4. 10. - 15. 10. 2024
14 990
letenka cca 8000 Kč
více
4. 10. - 15. 10. 2024

Lýkijská stezka - Ultralight

Jaká je míra diskomfortu, kterou ještě sneseš, za příslib lehčího batohu? Poznej s námi krásy tureckého pobřeží a vyzkoušej si Ultralight přístup.

Expedice #1174
12 dnů4. 10. - 15. 10. 2024
AsieTurecko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Ultralightová spirála říká, že čím jsme lehčí, tím jsme rychlejší. Čím jsme rychlejší, tím zvládneme víc kilometrů denně. A čím víc kilometrů zvládneme, tím kratší dobu nám to bude trvat. Tím pádem budeme potřebovat méně jídla, budeme lehčí, a tedy zase o něco rychlejší, a tak dále. Rozhodně to ale není o tom, se někam pořád hnát. Cílem je si užít každý krok na trailu, nenechat se ztrhat obřím batohem na zádech a podívat se v omezeném čase na více míst. Lýkijská stezka je perfektní místo, kde si ultralight můžeme opravdu užít a které kromě nádherných kopečků nabízí i krásná mořská pobřeží. V plánu máme trasu dlouhou minimálně 210 km, ale podle chuti a sil není problém si ji prodloužit. Lýkijská stezka je přes 500 km dlouhá! 


Speciálka na ultralehké turistické vybavení a partner našich Ultralight výprav. Poskytuje konzultace a doporučení k výbavě, ladí s průvodci vzdělávací složku a detaily výpravy. Pro účastníky si připravili slevu 10% v podobě jednorázových slevových kupónů (nevztahuje se na již zlevněné zboží). 


Gramino je parta nadšenců, která přemýšlí v gramech. Již od roku 2017 se zaměřuje na ultralehké a skladné vybavení pro cestování na lehko a dálkovou turistiku. Sledují nejnovější trendy ve světě ultralightu, vyhledávají, testují a dovážejí osvědčené kousky a vychytávky z různých koutů světa. Aktivně sdílejí své hikerské know-how prostřednictvím blogu, podcastu a sociálních sítí.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Tato akce proběhne v režimu ultralight, takže náročnost nebude spočívat v těžkém batohu, ale spíš v délce trasy a míře diskomfortu, kterou jsi ochoten podstoupit pro celkové odlehčení. Díky ultralight přístupu ujdeme denně minimálně 20 - 25 km. 
zobrazit více
Přehled náročností

Proč se mnou

V roce 2017 na přechodu Islandu jsem poprvé poznal tu obrovskou svobodu a krásu, kterou na dálkových trecích nabízí lehký batoh. A jakmile to jednou okusíš, už není cesty zpět. Rok na to jsem proto sám vyrazil na dvouměsíční toulání po ukrajinských a rumunských horách a přešel jsem Karpatský oblouk (1600 km). V posledních letech však u mě dominovaly víkendovky a kratší treky v zahraničí, na kterých jsem v součtu strávil stovky nocí venku pod hvězdami. Novou dávku dobrodružna jsem zažil loni s pulkami za zády na polární expedici na švédském Kungsledenu. Letos jsem pro změnu vyrazil otestovat své fyzické, ale hlavně mentální limity do finského sněhem zavaleného národního parku Urho Kekkonen.

Moje cesty protkává to, že si na ně batoh balím maximálně efektivně, a tak, abych s sebou netahal žádné zbytečnosti. A je v celku jedno jestli jde o polár nebo letní víkendovku. Výhody cestování s lehkým vybavením mě natolik nadchly, že jsem s parťákem Davidem založil projekt Travelight (nyní Gramino), díky kterému pomáháme ostatním hikerům odlehčit jejich výbavu. Jelikož jsem v Graminu mimo jiné hlavní tester a vybírám, co si v našem sortimentu místo zaslouží a co ne, prošly mi pod rukama stovky produktů. Mám slušný přehled o tom, co je na trhu a dokážu poměrně dobře trefit, jaký konkrétní kousek výbavy bude pro tvou výpravu ideální. Stejně tak dokážu vypíchnout, na co si dát při výběru nového kousku výbavy pozor. 

Jsem gear nerd. Rád sednu za šicí stroj a občas si do své ultralight výbavy něco ušiju. Nemám problém vést hodiny dlouhé debaty o materiálech, produktech a ultralehkých vychytávkách. Pokud to máš podobně nebo by ses chtěl o ultralight gearu něco dozvědět, určitě si budeme rozumět.

Co bych tě chtěl naučit

Základní principy ultralightu - kde se vyplatí šetřit váhu a kde ne. Proč zvolit spacák nebo quilt. Zda sáhnout po nafukovačce nebo pěnovce. Jak si správně zabalit batoh a jak si sestavit jídelníček. Tyhle základy si na výpravě projdeme a pokud budeš chtít jít více do hloubky, zkusit si třeba coldsoaking, spaní pod trapem, sbalit se pod 4 kila a další výzvy, budu jen rád. Lykijská stezka nabízí naprosto ideální podmínky na to, si zkusit být skutečně ultralight a jen tak plynout krajinou s miniaturním batohem. Tak co, jdeš do toho se mnou?

Vybavení a půjčovna

Společná výbava jsou hlavně stany a věci na vaření. U ultralightu není neobvyklé, že si každý nese svůj vlastní přístřešek a vařič. Můžeme se ale domluvit a některou výbavu sdílet společně. Průvodkyně tě před akcí kontaktuje, abychom se domluvili, co ti bude nejvíce vyhovovat.

