8. 6. - 21. 6. 2024
16 990
více
8. 6. - 21. 6. 2024
Již proběhlo

Nejkrásnější vrcholy Balkánu

Tentokrát máme na mušce vrcholky, které považujeme za ty nejkrásnější z celého Balkánu. Přišel čas rozšířit si balkánskou sbírku o nové kousky.

Expedice #1052
14 dnů8. 6. - 21. 6. 2024
Evropa, BalkánMakedonie, Černá Hora, Bosna, Srbsko, Albánie, Kosovo, Chorvatsko, Bulharsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Za ty roky, co jsme Balkán prochodili křížem krážem, jsme se utvrdili v tom, že nejvyšší hory nejsou vždy ty nejkrásnější a často na sebe jen strhávají pozornost kvůli číslům. Co je "nej", bývá často moc profláklé a v hledáčku příliš mnoha lidí. Přitom hory, mnohdy jen o pár metrů nižší, bývají o poznání krásnější a zajímavější cíle. Často ti nabídnou ryzejší a silnější zážitky a přitom jsi o některých z nich ani neslyšel! Výjimky jsou samozřejmě všude. Například Bobotov kuk má v Černé Hoře neoficiální statut nejvyšší hory a je oblíbeným cílem mnoha turistů. Přesto jsme ho do plánu zařadili, protože kraluje nádhernému pohoří Durmitor a prvenství mu o fous vyfoukla Zlá Kolata z Prokletých hor. Přišel tedy čas připsat si pár nových vrcholů do sbírky a rozdmýchat zase sběratelskou vášeň. Na celou cestu máme čtrnáct dní, takže zbude čas i na relax a filozofování nad panákem rakije. 

Balkánský roadtrip

Po mnohých cestách na Balkán se v hlavě zrodila myšlenka zdolat všechny nejvyšší vrcholy tohoto koutu Evropy během jediné výpravy. Vznikl tak skvělý roadtrip, během kterého jsme vylezli na střechu všech států a podívali se na celý Balkán pěkně z výšky. Postupně jsme ale přišli na to, že co je nejvyšší není vždy to nejkrásnější, a že mnohdy opomíjené druhé a třetí nejvyšší hory, jsou o poznání zajímavější cíle. Udělali jsme tedy nový seznam a tento horský roadtrip dotáhli k dokonalosti. 


Zastáváme motto - "I cesta může být cíl". Vždy však hledáme nějaký pevný bod, ke kterému lze směřovat. V tomto případě je to hned 7 pevných bodů, které jsou dle našeho názoru výjimečné. V Chorvatsku - Vaganski Vrh (1757m), v Bosně - Volujak (2336m), v Černé hoře - Bobotov kuk (2523m), v Albánii - Maja Jezerces (2694m), v Kosovu - Djeravica (2656m), v Makedonii - Titov vrh (2748m) a v Bulharsku - Vihren (2914m). Podíváme se hned do několika nových pohoří a dosyta se nabažíme pestrosti Balkánu. Zkrátka Nejvyšší Balkánské vrcholy v novém kabátku :)

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí našeho devítimístného expedičního vozidla, které vyniká spolehlivostí a lze jej použít i mimo asfaltový povrch silnic. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Cesta povede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Kosovo, Albánii, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a zpět do České republiky.

Ubytování

Většinu výpravy budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Spacák a stan tedy s sebou. Každý druhý den budeme mít možnost se umýt, ať už v jezeře nebo řece. 2x budeme spát vevnitř v ubytování, z toho poslední noc přespíme v apartmánu v Samokov, kde celou akci zakončíme a pořádně oslavíme.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování ze strany průvodce. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož budeme v průběhu výpravy co druhý den v civilizaci, nebude problém jídlo dokupovat postupně během cesty. Vařit budeme na vlastních plynových vařičích. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. V průběhu výpravy bude samozřejmě možnost občerstvení v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou srovnatelné s našimi nebo levnější.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Blog

Z podobné výpravy na nejvyšší vrcholy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večer ve 21:30 odjezd z ČR. Noční přejezd.

2. den

Ranní příjezd do Chorvatska, výstup na třetí nejvyšší chorvatskou horu - Vaganski Vrh (1 762 m n. m.) v pohoří Velebit. Výstupová trasa cca 5 km a ↑600 m, ideální rozcvička. Spaní ve stanech.

