19. 4. - 28. 4. 2024
15 990
letenka cca 5000 Kč
více
19. 4. - 28. 4. 2024
Již proběhlo

Maroko - Jebel Toubkal a Sahara

Maroko je země, která Tě ohromí svou rozmanitostí, krásou a kulturou.

Expedice #1037
10 dnů19. 4. - 28. 4. 2024
AfrikaMaroko, Sahara
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Sahara je zvláštní. Je jako proradná žena. Láká muže na své křivky, hlavu jim motá barvami, a když se přestanou mít na pozoru, pozře je a už nikdy nevydá. Kosti jejich karavany pak rozpráší písečná bouře. Pozorným však dává znamení, ukazuje vodu, varuje před nebezpečím a po večerech jim zpívá. Bláznům pak dává okusit fatamorgány, nechá je vidět to, co vidět chtějí, a oni se pak ženou, než vysílením zdechnou. Umírajíc ještě věří, že kdyby ušli už jen kousek, dosáhli by svého cíle. Jsem Sahaře vděčný. Vděčný za to, jak rychle a jasně nám dává poznat, co je v nás.

Nalijme si čistého vína

Na chvíli si teď odpustím své sentimentální řeči. V poušti to ve skutečnosti vypadá nějak takto: "Horko jak sviňa, došla voda, berberský průvodce tu cosi huhňá a ke studni to je ještě kus cesty, bych se na to fakt vys*al." Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebude to zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, o kterou si poušť řekne. Pot, únava, trocha sebezapření a spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků. 

Jebel Toubkal

Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", a proto si na výpravě najdeme čas taky na prozkoumání tohoto starého rozlehlého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - Jebel Toubkal, který má úctyhodných 4162 m n. m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Výprava po Maroku je sice do velké míry roadtrip, ale nenech se zmást. Výstup na Jebel Toubkal (4 167 m) dokáže při horším počasí rozhodit i zkušené horaly. Dobrým předpokladem je předchozí zkušenost s výškou 3 000 metrů a více.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Z bezpečnostního hlediska je Maroko na tom relativně dobře - občasná je však drobnější kriminalita - kapesní krádeže ve větších městech. Největším nepřítelem se tak stávají žaludeční potíže. Občas se dostaví a jsou způsobeny jídlem nebo vodou. Jedná se o jinou část světa a na zdejší potraviny, případně způsob úpravy a na zdejší vodu nejsme zvyklí a proto se stává, že méně odolné jedince postihne nevolnost. Doporučujeme stravovat se na místech, kde je udržována čistota. Obecně úroveň gastronomie a restaurací v Maroku je v posledních letech na vzestupu. Dalším rizikem může být problém způsobený vyšší nadmořskou výškou. Jebel Toubkal je se svými 4 167 metry nejvyšší horou Atlasu a při nedostatečné aklimatizaci můžeš dostat výškovou nemoc.

Víza a režim vstupu

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Vhodné letecké spojení je: Vídeň - Marrákeš se společností Austrian Airlines. Aktuální cena (k datu 13. 7.) cca 8 000 Kč. Společně poletíme do Marrákeše, kde si půjčíme auta. Na výpravě se budeme pohybovat autobusy, půjčenými auty i po vlastních. Pokud by se neletělo z Vídně nebo Prahy (ale například z Katowic), domluvíme se na společné dopravě.

Ubytování

Během naší výpravy budeme bivakovat v kempech, u Berberů a ostatních místních, v hostelech a ve volné přírodě. Bude to prostě mix všeho a minimálně 6 nocí budeme spát pod střechou.

Stravování

Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-). V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích, které seženeme na místě a v supermarketu si nakoupíme věci na vaření. Maroko je vyhlášené svou kuchyní, budeme tedy ochutnávat a stravovat se v místních podnicích jak jen to půjde. Účastníci našich výprav mají možnost využít 20% slevu na jídlo od Adventure Menu, více info níže.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu a k němu je potřeba ještě připočítat vybavení pro výstup na Jebel Toubkal. Se vším Tě dostatečně dopředu seznámí průvodce.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Společná cesta na letiště, vzájemné oťukávání členů výpravy, pár veselých historek a šťastné přistání v Marrákeši.

2. den

Dlouhá cesta přes krásné pohoří Atlasu se zastávkami v nádherné kasbě Ait Benhaddou, kde se točil Gladiátor nebo Hra o trůny, a v údolí Tisíce kaseb. Pokud vše půjde, jak má, pozdě večer dojedeme do Merzougy, což je místo, kde asfalt končí a karavany začínají.

3. den

Nalodíme se na koráby pouště a vydáme se vstříc dunám. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti. Ti, co ji přežijí, můžou vylézt na nejvyšší marockou dunu Erg Chebbi a užívat si ticho pouště.

4. den

Znovu cesta Nízkým Atlasem až k vodopádům Ouzoud, ale upřímně - už se to moc turisticky profláklo, proto se po "nakochání se" vodopády stáhneme do okolních kaňonů, kde je možné skákat z útesů do vody, objevovat jeskyně a malé vodopádky, chytat opičky a hlavně potkat místní, kteří ještě nebyli zasaženi turistickým businessem.

5. den

Rozloučíme se s Nízkým Atlasem a vydáme se vstříc tomu Vysokému. Zastavíme se v Marrákeši dobrat zásoby a dojedeme do horské vesničky Imlil.

6. den

Vyjdeme na horskou chatu v sedle pod Toubkalem asi ve výšce tří tisíc metrů, sem to je choďák. Pokud na to někdo nebude fyzicky nebo psychicky mít, průvodce s ním dopředu domluví náhradní program.

7. den

Pokud nám zkamenělé božstvo Atlas bude nakloněno, bude to náš vrcholový den a ty si tak možná zapíšeš do deníčku svou první čtyřtisícovku Toubkal (4162 m n. m.).

8. den

Buď navštívíme údolí Ourika, nebo některou z "anonymních" berberských vísek, abychom se podívali, jak se žije ve vesnici, kde není ani práce ani elektřina ani turisté ani asfalt.

9. den

Marrákeš - změť lidí a vůní všeho typu, necháme se ztratit v rušné medině, zajdeme si na Hamam, dáme si tažín, provedeme nezbytný šoping a zkusíme se u toho nenechat v***bat, tedy ošidit ;-)

10. den

Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent.
ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Tobolák

Parťák do nepohody
srdcař
hráč
bavič

Petr, to je hráč a velký srdcař, který miluje výzvy. S Expedition Clubem před časem naskočil na vlnu cestování a horských výzev, pro které se tak nadchl, že je teď zaslouženě v našem týmu. Petr je parťák do nepohody, bavič a mezi lidmi je jako doma. Patří mu Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a kam tě určitě rád vezme.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem aut, pohonné hmoty + všechny náklady s tím spojené
 • 6x ubytování v místních hotelech či chatách
 • Ostatní ubytování v kempech
 • Zajištění našich průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Průvodce pro výstup na Jebel Toubkal ve výši 100 - 150 EUR (dle počtu účastníků)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?