20. 8. - 1. 9. 2024
18 990
letenka cca 12000 Kč
více
20. 8. - 1. 9. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar

Bájný Ararat, nejvyšší hora Turecka a místo přistání noemovy archy.

Expedice #1023
13 dnů20. 8. - 1. 9. 2024
AsieTurecko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Bájný Ararat, místo přistání Noemovy archy. Tento pětitisícový vrchol odpradávna přitahuje lidskou pozornost. Někteří ho zdolávají kvůli výšce, jiní snad hledají důkazy o bájné arše. Díky biblickým příběhům, jeho vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na příběhu o arše kus pravdy nebo ne, nechť posoudí jiní. My jsem si ho nevybrali pro jeho zapomenutá tajemství, ale proto, že je to krásná hora a toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka. Chceme si užít nezapomenutelné rozhledy daleko do Turecka, Arménie a Íránu, ochutnat místní čaj a zahrát backgamon s kurdy v Dogubeyazitu. Celá oblast navíc nabízí spoustu radostí okolo. Třeba turecké lázně hammam, starobylé kulturní památky nebo naprosto famózní kuchyni, které se rozhodně nebudeme vyhýbat! Kdo si troufne, nechá si jako odměnu za výstup ostříhat vlasy - správně po turecku :)

Pohoří Kačkar

Ararat je skvělou příležitostí získat zkušenosti s větší nadmořskou výškou. Nejedná se o technicky náročný výstup a v okolí je spoustu možností pro dobrou aklimatizaci. Pro tento účel jsme zvolili pohoří Kačkar vypínající se nad Černým mořem. Krvinky a plíce si rozcvičíme krátkým trekem v rozdělené krajině, jejíž jedna strana je posetá lesy a čajovníky na kaskádových polích, zatímco druhá spadá drsnými kamennými svahy do hlubokých údolí. Turci sami do hor nechodí, a proto je toto opomíjené pohoří tak krásným cílem. Díky tomu, že zdoláme i nejvyšší vrchol Mt Kačkar (3923m) si zajistíme kvalitní aklimatizaci.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Trek Kačkarem je nejenom nádherný, ale slouží zároveň jako skvělá možnost aklimatizace před výstupem na pětitisícový vrchol.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k přístupným vrcholům Vysokých Tater. Vždy se také budeme pohybovat poblíž malých vesniček, do kterých lze v případě problému z hor ustoupit. Riziko se samozřejmě skrývá v i v samotné nadmořské výšce, proto budeme dbát na kvalitní aklimatizaci během přechodu Kačkaru i při výstupech do jednotlivých výškových táborů.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Turecka je nutné mít u sebe cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne návratu. Kopii pasu budeme také potřebovat pro vyřízení permitu pro výstup na Ararat.

Doprava

Letecky do Trabzonu a zpět do ČR z Igdiru. Na místě se budeme pohybovat pronajatými dodávkami s místním řidičem.

Ubytování

Celkem 5x přespíme v guesthousu nebo hotelu. Na treku budeme spát ve stanech, většinou u nádherných horských jezer, nebo na loukách v údolí. Pokud budeme mít štěstí, dostaneme pozvání pod střechu k místním v některé z horských vesniček. Dvě noci na svazích Araratu strávíme rovněž ve stanech. 

Stravování

Ve městech a během přesunů využijeme místní kuchyně - jídlo je tu totiž levné a výtečné. Budeme tedy všec ochutnávat a sledovat, jak se jídelníček mění od pobřeží moře v Trabzonu po Íránskou hranici u Araratu. V průběhu bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. Na treku si poneseme jídlo na zádech.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR přes Istanbul to Trabzonu.

2. den

Přílet do Trabzonu. Rovnou z letiště se přepravíme minibusem do města Rize, kde se ubytujeme a odpočineme si po dlouhé cestě. Večer se projdeme podél Černého moře, ochutnáme skvělou místní kuchyni a všudypřítomný čaj.

3. den

Ráno si dáme vydatnou snídani, doplníme zásoby a plynové bomby. Terénními auty se necháme převézt do horské vesničky Hazindak, kde nám nezbyde nic jiného než hodit batohy na záda a vyrazit po svých po úbočí hory Beştaş Tepesi (2948 m) nahoru do centra Kačkaru. Přespíme ve stanech u horských jezer.

4. den

Vykročíme do srdce Kačkaru. Vystoupáme na jeho nejvyšší vrchol Kačkar Dagi (3931 m). Místní vrcholky lemují drobné zbytky ledovců a za dobrého počasí uvidíme až k moři. Sestoupíme k jednomu z nejmalebnějších jezer Deniz gölü, u kterého budeme nocovat.

5. den

Vyrazíme na dlouhý pochod centrálním Kačkarem. Naším cílem je vesnice Hacivanak. Stejně jako ostatní osady v Kačkaru je obývaná pouze v létě pastevci. Snad si tedy dopřejeme nějakého místního jídla, kdoví, možná u místních i přespíme.

6. den

Sejdeme do vesničky Elevit, kde nás okolo oběda vyzvedne dodávka s naším řidičem a přejedeme do historického města Kars. Večer si zajdeme na zaslouženou večeři do jedné z mnoha restaurací ve starém centru a posedíme u čaje a vodní dýmky.

7. den

Vypravíme se na celodenní prohlídku Arménského města Ani. Bývalé hlavní město Arménské říše je spektakulární podívanou, od vysokých křižáckých hradem po jeskynní obydlí i prostý fakt, že tu nikdy neproběhl pořádný archeologický výzkum a můžeš sem tam najít třeba kousek amfory. Večer se přesuneme pod Ararat do města Dogubeyazit. Spaní v hotelu.

8. den

Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m). Krátký aklimatizační výstup do 3500m. Spánek ve stanu.

9. den

Vystoupáme do druhého tábora ve výšce 4100m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci až do výše 4500m. Spánek ve stanu.

10. den

Vrcholový den. Čeká nás 4-5 hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestup až do BC ve výšce 3200m. Spánek ve stanu

11. den

Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Zajdeme si na tržiště a do lázní. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko efes.

12. den

Rezervní den pro případ špatného počasí. Pokud ho nevyužijeme na Araratu, vyplníme ho nějakým zajímavým výletem v okolí Dogubeyazitu. Podle letenek možná odlet už ve večerních hodinách z Igdiru.

13. den

Přesun do Igdiru a odlet do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron Klubovny
otec Klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • 5x ubytování v hotelu (Trabzon, Kars, Dogubeyazit)
 • Kompletní náklady na místní dopravu - pronájem soukromé dodávky s řidičem na veškeré přesuny
 • Zapůjčení maček pro výstup
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Permit pro výstup na Ararat (200 eur)
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu z Prahy do Trabzon a zpět Igdir - Praha
 • Případné vstupy do památek

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.