3. den

Přejezd do Mostaru. Koukneme se po městě a dáme si něco dobrého k jídlu. Pokud zbude čas, zajedeme se podívat na Blagaj, vyvěrající řeku Buna a okoupeme se v jejích vodách. Přejezd do sedla Prijevor. Spaní ve stanech.

4. den

Výstup nalehko na Volujak (2 336 m n. m.), druhou nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny. Výstupová trasa cca 10 km a ↑1000 m. Výstup povede kolem jezera Trnovačko, kde taky přespíme ve stanech.

5. den

Návrat k autu a přejezd do pohoří Durmitor. Pojedeme kolem Pivského jezera a odtud serpentinami nahoru do Durmitoru. Tuto cestu považuji za nejkrásnější na celém Balkáně. Přejezd není dlouhý, takže bude dost času na koupání, kávičku a ochutnávání místních specialit. Spaní na tábořišti v Durmitoru ve stanech. 

6. den

Výstup nalehko na druhý nejvyšší vrchol Černé Hory, Bobotov kuk (2 523 m n. m.). Trasa je kratší, cca 4 km a ↑700 m. Odpoledne se přesuneme do Prokletých hor do vesničky Vusanje, která bude naším výchozím bodem pro výstup na Maja Jezerces. Spaní ve stanech na tábořišti u altánků.

7. den

Výstup na druhý nejvyšší vrchol Albánie, Maja Jezerces (2 694 m n. m.). Jedná se o technicky nejnáročnější etapu celé výpravy, budeme tedy vycházet brzy, ať máme dostatečnou časovou rezervu. Výstup povedeme nalehko, pouze si vyneseme stany k salaši, abychom měli snazší sestup. Výstupová trasa cca 10 km a ↑1500 m. Sestup k salaši, u které strávíme noc ve stanech. 

8. den

Přejezd do Kosova. Cestou možnost koupání v Plavském jezeře. Podíváme se do kláštera v Pecsi a Visokém Decani. Nakouknout můžeme i do jeskyně nebo se okoupeme v aquaparku. Oběd v super restauraci. Spánek za Visokém Decani ve stanech.

9. den

Výstup na Djeravici (2 656 m n. m.), druhou nejvyšší horu Kosova a bývalého Srbska. Djeravica měla dlouho statut nejvyšší hory, ale před nedávnem ji o prvenství připravil vrchol Velika Rudoka (2 658 m n. m.). Do výchozího bodu se přesuneme autem a pak nás čeká cca 5 km a ↑1100 m na vrchol. Poté sestup a spaní ve stanech. 


10. den

Přejezd do Makedonie do vesnice Popova Shapka. Cestou se zastavíme v nejhezčím kosovském městě Prizreň na prohlídku a výborný oběd. Spaní na tábořišti ve stanech. 

11. den

Výstup na druhý nejvyšší vrchol Makedonie, Titov vrh (2 748 m n. m.). Výstupová trasa cca 10 km a ↑1000 m. Spaní opět ve stanech na tábořišti. 

12. den

Přejezd do bulharského pohoří Pirin, pod jeho nejvyšší vrchol Vichren. Cestou se můžeme stavit v proslulém kaňonu Matka a dát si vyjížďku na kajaku. Spaní na chatě pod Vichrenem. 

13. den

Výstup na druhou nejvyšší horu Bulharska, Vichren (2 914 m n. m.). Výstupová trasa cca 4 km a 900 m. Sestup zpět k autu a přejezd do pronajatého apartmánu v Bansku. Poslední noc v apartmánu a bujaré oslavy. 

14. den

Poslední den můžeme s klidem v duši a stříbrnou korunou Balkánu vyrazit domů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMichal Just

Architekt
Ostravák
skialpinista
horal

Duší horal, hlavou architekt, srdcem Ostravák. S lezením začal už v útlém věku a postupně se ze Štramberského vápna přes Rabštejnskou rulu dostal až k pískovci a vysokým horám. Před pár lety čuchl ke skialpinismu a zrodila se nová posedlost. V posledních letech ho tak nejčastěji najdeš jak se koupe v prašanu, brousí hrany na tvrdých ledových plotnách nebo si užívá poslední zbytky jarního firnu někde ve žlabu.

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky, pojistka do Kosova a všechny další náklady s tím spojené
 • Ubytování v pronajatém apartmánu
 • Půjčení kajaku v kaňonu Matka
 • Poplatky za kempování a vstupy do Národních parků
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodců
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvek na kurzy organizátorů
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?