30. 8. - 8. 9. 2024
19 490
více
30. 8. - 8. 9. 2024

Švédsko na seakajaku - souostroví Svaté Anny

Vůně moře, severská divočina rozprostřená na tisícovce malých ostrůvků.

Expedice #1154
10 dnů30. 8. - 8. 9. 2024
EvropaŠvédsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Mořské vlny, krutý severní vítr, pádlo v ruce a skořápka kajaku, která tě dělí od ledových vln. Takhle to vskutku může někdy vypadat. Nicméně ve Skandinávii najdeš i takové kouty, které slibují spíš slunečné počasí a klidné vody chráněné před vlnobitím i větrem tisícovkou ostrůvků. Proplouvat mezi nimi je spíš romantickou idylkou než drsnou skandinávskou mořeplavbou. Proč si to neužít! Souostroví Svaté Anny tvoří bez přehánění tisíce ostrovů, mezi kterými se budeme proplétat. Díky mělkému moři a závětří, které ostrovy vytváří se v této oblasti nezvedají velké vlny a vítr tu kajakáře moc nepotrápí. Tato výprava je tak vhodná pro začínající kajakáře.

Výpravy na seakajaku

V lodi si povezeš vše potřebné, abychom se několik dní mohli toulat od ostrovu k ostrovu, netrápil nás hlad a žízeň a mohli jsme si svobodně vybrat, kde na večer zakotvíme a ohřejeme se u ohně na pláži. Možná nás vítr zavane k otevřené hospůdce, ale takových možností zase tolik není. Přeci jen je většina ostrůvků neobydlená. Prostě jenom my moře, kajak a švédská divočina. Pokud stále nejsi v obraze, pod seakayakem si představ asi pětimetrovou loď, ve které sedíš sám. Je uzpůsobený pro plavbu na moři, umožní ti lépe odolávat vlnám příboje a i přes jeho velikost je krásně ovladatelný. Do jeho útrob zabalíš všechno vybavení, které potřebuješ, a celé dny tak můžeš strávit na vodě. Větší skupina lidí na seakayacích je v pohybu po moři samostatná - může si navzájem pomoci i když se někdo zvrhne. Ideální je se naučit základům techniky pádlování na některé z jednodušších akcích, třeba v německém Spreewaldu, nebo na rakouských jezerech.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Už jsi někdy držel pádlo v ruce a zvládneš alespoň 15 kilometrů.

Už víš, jak mořský kajak vypadá a první kilometry máš za sebou. Nemusíš mít zkušenosti z moře, to se naučíme na této akci. Ale i jako začínající kajakář bys měl mít před akcí za sebou alespoň jednodenní výlet na přehradě, abys věděl, že zvládneš v kajku s přestávkami nějaký čas sedět. Veškeré vybavení, jídlo i vodu si povezeme v kajaku s sebou.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Stejně jako hory je i moře nevyzpytatelné. Výprava je koncipována i pro začínající kajakáře, a proto je u jejího plánování kladen veliký důraz na bezpečnost. Budeme se pohybovat na moři v dohledové vzdálenosti od pevniny, navíc s veškerým vybavením, které je k takové plavbě potřeba. Průvodkyní na výpravě je Cupi, která má všechny potřebné kvalifikace a za sebou řadu zkušeností od teplých moří po severské fjordy.

Doprava

Expediční dodávkou z Brna do polské Gdyně, odkud se přeplavíme do Švédska nočním trajektem, aby si řidič (a vlastně všichni) pořádně odpočinuli. Seakayaky si povezeme na vozíku s sebou.

Ubytování

Spát budeme ve stanech nebo pod širákem na ostrovech. První noc před vyplutím přespíme v kempu se základním zázemím, poslední noc před odjezdem k trajektu také. 

Stravování

Každý se stará sám o sebe (nebo dle domluvy z kondičních projížděk po menších skupinkách). V lodi je dostatek místa pro běžnou „expediční“ stravu i něco navíc. Pitnou vodu s sebou vozíme v 5 litrových pet lahvích. Během plavby jednou doplníme pitnou vodu, ale jinak jsou tu k dispozici leda tak borůvky :)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti zašle průvodce po potvrzení přihlášky. Počítej se základní outdoorovou výbavou, oblečením, stanem a vařičem. Na kajak se hodí mít nepromokavou bundu a boty do vody. S sebou si veškeré věci povezeme v nepromokavých pytlích uvnitř kajaků. Zapůjčení kajaku, vesty a lodních pytlů je v ceně výpravy. Pokud máš část výbavy vlastní, není to problém.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Ranní odjezd z Brna do polské Gdyně. Dlouhou cestu do Švédska si rozpůlíme nočním trajektem, ve kterém se pohodlně vyspíme.

2. den

Po noci na trajektu nám zbude jen pár hodin jízdy k souostroví Sv. Anny. Po cestě můžeme dokoupit zásoby anebo jen ochutnat něco ze švédské kuchyně. Odpoledne se na první noc ubytujeme v kempu. Dopřejeme si po cestě sprchu a trochu odpočinku. Podle nálady a počasí si na vodě ukážeme základní záchranné techniky.

3. - 7. den

Budeme se toulat mezi ostrovy kam nás vítr a vlny zanesou. Souostroví Sv. Anny tvoří více než 1000 drobných ostrůvků, které se pro nás stanou labyrintem, ve kterém můžeme libovolně kličkovat a vymýšlet trasu. Rozmanitost drobných kousků země, které nás budou chránit před vlnami Baltského moře je dech beroucí a žádný den nebude vypadat jako ten minulý. Sedmý den dopádlujeme zpět na pevninu a Cupi tě vezme na nejlepšího uzeného lososa v celém Švédsku.

8. - 9. den

Naložíme kajaky na vozík a zajedeme na srdcové místo - do Bullerbynu. Projdeme si vesničku, která byl předlohou pro Astrid Lindgrenovou. Přejedeme na jih do Karlskrony. Podle počasí a společné domluvy můžeme poslední den lehce upravit a ještě navštívit některá zajímavá místa po cestě, nebo si dopoledne zapádlovat mezi ostrůvky v okolí Karlskrony. Noční přejezd trajektem do Polska.

10. den

Brzy ráno se vylodíme v Gdyni a zamíříme zpět do Brna. Příjezd v odpoledních hodinách.

ukázat další dny

Tvůj průvodceTereza Cupáková

Vodačka
pohodářka
bojovnice se silami chaosu
vládkyně kanclu

Cupi už řadu let podniká výpravy na seakajacích v mnoha státech. Teplé proudy Středozemního moře zná jako své boty a pádlovala i na dalekém severu od Lofot po švédské Alandy. Kromě pádlování na kajaku a vymýšlení originálních seakajakových výprav se stará o chod našeho kanclu.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškerou dopravu na místě a cestu zpět do ČR, vč. dvou cest nočním trajektem (V ceně není poplatek za kajutu - možnost dokoupit)
 • Pronájem vozíku na kajaky a dálničních poplatků s tím spojených
 • Pronájem mořského kajaku, vesty, nepromokavých vaků a veškerého dalšího vybavení
 • 1x ubytování v kempu
 • Zajištění licencovaného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Námořní mapu oblasti
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Poplatek za kajutu při nočních přejezdech trajektem (dobrovolné - možnost dokoupení cca 2000,-)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.