27. 6. - 5. 7. 2025
16 990
letenka cca 3000 Kč
více
27. 6. - 5. 7. 2025

Jotunheimen - přechod nejvyššího pohoří Norska

Ne nadarmo znamená Jotunheimen v překladu "Domov obrů". Nachází se zde 29 nejvyšších norských hor.

Expedice #949
9 dnů27. 6. - 5. 7. 2025
EvropaNorsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Jotunheimen je jeden z nejhezčích národních parků nejen v Norsku, ale i v celé Evropě. Konečně nastal čas, abychom ho prozkoumali v rámci výprav Expedition Clubu. Na místě nás čeká nádherný 6denní trek, kde doslova nebudeš vědět, kam dřív koukat. Sníh, jezero, kopec, skála... prostě Skandinávie v té vůbec nejlepší kvalitě! Nemine nás ani výstup na nejvyšší horu Norska (Galdhøpiggen, 2469 m n. m.). Celý trek měří skoro 100 km, něco se tedy našlapeme, ale výhledy nám to bohatě vynahradí. 

Domov obrů

Těžko lze nalézt přiléhavější jméno než Domov obrů pro místo s tolika mohutnými horskými masivy. Skrývá se zde 29 nejvyšších norských hor a několik významných ledovců. Název však vychází ze staré norské mytologie, podle které jsou obři mocné bytosti, často spojené s chaosem a destrukcí a jsou to odvěcí protivníci bohů. Mytologický Jotunheimen je od světa lidí a světa bohů oddělen velkou řekou a neprostupným hvozdem a je to místo s drsnou přírodou, ledovci, horami a hustými lesy. Ať je to jak chce, tohle místo prostě má mystický až impozantní charakter. Mýtické bytosti zde nejspíš nepotkáme, ale jejich příběhy tu na nás budou dýchat ze všech koutů. My si ovšem dáme hlavně pořádně do těla při 6denním treku. Kdo bude chtít, může se po této výpravě ještě přidat na navazující výpravu do Femundsmarky

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 20 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Jedná se o velmi bezpečnou destinaci, kde největší nebezpečí představují prudké změny počasí. Především déšť a mlha mohou pobyt venku velmi znepříjemnit.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Norska Ti stačí pouze občanský průkaz. Raději si udělej také jeho kopii a ulož si ji na jiné (bezpečné místo), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Vždy však doporučujeme vzít si také pro jistotu cestovní pas. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Cestou tam zvládneme v dodávce, která nám zajistí i výstup na nejvyšší horu Dánska. Dlouhou cestu do Norska si rozdělíme nočním trajektem, abychom si odpočinuli. Pohodlně se vyspíme v kajutách. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale vzhledem k vzdálenosti se občas prostřídá s někým zkušeným z řad účastníků, pokud se tedy na řízení cítíš, vezmi si s sebou řidičák. Cestou zpátky necháme dodávku na letišti v Oslu a poletíme zpátky.

Ubytování

Jednu noc strávíme na trajektu v kajutách, tři noci ve stanovém kempu a zbytek nocí ve stanu ve volné přírodě. Tři noci ve stanovém kempu se spí vedle chaty, takže je zde možnost sprchy a případně si připlatit za přispání pod střechou. V Norsku je možno si postavit stan prakticky kdekoliv, kde to není vyloženě zakázáno a nacházíte se 150 metrů od nejbližší budovy. Stan se spacákem a karimatkou si tedy vezmi s sebou.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality. Většinu času však strávíme na treku a je tedy vhodné mít sebou dehydratované jídlo - ideálně od Adventure menu (máme na něj 20% slevu).

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. Na začátku července je tu ještě sníh, mezi povinnou výbavu tak přibudou i nesmeky. Hodit se může i moskytiéra.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Brzy ráno vyrazíme z naší milované expediční klubovny. Pojedem přes Prahu a Ústí do dánského Frederiskhavenu. Stereotyp sezení v autě si rozbijeme "výstupem" na Møllehøj, s výškou 170 m n. m. nejvyšší horu (kontinentálního) Dánska. Expe už byl na hodně nejvyšších horách, ale tahle se určitě řadí k těm nejbizarnějším :D Večer se nalodíme na trajekt, ve kterém se pohodlně vyspíme v kajutě.

2. den

Dopoledne dorazíme do Osla. Skočíme si tu na rychlou snídani a budeme pokračovat dál na sever až k jezeru Gjende. Dorazíme sem odpoledne a rovnou se vydáme ukrajovat první kilometry z naší trasy. Vystoupáme na hřeben Bessegen, odkud si budeme moct prohlížet panaromata na jezera Bessvatnet a Gjedne - ač jen pár set horizontálních metrů od sebe, dělí je výškový rozdíl 400 metrů. Kempovat budeme tam, kde se nám to bude líbit - třeba právě u prvního z nich.

3. den

Budeme postupně ukrajovat další kilometry z trasy. Sestoupíme zpět k jezeru Gjende a kdo chce, bude se moct krátce občerstvit u chaty Memurubu.  Obřími ledovcovými údolími budeme dál pokračovat, nejdříve podél jezera a potom už přímo mezi horami. Tábořit budeme tam, kde se nám bude chtít. 

4. den

Bude nás čekat další slušná porce kilometrů až na chatu Spiterstulen. Tam nás čeká změna - budeme spát v kempu přímo u ní, protože odsud se vyráží na nejvyšší horu Galdhøpiggen. Výhodou zázemí - kromě možné sprchy - je i možnost ochutnání norských dobrot.

5. den

Vrcholový den - Galdhøpiggen! Nejdříve 6 km a 1500 výškových metrů nahoru a hned potom znova dolů. Pokud nám zbyde čas, popojdeme večer ještě o kus dále, pokud budeme mrtví, přespíme znova u chaty a dáme nějaké to pivko na oslavu. Kdo nebude chtít na vrchol, může klidně zůstat u chaty a vychutnávat si norskou přírodu s čajem v ruce.

6. den

Zpátky k autu to máme ještě 40 kilometrů, což dělá krásných 20 km na den. Tábořit budeme opět tam, kde se nám to bude nejvíce líbit. Celou dobu se budeme motat mezi nádhernými potoky, jezery a kopci, z nichž většina má přes 2000 m n. m. Dost možná tu ještě bude ležet sníh, což bude všechno dělat jenom zábavnější. Kdo bude mít přebytek energie, může si klidně každý den vyběhnout na nějaký z kopců nad údolím - přímo se nabízí Glittertinden, druhá nejvyšší hora Norska.

7. den

Poslední den na treku! Budeme dost unavení, ale nějak se hecneme a k autu to dojdeme. Spát budeme opět v kempu u chaty (kdo by chtěl, může si tady připlatit za chatičku). Dáme poslední koupačky v jezeře, něco dobrého k jídlu i pití a psychicky se připravíme na dlouhou cestu zpátky. 

8. den

Rezervní den. Pokud bychom ho nevyužili na treku, dáme si nějakou jinou túru - třeba na kopec Rasletinden. Nebo si můžeme půjčit lodičky a projet se po nějakém z místních jezer.

9. den

Odjezd na letiště a odlet domů - Praha nebo Vídeň. Kdo chce, může se ještě přidat na navazující akci do Femundsmarky.

ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se s ním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Noční přejezd trajektem Frederikshavn - Oslo (včetně kajut)
 • Veškeré ubytování po celou dobu výpravy
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenka Oslo - Praha/Vídeň na cestu zpět

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.