7. 9. - 19. 9. 2024
17 490
letenka cca 12000 Kč
více
7. 9. - 19. 9. 2024
Již proběhlo

Kyrgyzstán - Ťan Šan

Království hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, která téměř z poloviny leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m.

Expedice #1165
13 dnů7. 9. - 19. 9. 2024
AsieKyrgyzstán
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Kyrgyzstán - země hor, tisíců jezer a divokých koní, která z úctyhodných 40-ti % leží v nadmořské výšce nad 3000 m n.m.. Je to pravé království hor, a proto máme vytyčený jasný cíl - strávit v nich co nejvíce času a naplno je vychutnat všemi smysly. Podnikneme šestidenní trek až k patám nejvyšších vrcholů Ťan-Šanu. Pokloníme se sedmitisícovým ledovým velikánům Chan Tengri a Pik Pobědy. Naše cesta povede z rozkvetlých strání a šťavnatých pastvin, až po obrovitý kamenitý ledovec Inylček. Cestou překonáme nejednu překážku v podobě divokých ledovcových řek, strmých horských svahů a sedel, z nichž některé dosahují výšky přes 4000 m n.m.. Poznáme drsnou i přívětivou tvář hor. Nebude to snadné, poneseme si veškerou výbavu s sebou a takřka po celou dobu nepotkáme civilizaci. Bude to výzva, ale ze země ke hvězdám vyšlapaná cesta nevede. Odměnou nám budiž odlehlost a samota tohoto koutu země a ryzí panenská příroda na míle vzdálená od zástupů turistů a přeplněných horských magistrál. Zde potkáme už jen pastevce a jejich stáda jaků, ovcí a koní.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Vysokohorské túry se zátěží
Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 4 000 metrů rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Odlehlost oblasti, do které půjdeme, výrazně zvyšuje náročnost. Nutné jsou zkušenosti s podobným typem výprav.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. Budeme se pohybovat v náročném terénu, ve vyšších nadmořských výškách (nejvyšším bodem, kterého dosáhneme, bude sedlo Tjuz 4 001 m n.m., případně přilehlý vrchol - 4 240 m n.m.) a brodit ledovcové řeky. Tato rizika se pokusíme minimalizovat postupnou aklimatizací, broděním v ranních hodinách za pomocí lana a opatrným postupem. Jistá rizika tedy existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i GPS, a proto nás ani mlha nezastaví!

Víza a režim vstupu

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu. Pro trek k Inylčeku je nutný také permit od vlády, který obstaráme společně a je v ceně výpravy.

Doprava

Letecky z Prahy přes istanbul do Biškeku. Letenky nejsou v ceně výpravy, veškerá doprava na místě pak ano. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 12 000 Kč.

Ubytování

Na treku budeme spát ve vlastním stanu a poneseme si proto kompletní výbavu na trek s sebou. Minimálně 4x přespíme v místním guesthousu a jednou v jurtě na stepích za Karakolem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně přes Istanbul do Biškeku.

2. den

Po příletu do Biškeku se rovnou přesuneme na autobusové nádraží a maršutkou vyrazíme na cestu do Karakolu. Cesta trvá dobrých 6 hodin, ale patří k ní taky zastávky na jídlo a dobrodružství z kombinace místních silnic a temperamentu řidičů. Projdeme se po Karakolu, dokoupíme potřebné drobnosti a plynové bomby. V Karakolu se ubytujeme v jurtách a zajdeme na dobré jídlo.

3. -11. den

Přesuneme se na začátek našeho treku do Šacht Džergalanu. Odtud se vydáme na šestidenní trek k ledovci Inylček. Projdeme údolím Tjun a Čon Džanalač přes sedla Ašutor, Džanalač a do údolí Sarydžaz. Následně údolím řeky Tjuz a přes stejnojmenné sedlo (4 001 m) až do údolí Inylček. Cesta vede údolími řek a cestami prošlapanými dobytkem do horských sedel. Z vrcholků uvidíme sedmitisícové velikány Pik Poběda a Chan Tengri. Neodmyslitelnými společníky nám budou pasoucí se stáda koní, krav a jaků, stejně jako pravidelně rozmístěné jurty, u kterých můžeme přespat a seznámit se tak s místními. Cílem naší cesty je kemp Džailoo. Odtud terénním vozem zpět do Karakolu, cca 5 hod. Jeden den si na treku necháváme jako rezervní, nikdy nevíme, kdy se nám může hodit.

12. den

Ranní přesun do Biškeku. Odpoledne se projdeme centrem města, které je (jako u většiny postsovětských měst) správně pompézní a navštívíme taky místní tržiště. Spaní v hostelu.

13. den

Přesun na letiště a odlet do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceExpe Tým

Skvělá parta
Odpovědnost
Profesionalita
Komunita

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno však jisté je - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování na místě (4x v hostelu)
 • Veškerá doprava na místě (maršutky, jeepy)
 • Vstup do národního parku
 • Permit pro vstup do pohraniční oblasti
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?