29. 7. - 11. 8. 2024
24 990
letenka cca 4200 Kč
více
29. 7. - 11. 8. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Lofoty - Na sever od slunce

Strmé zelené hory, modré moře, průzračné fjordy a klidná pestrobarevná městečka. Vítej na Lofotech!

Expedice #1176
14 dnů29. 7. - 11. 8. 2024
EvropaNorsko, Skandinávie
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Vylezeš se mnou zdejší zubaté hory, protáhnu tě rybářskými osadami a na konci dne se budeš moct kochat půlnočním sluncem, zrcadlícím se na mořské hladině - no prostě romantika. Zavedu tě na nádherné pláže s bílým pískem a pokud na to máš, tak si v Severním moři i zaplaveme - takže začni doma trénovat pod studenou sprchou! Lofoty jsou drsná krajina a patří k ní taky drsní Vikingové - určitě projdeme některé z jejich osad. Až se ti zprotiví vůně tresek a spaní na plážích Lofot, vydáme se po proslulé Cestě krále Olafa zdolat nejvyšší horu Finska – Halti.

Na sever!

A protože budeme na severu a chceme jít vždy nejdál, co to jde, vyrazíme spolu podmořským tunelem na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp! Trek na samotný konec Evropy, ledový bar, studený vítr ve vlasech a v dálce jen Arktida... Výpravu na nejsevernější výspu Evropy ti navíc zpříjemníme úpravou cesty - jednu polovinu zvládneme letecky. Ušetříme tak nejen svoje zadky od sezení v autě, ale taky drahocenný čas, který můžeme věnovat poznávání Norska.
3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Norsko je bezpečnou zemí s ohromnou svobodou pro milovníky přírody, kteří skrze ni chtějí putovat, nebo v ní přespávat. Největší nebezpečí pramení z dlouhých přejezdů autem a v nevyzpytatelném severském počasí. Také si člověk musí dávat pozor v některých exponovanějších místech. Přestože se jich na této výpravě nachází minimum, je dobré s nimi počítat. Téměř každý den budeme v civilizaci, takže případná pomoc je na dosah.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Norska nám stačí občanka. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme v maximálním počtu 9 lidí. Expe dodávka na nás bude čekat na letišti v Oslu, kam z Prahy nebo z Vídně doletíme. Následující 2 dny strávíme přejezdem až na samotný sever Norska a pak se budeme přes Lofoty vracet postupně zpět až do ČR. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Po domluvě je možné zvládnou i zpáteční cestu letecky z Trondheimu nebo Osla (cena výpravy však zůstává stejná).

Ubytování

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech, většinou ve volné přírodě, ale i 5 nocí v kempech se sociálním zařízením. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Cestou budeme po společné domluvě zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou. Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně, přílet do Osla. Naložíme se do naší expediční dodávky a tradá za dobrodružstvím :-) Zajedeme nakoupit plynové bomby na vaření a zásoby a vyrazíme na sever. Dlouhou cestu si rozdělíme na dva dny. Uděláme si zastávky v Mo i Raně u fjordů, nebo u brány k polárnímu kruhu.

2. den

Dokončíme douhý přejezd za polární kruh. Norské cesty jsou drobné a klikaté a je na nich povoleno jezdit jen osumdesátkou, ale výhledy jsou zato famózní, tak snad nás to neunudí. Projedeme bránou značící polární kruh, údolími mezi horami pokrytými ledovcem Saltfjellet a Svartisen a jsme tam. Spát budeme pod nástupem na Halti.

3. den

Zahájíme výstup na vrchol Halti a po jeho výstupu pak sestoupíme do základního tábora k dodávce. Večer přejedeme k fjordům na pobřeží.

