17. 8. - 24. 8. 2024
11 990
více
17. 8. - 24. 8. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Makedonie - přechod Šar Planiny

Nespoutaný, divoký a svérázný. Takový je hraniční hřeben mezi Makedonií a Kosovem.

Expedice #1091
8 dnů17. 8. - 24. 8. 2024
Evropa, BalkánMakedonie
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Balkán - nespoutaný, divoký a svérázný. Pohraničí Kosova a Makedonie je toho nejlepším příkladem. Patří mezi ty nejméně navštěvované části, což ho automaticky řadí na seznam míst, která chceme vidět. Letos máme opět za cíl přejít tento krásný výrazný hřeben. Ještě nedávno zde zuřil ozbrojený konflikt. V Makedonii mezi vládou a povstalci z řad albánské menšiny a v Kosovu mezi Albánci a Srby kvůli národnostním sporům. Dnes toto území pomalu nachází svůj klid, ale rýhy na duši zůstanou místním obyvatelům ještě hodně dlouho. Aktuálně zde žádné nebezpečí nehrozí, přesto člověk občas pocítí atmosféru nedávných událostí, třeba při setkání s patrolujícími jednotkami KFOR na hranicích s Kosovem. My sem ovšem nejedeme hledat ztracenou pravdu, jedeme si užít krásnou přírodu.

Šar Planina

Ukážu ti liduprázdné pohoří Šar Planina, které je přirozenou hranicí mezi Kosovem a Makedonií. Projdeme trasu od Titova vrchu až po Ljuboten. Společně strávíme sedm dní v horách, kde běžně chodí jen pasáci ovcí, jejich stáda, a hlavně pastevečtí psi (dokonce jedno unikátní místní plemeno - Šarplaninec, které je známé svými velkými rozměry). Jinak zde vládnou vlci a medvědi. Nejsou zde turistické značky (aspoň ne všude), cestu tedy budeme hledat často svépomocí. No nezní to skvěle? Zvu tě do Makedonie, do míst, která nejsou pro každého!

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem makedonské a kosovské pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu Makedonie (a z důvodů trasy vedoucí po hranici s Kosovem) je nutné míst s sebou platný cestovní pas.

Doprava

Dlouhou cestu na Balkán urazíme v naší expediční dodávce. Průvodce se z důvodu bezpečnosti na dálničních přejezdech prostřídá za volantem s některým z účastníků, pokud se tedy cítíš na řízení, vezmi si s sebou prosím řidičák.

Ubytování

Během přechodu hor budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Poslední den si užijeme v kaňonu Matka, kde si půjčíme kajaky a okoupeme se na skrytých plážích. Poslední noc na hřebeni budeme spát u chaty Ljuboten, která nám poskytne zasloužené zázemí, pivo a dobrou večeři.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. V horách půjdeme „na těžko“, takže si poneseme s sebou i jídlo, budeme vařit na plynových vařičích. Jídlo na trek si vezmi už z domu.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás v půjčovně.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub. Poté pojedeme společně expediční dodávkou na dlouhou cestu do Skopje.

2. den

V ranních hodinách dorazíme do Skopje, vyrazíme na krátkou obhlídku města. Projdeme si jak centrum, tak starou tržnici. Ta jediná přežila nedávné zemětřesení a zbytek města je celý nově vystavěný... v řekněme svérázném stylu, ze kterého ti občas vypadnou oči z důlků. Dokoupíme nezbytné věci, co by někomu mohly chybět na treku (třeba místní rakiju) a přesuneme se do horského střediska Popova Šapka, odkud vyjdeme první metry k Titovu vrchu, pod kterým budeme spát.

3. - 6. den

Přechod celého hřebene Šar Plnaniny. Čeká nás celkem 6000 m převýšení. Trasa bude náročná, ale krásná. Půjdeme většinou po hřebeni. Začneme v oblíbeném horském středisku Popova Šapka, které leží na dohled od první dominanty hřebene - Titova vrchu. Nahlédneme drobnou odbočkou na nejvyšší horu Kosova - Rudoka e Madhe (2658 m), která sebrala prvenství Djeravici o celé 2 m a pustíme se na východ přes spoustu vrcholů s výškou nad 2500 m, až k vrcholu Ljuboten. Odtud budeme mít jako na dlani největší americkou vojenskou základnu na Balkáně a taky cíl našeho přechodu, chatu Ljuboten, kde pochod zakončíme teplým jídlem a pivkem! Po celou dobu budeme v horách sami a vodu budeme brát z jezer a bystřin, ke kterým mnohdy budeme muset sejít z hřebene.

7. den

Sejdeme od chaty Ljuboten poslední výškové metry do civilizace a než si stihneš v hospodě objednat šopák, průvodce zajede pro auto. Spolu se pak přesuneme do kaňonu Matka, kde si pronajmeme kajaky a projedeme si celou soutěsku. Okoupeme se v čisté vodě a trochu zrelaxujeme. Přespíme v malé chatičce v kaňonu matka, kam nás na lodi náš starý známý. Užijeme si tu večer u ohně s naději, že pro nás druhý den ráno opět přijede, jiná cesta odtud totiž není :)

8. den

Užijeme si klidné ráno s koupáním v průzračné vodě, necháme se vyzvednout lodí a po naložení věcí do auta se nevyhnutelně vydáme na cestu domů. Po cestě se ještě můžeme zastavit nakoupit nějaké drobnosti na památku. Příjezd ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceAndrej Tkačuk

Tanečník
milovník vína
bavič
horal

Andrej je ze všech našich průvodců rozhodně nejlepší tanečník. Tenhle fešák, původem z Ukrajiny, má za sebou nejednu naši výpravu a zaslouženě se vypracoval až do pozice průvodce. Je to chlap jak hora, co se má skvělý smysl pro humor, hurónský smích a v horách je na něj spoleh. 

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Ubytování v soukromé chatičce v kaňonu Matka
 • Veškerou dopravu, pronájem auta a dálniční poplatky
 • Půjčení kajaků v kaňonu Matka
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.