3. 12. - 17. 12. 2024
21 990
letenka cca 20000 Kč
více
3. 12. - 17. 12. 2024
Poslední místo
Poslední místo

Uganda - Margherita Peak (5 109 m)

Největší africké ledovce a rostliny obřích rozměrů. Díky své odlehlosti a náročnosti na vrchol ročně zavítá jen hrstka dobrodruhů.

Expedice #1092
15 dnů3. 12. - 17. 12. 2024
AfrikaUganda
10Účastníků
Náročnost
4 z 5

Každý světadíl schovává nádherná pohoří, úchvatné přírodní scenérie a další skryté poklady. Afrika má pro mě své nej na pomezí Ugandy a Konga a tím je Ruwenzori mountains. Toto pohoří je domovem třetí nejvyšší hory Afriky - Margherita Peaku 5109 m n.m., největšího afrického ledovce a rostlin obřích rozměrů. Garantuji ti, že zážitek z tohoto výstupu bude úplně jiný než na Kilimanjaru nebo Mt Kenya. Ruwenzori si zachovalo svoji divokost. Díky své odlehlosti a náročnosti na vrchol zavítá jen hrstka dobrodruhů ročně. Vrchol je tak těžce přístupný, že bez pomoci místní agentury, která průběžně mačetami prosekává cestu a udržuje stezku, by byl vrchol nedostupný. A proto využijeme jejich služby.

Naše kroky povedou přes všechny rovníkové vegetační pásy. Skryté rokle, údolí a flóra si zachovaly svou prehistorickou vizáž. Dole nás bude čekat deštný prales. Nad hranicí lesa budeme procházet kolem 5 metrových lobélií a až 8 metrových starčeků. Ze stromů budou viset několikametrové lišejníky a pod nohama se nám bude vlnit rašelina. Na vrcholu nás čeká jenom led a mráz. Výstup rozhodně není úplnou "brnkačkou", na vrcholu nás čekají trhliny a skály a vrchol samotný se nachází nad magickou hranicí 5000 m n.m.. Nezbývá než říct: "Pojeď se mnou dříve, než všechny ledovce na rovníku roztají a tahle romantika zmizí nadobro."

4
5
Výsadkář
Náročnost
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují.

Na rozdíl od jiných hor v Africe, jako je Mt Kenya, Mt Kilimanjaro, jsou hory Ruwenzori mnohem drsnější a náročnější. Díky členitému terénu se jde často nahoru a dolů a tím pádem nastoupáme spoustu metrů. Rovněž náš čekají velmi bažinaté úseky, které zpomalují tempo a právě kvůli bahnu půjdeme celou dobu v gumákách. Ve vyšších polohách se setkáme s techničtějšími pasážemi, kdy budeme muset použít i ruce a na vrcholovém Stanley Plateau nás čeká i ledovec, kdy pár výšvihů má sklon až 60 %. Výstup na samotný vrchol je nyní techničtější a náročnější než býval vzhledem ke stále rostoucímu počtu trhlin a odkrytých kluzkých skal. I přes to všechno se jedná primárně o trekový vrchol, kdy je ale vhodné, abys měl základní znalosti používání cepínu, maček, osmy a jumaru, protože jsou na vršku strmé pasáže. O výstup samotný se stará místní kompetentní, vyškolený guide, který tě ve všem zaškolí. Během treku budeme mít nosiče, takže půjdeš na lehko.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Uganda patří na Africké poměry mezi středně nebezpečné země. Jistě, v Africe jsou i země bezpečnější, ale rovněž nebezpečnější. Celou výpravu a program jsem konzultoval s ugandskou ambasádou v Nairobi a neměli námitek pro realizování. Při dodržování nepsaných pravidel, bude vše bez problémů. Dopravu napříč Ugandou pojedeme pronajatými Jeepy. V horách nám nic nehrozí a poslední dny se budeme zdržovat v národních parcích, které jsou bezpečné. Vyhneme se severu země s Jižním Súdánem a v noci rozhodně nebudeme chodit na punk do města a lepší zůstaneme s chlazeným pivkem v ruce na střešní terase.

