22. 10. - 5. 11. 2025
32 990
letenka cca 20000 Kč
více
22. 10. - 5. 11. 2025

Cesta kolem Afriky, FASCINUJÍCÍ KEŇA

Jedna z nejoblíbenějších zemí Afriky. Tisícihlavá stáda migrující zvěře, zapadlé vesničky kdesi u hranic se Súdánem, Viktoriino jezero a ryzí Afrika. Potenciál Keni využijeme naplno!

Expedice #1219
15 dnů22. 10. - 5. 11. 2025
AfrikaKeňa
5Účastníků
Náročnost
2 z 5

Keňa je úžasná destinace a jednoznačně si zaslouží samostatnou etapu. Tohle bude etapa pro každého, kdo chce zvolnit, ochutnat to nejlepší z Afriky, ale přitom se nehnat z jednoho parku do druhého.

 

Hlavním lákadlem bude samozřejmě národní park Masai Mara. Masai Mara je jednou z nejznámějších rezervací v Africe, proslulá svou bohatou faunou a dramatickými scenériemi. Každoročně se zde odehrává Velká migrace, kdy více než 1,5 milionu pakoňů, stovky tisíc zeber a gazel putují mezi Serengeti v Tanzanii a Masai Mara v Keni. Pustíme korunu a v parku zůstaneme tři dny. Nic úchvatnějšího stejně v Africe nenajdeme… Budeme kempovat pod širým nebem a plnými doušky si vychutnáme místo, kde se právě teď nacházíme. Skutečně to už moc výš nejde. :)

 

Samozřejmě navštívíme také Viktoriino jezero, kde odpočineme, pověnujeme se místní gastronomii, najdeme si pěkné ubytování ve vile na pobřeží a připravíme se na naše severní dobrodružství. Zkrátka takové nadechnutí před velkým finále. 

Dobrodružná část této etapy proběhne v odlehlém keňském regionu Turkana. Region Turkana se nachází v severozápadní části Keni a je jednou z nejodlehlejších a nejméně prozkoumaných oblastí v zemi. Tento region, pojmenovaný podle lidu Turkana, kteří zde žijí, je známý svou divokou krásou, fascinující kulturou a dramatickou krajinou. Naším cílem budou v tomto regionu především lidé a věřím, že se nám podaří navštívit skutečně původní a autentické komunity.

Pro koho je výprava určena?

Filip se rozhodnul v letech 2025-2026 objet ve spolupráci s Expedition Clubem kolem dokola Afriku. Ve starém Land Cruiseru, ve voze s vysokou průchodností terénem a vždy pouze v šestičlenné posádce! Pokud Ti to přijde lákavé, můžeš jet i ty! Na každé z unikátních etap se tak k Filipovi přidá pět dobrodruhů. Podrobný itinerář výpravy není možné sestavit, ale jeho hrubý nástřel nalezneš v sekci programu. Na výpravy ve východní Africe hledáme především odhodlané a pozitivní cestovatele, velké zkušenosti nejsou podmínkou. Plusem k přihlášce jsou samozřejmě jako vždy zkušenosti s opravou aut, znalost cizích jazyků, zdravotnické vzdělání, nadstandardní odvaha a podobně. 

Cíl etap afrického expresu ve východní Africe

Cíl je jasný. Dojet s autem ve zdraví a plni zážitků do Keni. Zde se rozhodne, co nás čeká dál. Zda ozbrojená mise do Somálska, finančně ruinující cesta přes Etiopii do Libye nebo kontejner do Ománu. Každopádně cíli dojet do Keni podřídíme vše. Připrav se na to, že se budeme pohybovat i ve státech se sporadicky fungující státní správou, které mají problémy s chudobou, kriminalitou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci, nepředvídatelnost a nejistotu. Ale i to je jeden z důvodů, proč se sem vydáváme. Chceme vystoupit z naší bubliny a vidět na vlastní oči, že ne všude lidé žijí v materiální hojnosti a komfortu západní civilizace. Je pravda, že mnohé země na naší trase jsou turisty již více než oblíbené. Ale my si na hotelech nejspíš nebudeme kupovat fakultativní zájezdy. Chceme vidět vše, ale hlavní je pro nás svoboda, kterou nám dá náš vlastní vůz a možnost na příští křižovatce zabočit, kam jen budeme chtít. A proto bude každá etapa výpravou do míst, která nejsou pro každého.