4. den

Cesta na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp - budeme se kochat, protože pojedeme po cestě, která kopíruje norské fjordy a jsou to pohledy, co fakt stojí za to :-) Odpolko dojedeme k tunelu, přes něj pak na ostrov Mageroya a na Nordkapp! Všichni turisti si to namíří ke stanici, kde se dá parkovat a kde si řeknou - nejsevernější bod - ale prdlačky! Protože ten skutečně nejsevernější bod si člověk musí zasloužit! A proto nahodíme bágly a zahájíme postup na nejsevernější bod Norska a až tam dojdeme, tak se tam nejenom pokocháme pohledem směrem na Špicberky a Arktidu, ale taky si dáme koupání a přespíme tam!

5. den

Ráno vyrazíme zpět k autu a odpoledne se stavíme na stanici, takže pokud budeš chtít razítko, pohled nebo suvenýr, tady budeš mít možnost. Potom pojedeme směr Alta, kde přespíme na pláži. Večer ogrilujeme nějakou rybku a probereme zážitky z Nordkappu.

6. den

Ráno si namasírujeme zadky, sedneme do dodávky a pofičíme do městečka Kautokeino, které je kulturním centrem Sámů. Zajdeme se podívat do skanzenu, který opravdu stojí za to. Odpoledne přejedeme přes Švédsko do Narviku, což je super město a hlavně - od Narviku dál už nás čekají jen Lofoty!

7. den

Tohle je ten správný čas vyrazit na Lofoty! První, kam se podíváme, je neoficiální hlavní město Lofot – Svolvær, odkud vyrazíme pod horu Glomtinden.

8. den

Dopoledne navštívíme Henningsvær, úchvatný rybářský přístav rozkládající se na několika ostrůvcích, pak tě čeká přejezd po malebné silnici vinoucí se převážně po pobřeží ke starodávné slavnostní síni Lofotr. Noc strávíme na Kvalvika beach (pokud znáš dokument Na sever od slunce, tak tohle je ta pláž). Spaní ve stanu v přírodě.

9. den

Tenhle den tě čeká osada Reine a Nusfjord (UNESCO), což je asi nejkrásnější rybářská vesnička, jakou jsem kdy viděl. Pak si dáme trek nad lofotskými jezery na nejvyšší horu Moskenesveien (1029 m) a strávíme noc u jezer pod ní. Trasa bude tento den poměrně náročná a dlouhá (cca 12km a nastoupaných 2000 m).

10. den

Brzo ráno vyjdeme na vyhlídku mezi jezery Krokvatnet a Tennesvatnet, vrátíme se k autu a pojedeme si prohlídnout rybářskou osadu s nejkratším názvem na světě - Å - a pak už se vydáme trajektem do Bodo. Přesun do NP Rago, což je největší chráněná oblast v Evropě. Noc v Oyra camp.

11. den

Tento den si dáme krásny trek v NP Rago přes ledovcem ohlazené plošiny s výhledy do hlubokého údolí s řekou „velkého lesa“ Storskogselva a kolem vodopádu Litlverivassforsen. Spaní ve stanu opět ve stanu volně v přírodě.

12. den

Opustíme NP Rago a z letiště pokračuje směr Trondheim - 10 hodinový přejezd. Spaní na pláži. Kdo nechce absolvovat přejezd autem zpět do ČR, ale volil by pohodlnější cestu letadlem, nyní nastupuje ta chvíle. Můžeme přejet na letiště - odpoledne odlet do ČR (Tromso, Narvik nebo Trondheim - výběr letiště, ze kterého poletíme, záleží na domluvě a na cenách letenek). Zbytek pokračuje dodávkou směr domů. Odměnou za kodrcání po silnicích ti bude krásná příroda a spousta dalších míst, která navštívíš.

13. den

Trondheim - dáme snídani, pohodu, projdeme město, užijeme trošku kultury a pak přejezd k nočnímu trajektu do Dánského Frederikshavnu.

14. den

Každý příběh má svůj konec. Dokončíme cestu domů do Brna. Příjezd ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Dubec

Požitkář
chovatel Husky
surfař
Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky...

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Poplatky za kempy (5x spaní v kempu se zázemím)
 • Trajekt: Moskens - Bodo
 • Noční trajekt se spaním v kajutě: Oslo - Frederikshaven
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku do Osla

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.