Víza a režim vstupu, očkování

Pro vstup Ugandy je třeba víza, které se dělají jednoduše online a stojí 50 USD. O víza je třeba požádat minimálně 5 pracovních dní předem! Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Uganda je otevřená i pro neočkované proti COVIDU, ale je nutné mít méně než 72 hodin starý PCR test.

"Podle oficiálního sdělení Ministerstva zdravotnictví Ugandy z 27.1.2020 je mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici vyžadován od všech osob překračujících hranice země. Je tedy povinné! Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno.  Jaké očkování ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 15000 - 20000 Kč. Z letiště pojedeme taxíky. Na cestě napříč Ugandou se vyhneme MHD a pojedeme pronajatými taxíky. V podhůří Ruwenzori mountains budeme používat místní dopravu a při výstupu půjdeme pěšky :-) Na safari pojedeme rovněž Jeepy.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech. Během výstupu na Margherita Peak budeme spát v kempech od agentury na matracích nebo na zemi. Do výbavy proto zařadíme spacák. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci 8 denního výstupu máme zajištěnou plnou penzi! V rámci zbylé části výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) Takže žádní jídlo ani vařič z domů tahat nemusíš.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Důležité části výbavy Ti zdůrazní průvodce. Specifikem našeho treku je, že půjdeme většinu treku v gumácích, které si půjčíme na místě. Na vrcholový den jsou třeba pohory, mačky, cepíny atd. Vše nám půjčí agentura na místě. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE. 

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Letecký přesun po trase Evropa - Uganda. 

2. den

Ranní přílet do Entebee a přesun do Kampaly. Ubytování na hotelu. Odpočinek po nočním přeletu. Projdeme si hlavní památky města a trošku se aklimatizujeme na "černou Afriku". Ochutnávka místní gastronomie. Večer si koupíme chlazené pivko nebo místní kávový likér a dáme si ho na terase.

3. den

Po snídani pro nás přijede Jeep a 8 hodin strávíme koukáním z okýnka na místní pestrý život. Po cestě se stavíme na oběd. V podvečer přijedeme  do Kilembe. Čekají nás poslední přípravy před začátkem treku. 

4. den

Trek začneme ve vesničce Kilembe a po 40 minutách se dostaneme ke vstupní bráně národního parku Ruwenzori  , kde náš čeká krátká vstupní instruktáž s agenturou a guidy. Začátek treku do kempu Sine ve výšce 2596 m. Už dnes nás čeká pořádný kus práce. Nastoupáme 1150 m.

5. den

Trek do kempu Mutinda ve výšce 3588 m. Dnes vystoupáme 1092 m. Odpoledne si můžeme individuálně vylézt na vrchol Mutinda 3975 m. Na vrcholu jsou krásné výhledy a pomůže to aklimatizaci. Bude ale úplně stačit odpočívat u čaje v kempu. 

6. den

Trek do kempu Bugata ve výšce 4062 m. Dnes vystoupáme 474 m. V průběhu dnešního treku půjdeme údolím plného vodopádů, pramenů, endemických rostlin a hlavně močálů. Terén bude náročný s prudkými výšvihy, bahnitými a bažinatými sekcemi. Odměnou nám bude příroda, která se nikde jinde nenachází. 

7. den

Trek do kempu Hunwick ve výšce 3974 m. Dnes přejdeme sedlo Bamwanjara s výškou 4450 m, ze kterého už půjdou vidět hlavní vrcholy celého pohoří. Dnešní den je ideální pro aklimatizaci, jelikož nebudeme spát výše než den předešlý. 

8. den

Trek do kempu Margherita ve výšce  4485 m. Budeme procházet kolem jezera Kitandara, obklopeného ohromující vegetací. Uvidíme obrovské  lobélie a až 8 metrové starčeky. Poté projdeme kolem Scoot Elliot pass a dojdeme do našeho posledního kempu před výstupem.  

