9. 11. - 24. 11. 2024
30 990
letenka cca 15000 Kč
více
9. 11. - 24. 11. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Írán a Persie

Objev pravý orient, poznej historii perských šáhů, přijmi pozvání na čaj a zeptej se, proč je Amerika Velký satan.

Expedice #1112
16 dnů9. 11. - 24. 11. 2024
AsiePersie, Írán
7Účastníků
Náročnost
2 z 5

Írán - země, o níž slýcháš často v médiích v souvislosti s ropou, sankcemi a problémy na Blízkém východě. Jaký je ale Írán doopravdy? Co se skrývá za břehy Kaspického moře a vrcholky pohoří Zagros? Je to bezesporu země plná kontrastů, mnoha národností, jazyků a náboženství. Zároveň je však Íránská islámská republika stabilní ostrov uprostřed rozbouřeného regionu. Jeho role na mezinárodní scéně každým dnem roste. Ačkoliv tato země nemá v ČR příliš pozitivní mediální reklamu, Íránci jsou ti nejpohostinnější a nejpřátelštější lidé na světě. Dovol jim ti to ukázat.

Cíl naší cesty

Cílem výpravy je poznat skutečný Írán od severu k jihu. Kdysi stará Persie je dnes nádhernou zemí s nezměrným kulturním bohatstvím. Stavby, které sahají do historie přes více jak dvě tisíciletí, zde nejsou ničím ojedinělým. Majestátní stavby z dob slavných dynastií se tyčí napříč celou zemí. Írán, který se dřív nazýval Perskou říší, nám na naší cestě nabídne pouštní města, osvěžení Kaspického moře i hluboké a temně zelené lesy. Nejkrásnější na této zemi je však přístup místních lidí k zahraničním návštěvníkům a jejich nezměrná pohostinnost. Neboj se poznat Írán a nech se okouzlit šarmem Íránců a Íránek. Pro milovníky přírody pak Írán nabízí vše, od vysokých hřebenů hor po rozsáhlé písečné a solné pouště i políčka místních zemědělců v okolí Kaspického moře.

Od Kaspického moře po Perský záliv

Mnoho lidí zná Írán pro jeho pouště, velkolepé íránské památky jako Persepolis, náměstí Naqše Džahán v Esfahánu (Náměstí Imáma Chomejního) nebo most Si-o se. My chceme vidět nejen tyto "must see" oblasti, ale i místa, na která se většinou nejezdí jako Tabas a Gorgán. Vyzkoušíme si různé způsoby dopravy od vlaků až po korbu Toyoty Hillux. Budeme pozorovat kouzelnou noční oblohu z pouštních měst, nebo se okoupeme v moři a několik dní strávíme v Perském zálivu na kouzelných ostrovech Qešm a Hormoz. Zažijeme cestu plnou dobrodružství a kouzel jak z Pohádek tisíce a jedné noci, ale taky Írán bez příkras, který nemusí být vždy tak pohádkový.

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejnáročnější budou noční přejezdy mezi městy, moc se nevyspíme a bude to intenzivní, hodně intenzivní. Po celou dobu si budeme s sebou nosit cca 10kg batoh. Ten však budeme při prohlídkách měst uschovávat, aby nás zbytečně netížil při prozkoumávání tajemných zákoutí.


zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán jednou z nejbezpečnějších zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a stejně tak je vnitřně relativně stabilní. Kulturních faux pas se nemusíme bát jednak díky zkušenostem průvodce a jednak díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury (včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou) rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování, ani se nemusíme bát místní vody. Co se týče drobné kriminality, tak stejně jako jinde na světě, musíme být obezřetní a hlídat si své zavazadlo především v davu ve větších městech. Objektivně je míra nehodovosti na silnicích vyšší než v ČR. Není možné fotografovat vojenské, státní a jinak potenciálně strategické objekty jako checkpointy, vysoké zdi s ostnatým drátem atd. Není možné používat dron. 


Víza a režim vstupu

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budete chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. O vízum je nutné požádat elektronicky. Instrukce zašleme přibližně 3 měsíce před výpravou. Je zde možnost získat i vízum na letišti v Teheránu, ale my jej chceme řešit předem přes ambasádu. Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abyste byli držiteli cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit problém, pokud jste v minulosti Izrael navštívili.  


Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. Letenka se dá koupit i za 10 000 Kč, ale pro jistotu počítáme s rezervou. V Íránu využijeme soukromou dopravu taxíky, ale i autobusy, vlak a korby terénních aut.


Ubytování

Více než polovinu nocí v obyčejných hotelech a pronajatých pokojích. Zbytek nocí strávíme přejezdy mezi městy, ať už v nočním vlaku či nočních busech. Doporučujeme si vzít přikrývku nebo lehký spacák, a to hlavně z hygienických důvodů. Nebudeme spát ani jednou venku, stany a karimatky nech doma.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin. V průběhu výpravy bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 


Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně a šátek, muži by měli mít dlouhé kalhoty. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Sraz v Praze na letišti a odlet směr Teherán. Na letišti si dáme poslední pivo na příštích 15 dní.