Bezpečnost a odpovědnost

Keňa - převážně kriminalita ve městech. Na situaci v regionu Turkana se budeme informovat těsně před začátkem výpravy.

Expedition Club s Filipem vypisují tuto expedici jako jedinečnou možnost, jak Ti umožnit podívat se do těchto oblastí, a tak bys to měl brát. Nabízíme Ti příležitost zažít něco jedinečného, neopakovatelného a vystoupit ze své komfortní zóny. Nemůžeme ovšem nést odpovědnost za bezpečnost a hladký průběh expedice, protože v těchto končinách nejde nic 100% garantovat. Tak to je a musíš to respektovat. Poskytujeme ti otevřeně všechny informace, které máme k dispozici, zbytek si ale musíš rozhodnout sám/a. Pokud máš zájem o účast na této expedici, předpokládáme už nějakou míru samostatnosti a i schopnost individuálně vyhodnotit rizika, zda je pro Tebe výprava vhodná.  Expedice se účastníš na svou plnou vlastní zodpovědnost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny! 

Prosím počítej s tím, že tvoje přihláška se nerovná tvoje účast na expedici. Tým budu skládat tak, aby si lidé, pokud možno co nejvíce sedli.

2
+
5
Turista
Náročnost

Fyzická náročnost nízká... Komfort střední... Hlavní nápor bude na tvé sedací svaly a psychiku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Od 1. ledna 2024 Keňa zavedla politiku bezvízového vstupu pro všechny cizince, včetně občanů České republiky. I když vízum již není potřeba, cestující budou muset získat elektronické cestovní povolení (ETA), což je jednoduchý online proces a stojí kolem 30 USD.

 

Na tuto výpravu je povinné očkování proti žluté zimnici! Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno! Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

 

Velké téma na tomto úseku je malárie, které se budeme detailně věnovat v informacích před výpravou.

Doprava a počasí

Oficiální start Expedice je v Nairobi, kam se všichni účastníci dopraví letecky a odkud poletíme i zpět.  Průvodce bude s autem čekat na letišti a celá expedice odstartuje ještě ten den. Keňu budeme projíždět v mírném období dešťů. Má to některé nevýhody, ale také výhody.

Expediční kára

A jakým autem pojedeme? Toyota Land Cruiser 100. Proč zrovna toto auto? Tenhle typ vozidla považujeme za největšího držáka, který si s celou trasou hravě poradí. Cokoliv, co se nedá opravit kladivem, je v Africe skoro bezcenné. Místní mechanici si nedokážou poradit s moderní elektronikou a při první poruše by auto bylo takřka nepoužitelné. Auto bude na cestu dobře připravené. Zároveň nebudeme ověšeni expedičními vylepšováky a samolepkami. To přenecháme načančaným expedicím, které ovšem do těchto končin příliš často nedojedou. Pro nás je v Africe důležitá nenápadnost. 

Ubytování

Budeme kombinovat spaní ve stanech, chatkách, soukromých ubytováních a hotelech. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, které je tak na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. Na mých výpravách se většinou velmi dobře jí, přeci jen gastonomie je taky důležitá součást kultury každé země. Můžeme mít ale také hladové či tzv. sušenkové dny. Vše závisí na možnostech dané země a stylu výpravy.

 

 

V autě bude k dispozici velká plynová bomba s vařičem, např. na ranní čaj, kávu nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! Vaření jídla na vlastním vařiči je bráno spíše jako železná rezerva.

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. V autě nebude příliš mnoho prostoru navíc, budeme cestovat jako tým, nikoliv jako skupina jednotlivců a tomu je potřeba uzpůsobit i výbavu. V autě budou erární stany, karimatky, varná konvice, čaj, káva, hrnečky. Společné budou také základní hygienické potřeby. Tekuté mýdlo, zubní pasta, prací gel, toaletní papír a dezinfekce. Společná bude i lékárnička. Samozřejmě si vezmi vlastní léky, které užíváš běžně, plus ty na průjem a základní léky.