9. den

Ranní vstávání ve 2 hodiny. Dáme si brzkou snídani a vyrazíme vstříc vrcholu. Čeká nás sít ledovců, nějaké skalky (viz náročnost), to vše zakončeno vrcholem 3. nejvyšší hory Afriky - Margherita peak - 5109 m. Po dosažená vrcholu sejdeme až do kempu Hunwick ve výšce 3974 m. Dnešní den je rovněž dnem nejdelším a nejnáročnějším.

10. den

Sestoupíme jinou trasou přes Oliver’s pass 4505 m do kempu Kiharo ve výšce 3430 m. Kiharo kemp je umístěn v hlubokém údolí s vysokými útesy a hustou vegetací. Kdo si bude chtít cestu trochu protáhnout, je možné si zvolit sestupovou trasu přes Weismanns Peak 4627 m.

11. den

Sestup podél řeky kolem skal pokrytých mechem a krásných lesů až do kempu Kilembe. Rozloučení se s našimi nosiči, občerstvení, oslava (snad) úspěšného výstupu a konec treku.  

12. den

Tento den je vyčleněn na návštěvu safari, které je jen kousek od Ruwenzori mountains. Navštívíme Queen Elizabeth National Park, kde jsou sloni, šimpanzi, lvi, hroši, nebo třeba buvoli. Odpoledne se vydáme na plavbu lodí po kanálu Kazinga, který spojuje George Lake a Lake Edward. Při cestě zpět si vyzkoušíme, jaké je to být zároveň na severní a jižní polokouli, když se zastavíme na rychlou fotku na rovníku. Bude třeba počítat s částkou minimálně 100 USD/den. A když se zadaří, můžeme si zkusit domluvit trasování divokých šimpanzů. Kdo nebude chtít na safari, může si dát community treking v nedaleké vesnici či navštívit kávové plantáže.

13. den

Celodenní přesun soukromou dopravou zpět do Entebbe. Po cestě se zastavíme na místních tržištích a k obědu budeme zakusovat pšeničné placky s vaječnou omeletou zvané Rolex. Kdo bude chtít a chce zažít místní kolorit, může jet busem s místníma :-)

14. den

Tento den je rezervní. Pokud ale vše půjde podle plánu, můžeme využít zbývající čas projížďkou na lodi po Viktoriině jezeře, které je podle plochy největším sladkovodním africkým jezerem. Zastavíme se na Ngamba Island, kde našlo útočiště přes 50 šimpanzů. Když toho nebudeme mít dost, můžeme navštívit botanickou zahradu, kde se natáčely záběry pro scény filmu Tarzan. Odpoledne nakoupíme nějaké suvenýry a noční odlet domů.

15. den

Přílet do ČR

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

K ceně, kterou budeš platit Expedition Clubu je třeba připočítat 1700 USD za balíček ugandské agentury, který není v ceně výpravy. Celá výprava komplet Tě vyjde na 85000 Kč

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování mimo balíček agentury - 5-6 nocí
 • Soukromý transport  z Kampaly do Kasese a nazpět (150 USD)
 • Veškerá zbylá doprava 
 • Zajištění zkušeného průvodce a náklady na jeho osoby (letenka, jeho balíček agentuře atd.)
 • Organizace výpravy a individuální konzultace ohledně výbavy
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, sateliťák Garmin InReach atp.)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Balíček ugandské agentury zajišťující veškerý servis = USD $1700 = cca 38000 CZK
 • Vstupy/ Případné safari = cca 100 USD/den
 • Vízum (50 USD), individuální pojistku a případné dýško nosičům
 • Letenku do Ugandy ( cca 15000 - 20000 Kč) 

Servis zahrnutý v balíčku u ugandské agentury USD $1700

 • Poplatek za vstup do Národního parku = 35USD/ noc = 245 USD
 • Zbylá cena balíčku = 1450 USD (Standardní cena 1820 USD, vyjednal jsem slevu, protože nás je více)
 • Místního průvodce a guida odpovědného za výstup
 • Nosiče, jejich mzda, pojištění a jídlo
 • Plná penze během treku
 • Ubytování během treku
 • Vypůjčení výbavy nutné pro výstup (gumáky, mačky, cepín, lana, helmy, sedáky atd..)
 • Veškeré zázemí během treku, stany, společenský stan, kuchyně, toaleta atd..)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?