14. 7. - 22. 7. 2024
12 490
více
14. 7. - 22. 7. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Albánie - Prokleté hory

Směsice chudoby, orientu, volnosti, temperamentu, dobrého jídla, pohostinnosti a hlavně krásné přírody.

Expedice #1072
9 dnů14. 7. - 22. 7. 2024
Evropa, BalkánAlbánie
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a statisíce vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů. Opak je však pravdou. Albánie má totiž za sebou pohnutou minulost. V druhé polovině 20. století si prošla tvrdým komunistickým režimem, který nastolil diktátor Enver Hodža, a stala se ze strany mnohých evropských států politicky a ekonomicky izolovanou zemí. Tato izolace ji přivedla mezi nejchudší země Evropy.

Kouzlo Albánie

Jak se říká, na všem zlém je i něco dobrého. Díky tomu si Albánie zachovala svou tvář a původní způsob života, na jaký jsou místní lidé zvyklí po desítky let. Proto nebude neobvyklé, že potkáme baču s ovcemi a jejich obrovskými pasteveckými psy, na vesnici budeme pít čerstvé mléko a jíst domácí sýr, svezeme se na převozu, potkáme místní bábušky a setkáme se s obrovskou pohostinností, která je v Evropě dnes už raritou. Pokud chceš zažít dnešní syrovou Albánii, užít si pár dnů v neprostupných divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Albánie je totiž ve fázi přerodu a je nejvyšší čas, vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… Než pro každého budou.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Na 2 noci využijeme zázemí kempu ve Valbona, kde si postavíme stany. Během přechodu hor budeme spát všechny noci ve stanu ve volné přírodě. Na poslední noc se ubytujeme v nějakém kempu nebo apartmánu u moře. Cestou domů a zakončíme výpravu odpočinkem a koupáním. Spacák a stan tedy s sebou.


Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. V rámci treku není občerstvení zajištěno, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích. Je možné, že v půli treku si budeme moct koupit od pastevců chléb a sýr. Spoléhat na to ale nebudeme, proto si vše potáhneme na zádech, takže je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. Vody bude dostatek.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub - prostě strávit příjemný čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Kosova. 

2. den

Zastavíme se na skok v Kosovu, podíváme do Prizrenu, subjektivně nejhezčího kosovského města, které je dokonce i v UNESCO. Dáme si dobré jídlo, na chvíli se zde zdržíme a pojedeme do kláštera Visoki Decani, který doposud hlídají jednotky KFOR. Odtud přejedeme do vesničky Valbone, kam dorazíme kolem 8 večer. Ta už leží v pohoří Prokletije čili Albánských Alpách. Oblast si díky izolaci od okolí zachovala svůj tradiční ráz. Vesnice nám poslouží jako výchozí bod pro výstup do hor. Spaní v kempu.

3. - 7. den

Ve vesničce Valbona začíná pětidenní trek do hor. Dojdeme pod nejvyšší horu Černé Hory - Zla Kolata, a tam přespíme první noc. Zbylé dny strávíme v Prokletých horách ve společnosti ovcí, bačů a krásných skal. Vyšplháme se na Maja e Kolates, Zlou Kolatu, Maja Rosit a vše zakončíme výstupem na nejvyšší horu Dinárských hor - Maja e Jezerce 2692 m n. m. Pokocháme se krásnou krajinou a dech beroucími výhledy. Díky řídké značenosti místních tras půjdeme často mimo stezky náročným terénem.  Trek rádi absolvujeme na začátku léta, kdy jsou všudypřítomné sněhová pole a máme jistotu, že nebudou vyschlé prameny vody. Poslední den spánek v kempu. Ugrilujeme pstruha a dáme škopek.

8. den

Vyrazíme na na trajekt, na plavbu přes jezero a soutěsku Komani. Je to nádherná vyhlídková plavba! Poté se zastavíme u albánského moře na koupačku, dáme rybu a užijeme si čisté písečné pláže. Přejedeme hranice do Černé hory a namíříme si to do Kotoru, krásného přístavního města, kde si dáme zasloužený relax. Noc v apartmánu před cestou domů.

9. den

Tradááá domů, cesta je pořád ještě dost dlouhá. Příjezd večer do Brna kolem 22:00. hodiny večer.

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování v kempu 2x a apartmánu 1x
 • Dopravu trajektem přes jezero Komani
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Pojištění vozidla do Kosova
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, filtr na vodu, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.