5. 7. - 14. 7. 2024
15 990
více
5. 7. - 14. 7. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Přeběh treku Peaks of Balkans

Téměř 200 km dlouhý trek ležící v samotném srdci Balkánského poloostrova se nachází na sporném trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory.

Expedice #1044
10 dnů5. 7. - 14. 7. 2024
BalkánČerná Hora, Albánie, Kosovo
8Účastníků
Náročnost
4 z 5

Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a krásné přírody jakou zažiješ zde, se jen tak nevidí. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a desítky vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že pro svou různorodost, tady narazí na spousty turistů. Opak je však pravdou. Národnostní spory mezi jednotlivými etniky zde doutnají dodnes a není divu, že některé památky hlídají vojenské jednotky KFOR. O svou bezpečnost se však dnes už bát nemusíš. Kosovo pracuje na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy. 

Peaks of Balkans

Ačkoliv je přechod Peaks of Balkans jedním z nejznámějších balkánských dálkových treků, příliš lidí tady nepotkáte. Když jsem se tímto koutem Evropy potloukal, okamžitě jsem si uvědomil, že se jedná o ideální "hřiště" pro vícedenní přeběh. Každé ráno člověk zdolá nalehko 20 - 34 km a když se odpoledne dostane na ubytování, bude královsky pohoštěn místními pastevci. Nemusíš řešit tahání těžkého batohu, nákup stanu nebo rozšlapávání neforemných pohorek. Prostě si jen zabalíš malý běžecký batůžek a vyběhneš. Pokud chceš zažít syrový Balkán a užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Trojmezí Albánie, Kosova a Černé hory je totiž ve fázi přerodu. Je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

4
5
Výsadkář
Náročnost
Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 190 km (8 000 m převýšení) dlouhého treku Peaks of Balkans. Denní dávky budou mezi 20 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemích nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Víza a režim vstupu

K pobytu všech 3 států je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Doporučuji udělat si i kopii pasu. Pokud máš řidičák, vezmi jej prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v pohodlí soukromého ubytování. Všechna ubytka disponují možností stravování a usušení věcí.

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Odjezd ve 20:00 z naší milované klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko do Černé hory.

2. den

Dopoledne příjezd do Černé hory. Dle možností se zastavíme na snídani a skočíme se projít a klidně i zaplavat k Plavskému jezeru. Lehký startovací výklus na vyklepání noh přijde vhod, ale bude taky třeba dospat náročnou přejezdovou noc.

3. den

Etapa z města Plav do vesnice Vusanje není nějak extrémně náročná. Na 15 km vystoupáme kilometrové převýšení, které na závěrečných 8 km seběhneme. Krásná etapa, která člověku rozšíří obzory a díky malebné vesničce Vusanje detailněji poznáme místní obyvatelstvo.  (23,5 km, ↑ 1 300 m, ↓ 1 200, 5 hod)

4. den

Následující etapa není příliš náročná a jedná se o relativně krátkou trasu z černohorského Vusanje do albánského Thethu. První polovina trati vede k jezeru Ropojansko, za kterým se nachází albánská hranice. Odtud se začínáme setkávat s vojenskými opevněními, kterých je v Albánii požehnaně. Proběhneme kolem malebného jezera Liqeni i Pejes a po strmém sestupu do údolí nás čeká závěrečná rovinka do Thethu. (21 km, ↑ 1 200 m, ↓ 1 350, 4 hod)

5. den

Hned na úvod nás čeká 6 km dlouhé stoupání, při kterém zdoláme 1 000 m převýšení. Následuje techničtější seběh do Valbone, odkud se nám nabízí několik možností dle počasí, chuti a hlavně sil. Buď si vzít na 7,5 km dlouhou rovinu dolinou místní odvoz a zkrátit si tak stereotypní běh po silnici, nebo běžet údolím a nebo se rozhodnout pro nejtěžší, ale také nejkrásnější variantu přes masív hor pod Zlou Kolatou (2 535 m). Tento náročný den bude zakončen ve vesnici Cerem, kde přespíme. (easy 28 km, ↑ 1 800 m, ↓ 1 500, 7 hod) (hard 33km, ↑ 2 800 m, ↓ 2 500, 10 hod) 

6. den

Po včerejích prudších kopcích nás čeká běhavější etapa. Stejně jako předešlý den ale začneme několikakilometrovým stoupáním, v jehož závěru se dostaneme do sedla Aljuci (1 920 m). Odtud se vydáme mírně zvlněným zalesněným terénem k vesnici Doberdol a vystoupáme do sedla Ljukšterp (2 248 m) nebo vrchol Trekufili (2 366 m). Od tohoto bodu následuje už jen seběh do osady Stanet e Bjeshkëve te Belegut, kde ve výšce 1 900 m strávíme noc. (25 km, ↑ 1 700 m,  ↓ 1 200, 6 hod)

7. den

Dnes to bude hodně z kopce. Vystoupáme do sedla Roshkodol (2 240 m) a odtud nás čeká seběh k vesnici Roshkodol. Následuje krátké stoupání do osady Milishevc a strmý výstup k jezeru Liqeni i Lumbardhit. Za odměnu si vychutnáme 5,5 km dlouhý seběh na silnici spojující Kosovo s Černou Horou. Z (26 km, ↑ 1 300 m,  ↓ 2 200, 7 hod)

8. den

Výškový profil tohoto dne připomíná trojzubou pilu. Nejdříve se popasujeme s největším 1 000 m stoupáním a nad námi se bude ještě pořád tyčit 600 m stěna vrcholu Hajla. Na následujících 8 km seběhneme do osady Drelaj a pak vystoupáme dalších 400 m k salaším Dugaive, poté seběhneme zpět do údolí k městečku Kuqishte. Poslední stoupání k chatové osadě Leqinat už bude jen "cílovou rovinkou". V případě nouze se dá trasa zkrátit na 20 km ↑ 1 000 m,  ↓ 500, 4 hod.

(32 km, ↑ 1 900 m,  ↓ 1 400, 8 hod)

9. den

Poslední, jednoznačně nejdelší, ale zřejmě nejkrásnější etapa treku. Během několika úvodních kilometrů se vyškrábeme na hřeben a překonáme vrcholky hor Maja e Bajrakut (2 078 m) a Pišljiv krš (2 131 m). Po krátkém seběhu se ocitneme v NP Prokletije a vystoupáme k Hridskému jezeru (1 980 m). Odtud je to jen co bys běžeckým střevícem dohodil (tj. 13 km) do města Plav, kde na nás (snad) čeká auto. Jakmile si oddychneme, tak se kvůli zkrácení zítřejšího přejezdu přesuneme 2,5 h jízdy autem do Srbska (Novi Pazar), kde strávíme poslední noc. (34 km, ↑ 1 800 m,  ↓ 2 300, 9 hod)

10. den

Poslední den je věnován cestě domů, příjezd večer,

ukázat další dny

Tvůj průvodceTomáš Maceček

Beskyďák
skyrunner
Macek
pohodář

Většina lidí mi neřekne jinak, než Macek. Vždycky jsem miloval pohyb a přírodu, jezdil s oddílem na tábory a výpravy, a s rodiči místo k moři do Tater. Nikdy jsem neběhal atletiku, ale učaroval mě běh v horách, v terénu, a skyrunning.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.