Pokud by jsi potřeboval svou výbavu před cestou trochu odlehčit, můžeš se obrátit na specializovanou prodejnu s ultralehkým turistickým vybavením gramino.cz, která je navíc partnerem téhle výpravy. Moc rádi ti poradí a dobře vědí, o co jde. Navíc si pro všechny účastníky přichystali slevu 10 %.

Dále budeš mít unikátní možnost si vyzkoušet některé vychytané kousky výbavy z Gramino půjčovny. Jedná se především o nejnovější batohy, karimatky, stany a tarpy. Spacáky Patizon a další si pak můžeš půjčit v naší Expe půjčovně.

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe cestovní pas platný více než šest měsíců po vstupu do země. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Do Turecka se dostaneme letecky. Letenky si kupuje každý sám. Průvodce ti s nákupem ochotně pomůže. Na místě se budeme přesouvat převážně hromadnou dopravou, ale úplně nejvíce po svých.

Ubytování

Tato výprava nebude o prozkoumávání místních rezortů, ale o vyzkoušení si nejnovějších trendů v oblasti vybavení a kempování a bytí v blízkém kontaktu s přírodou. Můžeš si vyzkoušet vše od stanů, tarpů, přes tarp-poncha, plachty až po milion star-hotel pod širákem. Máš raději komfort svého ohraničeného prostoru ve stanu nebo spaní na divoko? A co teprve spacák nebo raději quilt?

Stravování

Cílem celé akce je být ultralight, takže ne, že si budete lámat kartáčky vejpůl, a pak si nabalíte konzervy. Právě zásobovaní přináší velký prostor v úspoře váhy. Protože ale budeme každý den zdolávat velké množství kilometrů, bude potřeba mít dostatečný příjem kalorií a energeticky výživného jídla. 

Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji, vzít si i něco z domu. Účastníci našich výprav mají možnost využít 20% slevu na jídlo od Adventure Menu. V Turecku se dá koupit pivo a víno.

Co cestou uvidíš?

Lýkijská stezka má kolem 500 km, my se ale vydáme na její 210 km dlouhou část z Fethiye do Demre. Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít a vyzkoušet si základy ultralightu. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Odlet z Prahy/Vídně přímým letem do města Antalya. Podle času příletu buď strávíme noc v Antalya, nebo se ještě ten den autobusem dopravíme na začátek naší trasy, do Fethiye.

2. den

Dopoledne se trochu vyspíme po nočním příletu a dokoupíme zásoby, plyn a líh. Ranní ptáčata se mohou vydat na prozkoumání okolí a historického centra Fethiye. Dnes nebude cílem lámat velké kilometry, ale dostat se na trail a osahat si naši výbavu. Čeká nás 11,2 km s celkovým převýšením 540 m. Po cestě si uděláme malou odbočku do řeckého mrtvého města nad vesničkou Kayaköy. Mapa trasy zde.

3. - 10. den

Tyto dny si dáme už pořádně do těla. Celkově nás na trailu bude čekat 210 km a skoro 6 km převýšení. Vydáme se z Fethyie do Demre a bude nás čekat průměrná denní nálož kolem 25 km, ale neboj, začneme pěkně pomalu a kilometry si budeme postupně přidávat. I tak nás každý den čeká minimálně 20 km. Kdo bude chtít, může se se mnou zapojit do výzvy 10 km do 10 hodin nebo 20 km do 2 pm. Dáme to? A co taková 24 hodinová challenge? Zkusíme, kolik kilometrů zvládneme maximálně ujít? Ať to ale není jen o kilometrech, když se nám bude někde líbit, můžeme si udělat hezké odpoledne a budeme na pláži pozorovat západ slunce a ráno se hecneme a chybějící kilometry doženeme.

Oblast jižně od Fethiye je známá pro své ohromující pobřeží, kde strmé výběžky náhle klesají do moře. Trasa se klikatí přes holé svahy a přes voňavé borové lesy s výhledem na modré Středozemní moře. Cestou si budeme užívat úžasných výhledů na moře, které lemují bílé pláže, procházet kolem malebných vesniček, ochutnávat místní gastronomii a koupat se v moři. V půlce cesty si dopřejeme luxusu teplé postele a sprchy v jednom z místních hotýlků. Náš trail zakončíme v městečku Demre.

11. den

Ráno se rovnou přesuneme autobusem do Antalya. Program bude spíš odpočinkový než kulturní. Zaslouženě se necháme rozmazlit v turecké lázni Hammam. Ještě naposledy nad sklenkou Efese horlivě prodiskutujeme jednotlivé části výbavy a zapijeme všechny ušlé kilometry.

12. den

Vstávačka, poslední společná snídaně a odlet z Antalya zpět do ČR. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceDavid Czempka

Hiker
Ultralight guru
Slackliner
workoholik

David je zakladatel projektu Gramino. Vystudoval sice stavařinu, ale když se po škole rozhodoval co dál dělat, založit projekt zaměřený na ultralight výbavu byla jasná volba. Nojo, když jsi totiž blázen do výbavy tak moc, že jsi schopný sednout za šicí stroj a ušít si vlastní minimalistické kousky, prostě ti to nedá. A tak David přenechal projektování staveb druhým a věnuje se naplno své vášni a pomáhá ostatním hikerům odlehčit jejich výbavu. 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování - 4x v hotelu
 • Veškerá doprava na místě 
 • Průvodce Expedition Clubu - zakladatel specializovaného eshopu Gramino
 • Mapové podklady
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Práce má a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK

Co není v ceně

 • Letecká doprava
 • Jídlo
 • Vstupy
 • Individuální pojištění

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.