci dopraví letecky. Zpět poletíme z Ghany - Accry. Průvodce bude s autem čekat na letišti v Dakaru a celá expedice odstartuje následující den. Účastníci, kteří ještě v Dakaru nebyli, mohou doletět dříve a Dakar prozkoumat po vlastní ose. Itinerář dodám. V rámci této expedice totiž na Senegal nebude mnoho času.

Expediční kára

A jakým autem pojedeme? Toyota Land Cruiser 100. Proč zrovna toto auto? Tenhle typ vozidla považujeme za největšího držáka, který si s celou trasou hravě poradí. Cokoliv, co se nedá opravit kladivem, je v Africe skoro bezcenné. Místní mechanici si nedokážou poradit s moderní elektronikou a při první poruše by auto bylo takřka nepoužitelné. Auto bude na cestu dobře připravené. Zároveň nebudeme ověšeni expedičními vylepšováky a samolepkami. To přenecháme načančaným expedicím, které končí již v Dakaru. Důležitá je pro nás v Africe nenápadnost. 

Ubytování

Budeme kombinovat spaní ve stanech a hotelech. Stany na bezpečných místech, hotely, když si budeme potřebovat odpočinout a doplnit energii. Hotely budou převažovat. Primárně nechceme spát venku na divoko, ale je pár míst, kde to bude příjemné a využijeme toho. Bereme s sebou stany, tenký spacák a karimatku.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. V neobydlených částech samozřejmě z vlastních zásob, které budeme společně doplňovat na tržnicích. V autě bude k dispozici velká plynová bomba s vařičem, např. na ranní čaj, kávu nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! Určitě doporučuji si vzít z Česka nějaké záchranné tyčinky a oplatky. Vaření jídla na vlastním vařiči je bráno spíše jako železná rezerva pro někoho, kdo trpí silnými průjmy nebo jinou nemocí.

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. V autě nebude příliš mnoho prostoru navíc, budeme cestovat jako tým, nikoliv jako skupina jednotlivců a tomu je potřeba uzpůsobit i výbavu. V autě budou erární stany, karimatky, varná konvice, čaj, káva, hrnečky. Společné budou také základní hygienické potřeby. Tekuté mýdlo, zubní pasta, prací gel, toaletní papír a dezinfekce. Společná bude i lékárnička. Samozřejmě si vezmi vlastní léky, které užíváš běžně, plus ty na průjem a základní léky.


Každý účastník má povolené zavazadlo striktně se držící maximálních rozměrů 45x30x20cm, libovolné váhy. Velký foťák vždy maximálně jeden ve skupině, v rámci etapy. Tato nezvyklá opatření mají dva hlavní důvody. Za prvé, ať máme v autě přehled a prostor a nebereme si zbytečnou výbavu (ono toho do Afriky opravdu není mnoho potřeba). Za druhé, ať neztrácíme spoustu času věčným přehrabováním a hledáním věcí v batozích či kufrech a základní věci sdílíme ve společném uspořádaném prostoru. Vycházím z mých již celkem solidních zkušeností cestování nejen v Africe.

Trasa

Vybrali jsme podstatně dobrodružnější trasu než v minulých letech. Projedeme kousek Senegalu, Mali, Burkinu Faso a Ghanu. 

Co cestou uvidíš?

Zde je program expedice. Realita může dopadnout z mnoha důvodů dost jinak. Program je pouze orientační, časová náročnost jednotlivých úseků v něm bude hrát velkou roli (například průjezd hranic apod.) a bude se přizpůsobovat dané situaci.

1. -18. den

Jak už jsem několikrát zmínil, rozhodnul jsem se jet tuto etapu vnitrozemím přes Mali a Burkinu Faso. Bezpečnostní situace zde je velmi diskutabilní, budeme ji sledovat. Bude hlavní indikátorem toho co navštívíme a co nikoliv. Celý program spolu budeme diskutovat a je chtěné, aby ses do přípravy zapojil.

18. - 39. den

Na tuto etapu volně navazuje její další část přes Togo, Benin, Nigérie, Kamerun, Rovníkovou Guineu a Gabon - všechny podrobnosti najdeš - ZDE.

 

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Za ty roky jsme toho s Filipem v Expeditionu zažili opravdu hodně. Výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli jsme na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť až do Ghany nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách.  Teď se Filip pouští na svoji ultimátní expedici - objet celou Afriku.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Cena expedice se skládá ze 2 složek. Celkově Tě expedice vyjde na cca 45 000 Kč + letenky, víza a jídlo.

 

1) Fixní složka - Cena za Tvoji účast na expedici, která se platí předem = 29 990 Kč. Viz "Co je v ceně".

2) Variabilní složka - Náklady na expedici nejdou přesně odhadnout. Budeme se tedy na veškeré společné náklady v průběhu expedice skládat.

Předpokládáme, že výdaje na společné náklady dosáhnou 15 000 Kč/osoba. Filip bude všechny společné výdaje platit a na konci výpravy to spravedlivě podělíme počtem účastníků, a to každý zaplatíme. Viz variabilní cena na místě.

Co je v ceně

 • Koupě kvalitního expedičního vozu. Jeho kompletní revizi a přípravu na cestu. Potřebné úpravy, přepis na průvodce atd.
 • Komfort malé skupinky - celkem nás bude 6 i s průvodcem
 • Opravy vozidla během cesty a riziko spojené s vozidlem
 • Carnet de passage pro vozidlo, zařízený předem v ČR  a pojištění vozidla - ECOWAS
 • Dopravu auta z ČR do Senegalu (jen pro představu je to 7000 km)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům = Filip Vítek
 • Práci mou a mých kolegů, včetně pracně získaného know-how
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy atp.)
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer +

Co není v ceně

 • Variabilní cena na místě - viz 3. odstavec
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (nyní cca 20000 Kč)
 • Víza cca 5000 Kč
 • Vstupy do NP a rezervací

Variabilní cena na místě - cca 15 000 Kč

 • ubytování
 • palivo
 • místní permity za vozidlo
 • úplatky
 • další nenadálé výdaje na cestě

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.