23. 5. - 12. 6. 2024
44 990
letenka cca 30000 Kč
více
23. 5. - 12. 6. 2024
Již proběhlo

Aljaška

Synonymum pro nespoutanou divočinu, ze které dýchá atmosféra románů a nostalgie zlaté horečky. Málo míst má takovou auru jako Aljaška.

Expedice #1080
21 dnů23. 5. - 12. 6. 2024
Severní Amerika, Polární oblastiUSA
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Severozápadní cíp amerického kontinentu, který v sobě ukrývá pozůstatky pravé a nespoutané divočiny. To je Aljaška. Země, kterou si člověk ještě nestačil celou podmanit, místo, kde má divoká příroda stále ještě navrch. Zdejší nespoutaná krajina inspirovala Jacka Londona k napsání jeho románů, dala vzniknout příběhu Alexandra Supertrampa z Into the Wild a dodnes každého uhrane svým kouzlem. 

Nespoutaná divočina

Vydej se s námi na cestu domovem medvědů grizzly, losů a tisícihlavých stád karibu. Zamíříme do míst, kde v ledových řekách kdysi tisíce lidí marně hledali štěstí během zlaté horečky. Celému místu dominuje věčně zasněžená nejvyšší hora severní Ameriky Denali 6190 m.n.m. (dříve nesoucí název Mount McKinley) v jejímž stínu podnikneme úžasný trek přes rozlehlé pláně porostlé mechem a borůvkami. Aljaška je stále místem, které nedá dobrodruhům nic zadarmo. Národní parky tu nejsou protkány turistickými značkami, nýbrž nabízí původní krajinu v tom nejsyrovějším možném stavu. Kromě několika málo hlavních cest tu každý cestovatel najde jen nepřemostěné řeky a zvířecí pěšiny, vedoucí tou nejspanilejší drsnou krajinou.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Aljaška patří mezi nejbezpečnější země světa, nicméně krajina národních parků Aljašky je divoká a přináší stejná objektivní rizika jako jiné náročné treky daleko od civilizace. My se ovšem budeme pohybovat v národních parcích, kde je vždy dosažitelná pomoc místních rangerů.

Budeme se také pohybovat v přirozeném teritoriu medvědů grizzly, baribalů a dalších. A nejen v horách a národních parcích, ale třeba i v centru města Anchorage. Medvědi mohou být nebezpeční. Pokud ovšem nemají pocit přímého ohrožení, nemají potřebu na člověka útočit. Jako každý jiný tvor je medvěd přirozeně plaché zvíře. Setkání s ním se dá poměrně dobře vyvarovat tím, že všichni budou dbát na pokyny průvodce. Přesné instrukce si projdeme před začátkem výpravy. Navíc před vstupem do NP Denali projdeme komplexní instruktáží místních rangerů. Přesto pro případ velmi náhlého setkání s příliš zvědavým medvědem budeme s sebou nosit sprej proti medvědům. Ten bude možné si individuálně na místě zakoupit.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu USA je zapotřebí platný cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců po skončení pobytu. Pro jistotu je lepší mít s sebou dva cestovní doklady. Bude také zapotřebí nechat si udělat registraci v ESTA systému, který zkoumá, zda je návštěvník způsobilý ke vstupu do Spojených států v rámci bezvízového programu a zda nepředstavuje bezpečnostní riziko. Předchozí návštěva některých zemí může být problematická (např. Irán atd.). Cena za registraci v ESTA je cca 350 Kč. Více o ESTA - ZDE.

Doprava

Na místo se dopravíme letecky (letenka není v ceně výpravy). Typická trasa je Praha -> Frankfurt -> Anchorage a zpáteční letenky vycházejí okolo 20 - 30.000 Kč. Na místě se budeme pohybovat půjčenými auty a užijeme si tak naprostou svobodu pohybu. 

Ubytování

Většinu času strávíme na treku v divočině a tedy ve vlastním stanu. Nejméně 3x přenocujeme v místních hotelech či pronajatých domech v Anchorage, abychom si pořádně odpočinuli mezi etapami. Další noci strávíme v kempech se zázemím, nebo kdekoli volně v přírodě. Aljaška je obrovská země, takže nás nemine několik delších přesunů. Na ty budeme mít k dispozici auta, která nám poslouží jako příjemné zázemí - na Aljašce se totiž smí spát kdekoli a proto si vždy jenom najdeme hezké místo s pěkným výhledem, kde přenocujeme poblíž auta.

Stravování

Na treku se budeme stravovat vždy z vlastních zásob a vařit na plynových vařičích. Část jídla je určitě rozumné vzít z domu, ale ve městech není problém jídlo dokoupit. Ve městech taky využijeme možnost ochutnat místní kuchyni. Vzhledem k lovecké tradici můžeme ochutnat steaky a burgery z losa, karibu, velmi populární je tu také king crab, nebo dezerty z nejrůznějšího lesního ovoce.