2. den

Ráno přiletíme do nikdy neusínající desetimiliónové metropole (s okrajovými oblastmi až 15 milionů), nad níž se tyčí čtyřtisícové zasněžené vrcholy. Navštívíme vyzdobené paláce bývalých perských králů i skromný domek, ze kterého řídil zemi po islámské revoluci Imám Chomejní. Podíváme se do slavného luxusního Tadžríšského bazaru a pokud bude hezké počasí, vyjedeme si lanovkou na horu Točal. Večer sedneme na vlak do Gorgánu.

3. den

Po příjezdu do Gorgánu si dáme snídani s místními v tradiční restauraci a vydáme se lodí pozorovat ptáky na ostrůvcích Kaspického moře, poté se taxíkem projedeme do Gonbad-e Qabus, kde navštívíme mauzoleum (UNESCO). Večer nasedneme na autobus do pouštního města Tabas, kde příroda pár kilometrů od města stvořila krásné skalní formace.

4. den

V Tabasu si prohlédneme svatyni, která je dominantou města a sedneme na taxíky, které nás zavezou na okraj Kal-e Jeni, propasti duchů, kterou si projdeme. Pokud zbyde čas, můžeme navštívit a projít si kaňon Morteza s mnohými termálními prameny. Večer se přesuneme do Jazdu.

5. - 6. den

Na město Jazd si vyhradíme 2 dny. Město vysokých věží zvaných bádgíra a centrum zoroastrismu. Patří mezi nejstarší osídlená města na světě a je jedním z hlavních center perské kultury. Navštívíme stará pohřebiště, svatyni Čak Čak, sofistikované podzemí, dílny pro výrobu koberců, historické centrum (UNESCO) a mnoho dalšího. Druhý den v noci se přesuneme do Bandar-e Abbásu.

7. - 9. den

Bandar-e Abbas a ostrovy Qešm a Hormoz jsou perlou celé výpravy. Horniny bohaté na kovy utvářejí unikátní barevnou krajinu ostrůvku Hormoz a na Qešmu, který je protkány solnými jeskyněmi, do kterých se i podíváme. Uvidíme tradiční stavbu lodí i zajímavé exempláře místní fauny a flory. Na ostrově se budeme přesouvat na korbách Toyot Hillux a objedeme je křížem krážem, určitě nebude chybět ani koupání v moři. Jednu noc přespíme pod hvězdami perského zálivu.

10. den

Šíráz a Persepolis jsou neoddělitelně spjaty s historií starobylé Perské říše i moderního Íránu. V této oblasti se zdržíme 3 dny, ať si trochu odpočineme od přesunů a užijeme si večery v místních čajovnách. V Šírázu navštívíme svatyni Šáh-e-Čerágh, zahradu Eram a hrobku básníka Hafeze. Spát budeme 2 dny ve stejném hotelu.

11. den

Druhý den se vydáme na prohlídku nedaleké mystické Persepole. Starověké město, zahalené v písku času. Pozůstatky kdysi mocné říše, kde se tyčí obří mramorové paláce a vysoké brány. Spánek opět v Širázu.

12. den

Abychom nezůstali je v obklopení měst, i když krásných, dnes odjedeme k vodopádům Rameghan. Zde absolvujeme krátký a pohodový trek v okolí a poznáme více i místní přírodu. Večer se vrátíme do Šírázu a nasedneme na noční bus, který nás zaveze do Esfahánu.

13. - 14. den

Na návštěvu Esfahánu si vyčleníme 2 dny a jednu noc. Projdeme se náměstím Naqše Džahán, ztratíme se v bazaru, zavítáme do muzejí. Budeme se procházet po mostech Si-o Se a Chadžu a večer si užijeme výhledy na  náměstí, když se budovy osvětlí, má to svoje kouzlo. Spánek v hotelu

15. den

Tam, kde jsme začali, tam to i skončí: Teherán, poslední riály utratíme za suvenýry, projdeme si velký teheránský bazar, budeme obdivovat vyšperkovaný Golestánský palác (UNESCO), zajdeme do pokladnice národní banky, kde se budeme kochat dary, které světoví panovníci věnovali íránským králům, a rozloučíme se s Íránem pohledem z televizní věže Milád. Odlet večer či v noci dle letenek.

16. den

Návrat domů do ČR

ukázat další dny

Tvůj průvodceSilvestr Tkáč

Afričan
tlumočník
projektový koordinátor
vizionář

Náš kamarád Silvestr je v dobrém slova smyslu blázen. Není moc lidí, kteří dělají to co on a ještě s takovým nasazením. Vystudoval perštinu v Íránu, pracoval jako tlumočník na velvyslanectví, procestoval většinu zemí v regionu a o pár let později se přestěhoval do Gambie, aby koordinoval projekty neziskovky Kola pro Afriku a založil firmu na 3D tisk. V současné době pracuje jako logistik pro Lékaře bez Hranic.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě (včetně trajektů, jeepu na ostrovech, nočních vlaků i taxíků)
 • Veškeré ubytování po celou dobu výpravy
 • Zajištění zkušeného průvodce se znalostí perštiny včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Cestování v malé skupince, pouze 7 lidí
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku do Íránu
 • Vízum a Individuální pojištění
 • Vstupy (cca 200 USD)
 • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.