Každý účastník má povolené zavazadlo striktně se držící maximálních rozměrů 45x30x20cm, libovolné váhy. Velký foťák vždy maximálně jeden ve skupině, v rámci etapy. Tato nezvyklá opatření mají dva hlavní důvody. Za prvé, ať máme v autě přehled a prostor a nebereme si zbytečnou výbavu (ono toho do Afriky opravdu není mnoho potřeba). Za druhé, ať neztrácíme spoustu času věčným přehrabováním a hledáním věcí v batozích či kufrech a základní věci sdílíme ve společném uspořádaném prostoru. Vycházím z mých zkušeností cestování nejen v Africe.

Trasa

Trasa v rámci Keni je celkem jasně daná. Ovšem s ohledem na to, že je etapa jen v jedné zemi, můžeme se skupinou pracovat na změně programu. Migrace je ale asi MUST.

Co cestou uvidíš?

Zde je program etapy. Realita může dopadnout z mnoha důvodů jinak a program je tedy pouze orientační. Každopádně hlavní body programu je i pro mě důležité dodržet.

1. den

Přílet do Nairobi. Ubytování v hotelu, odpočinek po dlouhém letu.

2.-4. den

Sledujeme fascinující div přírody. Tzv. velkou migraci. Statisíce kusů zvěře se přesouvají mezi Keňou a Tanzánií. Budeme si užívat scenérie, ale také ten pocit, že jsme u toho. Bude to silný zážitek.

5.-6. den

Relax u Viktoriina jezera. Byl by samozřejmě hřích Viktoriino jezero nenavštívit. Najdeme si pěkné ubytování ve městě Kisumu, pochutnáme si na rybách a užijeme si procházky při západu slunce. Odpočatí pak vyrazíme na sever.

7.-12. den

Turkana. Odlehlý region na severu Keni. Cesta do Turkany je dobrodružstvím sama o sobě. Terén je drsný a nepředvídatelný. Turkana je domovem kmenů Turkana a dalších etnických skupin, jejichž kultura a tradice jsou bohaté a fascinující. Setkáme se s lidmi, kteří žijí tradičním způsobem života, často v suchých a nehostinných podmínkách, ale s ohromným bohatstvím v kultuře, zvycích a řemeslech. Kraj projedeme křížem krážem a určitě si najdeme dost času jak na přírodu, tak na lidi.

13.-14. den

Odjezd směr Nairobi a jako vždy. Vše krásné jednou končí. Tak se společně vydáme domů. Do Evropy. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Za ty roky jsme toho s Filipem v Expeditionu zažili opravdu hodně. Výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli jsme na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť až do Ghany nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách.  Teď se Filip pouští na svoji ultimátní expedici - objet celou Afriku.

 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Cena expedice se skládá ze 2 složek. Celkově Tě expedice vyjde na cca 55 000 Kč + letenky a jídlo.

 

        1) Fixní složka - Cena za Tvoji účast na expedici, která se platí předem = 31 990 Kč.  Viz "Co je v ceně".

        2) Variabilní složka -    Náklady na expedici nejdou přesně odhadnout. Budeme se tedy na veškeré společné náklady v průběhu expedice skládat. Filip bude všechny společné výdaje platit a na konci výpravy to spravedlivě podělíme počtem účastníků, a to každý zaplatíme. Viz odstavec variabilní cena na místě.

Co je v ceně

 • Koupě kvalitního expedičního vozu. Jeho kompletní revizi a přípravu na cestu. Potřebné úpravy, přepis na průvodce atd.
 • Komfort malé skupinky - celkem nás bude 6 i s průvodcem
 • Opravy vozidla během cesty a riziko spojené s vozidlem
 • Carnet de passage pro vozidlo, zařízený předem v ČR  a pojištění vozidla.
 • Dopravu auta z ČR
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům = Filip Vítek
 • Práci mou a mých kolegů, včetně pracně získaného know-how
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer +
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Variabilní cena na místě - viz 3. odstavec - cca 23 000 Kč
 • Leteckou dopravu - cca 20 000 Kč
 • Víza (30 USD)
 • Jídlo a individuální pojištění

Variabilní cena na místě - cca 23 000 Kč

 • ubytování
 • palivo
 • místní permity za vozidlo
 • Vstupy do NP a rezervací
 • úplatky
 • další nenadálé výdaje na cestě

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?