Vybavení

Budeme se pohybovat většinou na treku v národních parcích, nebo podnikat jednodenní túry od auta. Proto je dobré mít s sebou vybavení jak na treky, tak pohodlnější oblečení na přejezdy autem a do města. Počasí je na Aljašce velmi proměnlivé i když během léta je samozřejmě největší šance slunečno :) Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Na místě také zakoupíme alespoň jeden bear sprej pro skupinu, je ale určitě možné koupit i další individuálně (cca 40 USD).

Co cestou uvidíš?

1. den

Odlet z Prahy do města Anchorage

2. den

Přílet, procházka po městě, dokoupení potravin, zajdeme na večeři a pokusíme se v jednom z mnoha městských parků najít losa. Spaní v pronajatém domě.

3. den

Navštívíme National Heritage Centrum - muzeum kulturního dědictví celé Aljašky. Půjčíme si auta a přejedeme na Exit Glacier do národního parku Kenai Fjords, po cestě můžeme udělat zastávka v Indian Valley Mine. Spaní ve stanu u auta.

4. den

Celodenní trek Harding Icefield Trail v NP Kenai Fjords. Spaní ve stanu u auta.

5. den

Podobný trek v národním parku, odpoledne přejezd do městečka Seward. Ubytujeme se v kempu na pobřeží.

6. den

Šestihodinová plavba lodí s vyhlídkou na do hlubin se propadající ledovce, velryby, tuleně, mořské vydry a s obědem na palubě. Cena za výpravu lodí je $200 a není v ceně výpravy - nicméně opravdu stojí za to. Pokud by ovšem někoho nelákala, je zde celá řada možností, jak se v Sewardu zabavit. Odpoledne přejezd zpět do Anchorage, po cestě zajížďka na Portage Glacier. Spaní v Anchorage v hotelu

7. den

Dokoupíme zásoby a vyrazíme autobusem do Visit Centra NP Denali. Tady se zaregistrujeme a projdeme školením od místních rangerů jak se v NP pohybovat a chovat se v případě setkání s medvědem. Spaní ve stanu.

8. - 13. den

Z Visit Centra NP Denali se přesuneme autobusem do jedné z oblastí NP. Permity se zde udělují pouze den dopředu a vždy pouze určitý počet na určitou oblast. Proto zatím není jisté, do kterého z regionů se dostaneme, nicméně žádná z možností není škaredá :) V parku Denali podnikneme šestidenní trek.

14. den

Dokončíme trek a vypravíme se vlakem po pověstné Alaskan Railroad na sever do města Fairbanks. Tam se ubytujeme v kempu, umyjeme a pořádně odpočineme po náročném treku.

15. den

Navštívíme Pioneer Park ve městě, doplníme síly a zásoby. Odpoledne si zapůjčíme auta a vyrazíme Aljašskou dálnicí na sever k řece Yukon. Spaní ve stanu u auta.

16. den

Překročíme Yukon a dojedeme až na hranici severního polárního kruhu, kde vyrazíme na malý výlet. Po cestě zpět můžeme navštívit horské prameny v Chena. Spaní v kempu u Chena Hot Springs.

17. den

Podnikneme jednodenní výlet na severu NP Wrangell-St Ellias. Spát budeme ve stanu u auta na kempovišti Kendesnii.

18. den

Dojedeme až do Kennecottu, opuštěného důlního městečka, kde na nás dýchne duch zlaté horečky. V těchto místech pokoušeli štěstí tisíce lidí z celého světa zmámení vidinou rychlého zbohatnutí. Spaní u auta ve stanu.

19. den

Přejedeme zpět do Anchorage, vrátíme auta a ubytujeme se v pronajatém domě, který budeme mít jen pro sebe. Určitě také zajdeme na dobrou poslední večeři před odletem.

20. - 21. den

Návrat zpět do ČR. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceZbyněk Král

Zbyněk je rodilý Krušnohorec z Chomutova, ale aktuálně spíš Pražák. Má rád historii, živí se programováním software pro urychlovače částic, pracoval pro švýcarský CERN a aby toho nebylo málo, tak taky slouží v Aktivní záloze Armády České Republiky. Rád jí, pije a člověk se s ním nasměje. Hory mu nejsou cizí jak pěšky, na laně, na řetězu, nebo na lyžích. Každý rok také jezdí za polární kruh pro zážitky s pravou zimou. S tímhle klukem se rozhodně nebudeš nikdy nudit! 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem aut na celou dobu pobytu (nafta, pojištění apod.)
 • Zajištění licencovaného horského průvodce
 • Všechna ubytování - kempy, guesthouse/apartmány
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permit do NP Denali
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS tracker
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička apod.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 
 • Letenku (cca 30 000,- Kč)
 • Plavbu lodí v NP Kenai - 200 USD
 • ESTA registrace 350 Kč

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?