8. 5. - 22. 5. 2025
32 990
letenka cca 20000 Kč
více
8. 5. - 22. 5. 2025

Réunion

Malý ostrov kdesi v Indickém oceánu, na kterém se Matce přírodě roztrhl pytel s přírodními krásami.

Expedice #1051
15 dnů8. 5. - 22. 5. 2025
Afrika
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Představ si malý ostrov kdesi v Indickém oceánu, na kterém se Matce přírodě roztrhl pytel s přírodními krásami. Když vznikal, mohlo to vypadat nějak takhle:

"Matko přírodo," volá vzrušeně Vesmír, "vypadly ti skoro všechny tyrkysové laguny, pohádkově bílé pláže a hluboká zelená údolí s vodopády! Taky pár vulkánů a prales! Myslím, že bys neměla tak plýtvat na tuhle malou hroudu ztuhlé lávy, nezbyde ti dost na jiná místa." "Víš co, Vesmíre? Hleď si svého! Roztrhl se mi pytel a nemám čas to sbírat, musím dnes dodělat ještě celé Brno a Moravský kras. Tys taky všechno rozfofroval tady na Zemi a na Mars už ti zbyly jen bakterie" odpovídá nasupeně Matka příroda a hrne si to dál vodami Indického oceánu kamsi na sever.

Klenot Indického oceánu

No, ať to bylo jakkoli, výsledek hovoří za vše. Ostrov Réunion je klenot v Indickém oceánu, který rozhodně stojí za to vidět. Jako zámořský departement Francie je nejvzdálenějším regionem Evropské unie a mísí v sobě původní kreolskou kulturu s francouzskou. Díky tomu můžeš zažít pohodovou snídani ve francouzském stylu na písečné pláži pod palmami a odpoledne funět do strmých svahů aktivního vulkánu s vidinou tradičního kreolského rougail saucisse k večeři. Ve vypůjčených autech projedeme dokola celý ostrov a podnikneme řadu výletů do jeho hornatého vnitrozemí. Vylezeme ke kráteru jedné z nejaktivnějších sopek Piton de la Fournaise, vykoupeme se v lagunách pod nespočtem vodopádů a pokud budeš chtít, můžeš zažít i potápění se žraloky, canyoning nebo let padákem. Pro všechny tyto aktivity je Réunion doslova rájem. Hlavní jsou pro nás ale hory, a tak jim v programu věnujeme nejvíc času. Díky malé rozloze ostrova a nepředvídatelnému počasí si můžeme dopřát i další neplánovaná dobrodružství. Záleží jen na tobě.

3
5
Průzkumník
Náročnost

Na výpravě tě čekají převážně jednodenní výpravy s lehkým batohem. Vzhledem k charakteru ostrova však počítej s pořádným převýšením. Na většině treků nastoupáme kolem 800 výškových metrů za den. Hornatý střed ostrova opravdu nenabízí rovné hřebeny, ale strmé svahy vulkanických hor. Půjdeme však pohodovým tempem, ať si stihneme užít i okolní džungli a koupání ve všudypřítomných jezerech a vodopádech, takže to nebude žádná hrůza. Jednou podnikneme dvoudenní přechod, během kterého přespíme v tradičním kreolském domečku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Réunion je součástí Evropské unie. Cestovat je ovšem potřeba s platným cestovním pasem. Žádná víza nejsou zapotřebí.

Doprava

Na Réunion se budeme dopravovat letecky (letenka není v ceně výpravy). Po příletu si zapůjčíme auta, kterými se budeme přesouvat po ostrově a podnikat převážně jednodenní výlety. Díky tomu bude naše skupina flexibilní a budeme mít možnost upravovat program podle náročnosti, počasí i přání skupiny. Vzhledem k rozloze ostrova najezdíme za celou dobu kolem 500 km.

Ubytování

Spát budeme v místních guesthousech (celkem 7x), kempech nebo v přírodě (kde bude zapotřebí vlastní stan, a to celkem 5x) a 2x na horské chatě. Před výpravou se domluvíme na sdílení stanů a dalšího vybavení, abychom ušetřili váhu do letadla.

Stravování

Stravování je na každém účastníkovi individuálně. Část jídla určitě povezeme z ČR, ale není problém dokoupit jídlo až na místě. Samozřejmě využijeme každé příležitosti ochutnat místní kuchyni, která je opravdu zajímavým mixem kultur vzhledem k historii ostrova.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR, pravděpodobně přes Paříž.

2. den

Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. První den věnujeme průzkumu města a kreolské architektuře, podíváme se na katedrálu Notre-Dame de la Délivrance, projdeme se po nábřeží, kde jsou stále na opevněném břehu kanóny. Nakoupíme ovoce na místním trhu a sníst ho můžeme třeba na vyhlídce na celé Saint-Denis. Vyzvedneme si auta z půjčovny a zkusíme zajet k vodopádům Cascade de Chaudron nebo Cascade la Pluie. Večer strávíme na plážích města a přespíme v místním guesthousu.

3. den

Přesun do kaldery Salazie, dopoledne navštívíme továrnu na vanilku - to k Réunionu neodmyslitelně patří. Zastavíme se u Niagarského vodopádu (no vážně), u Bassin Boeuf se vykoupeme a pokocháme se výhledy na vodopád Voile de la Mariée. Pokud nám zbyde čas, navštívíme Trois Cascades. Spaní ve stanu v kempu.

4. den

Uděláme si celodenní výstup na Piton d'Anchaing (1356 m n. m.), vulkán kaldery Salazie a poprvé si pořádně užijeme místní džungli. Spaní v kempu.

5. den

Přejedeme do sedla Petit Col (1864 m n. m.), odkud zahájíme třídenní okruh po dálkových trasách GR G1 a GR G2 do kaldery Mafate. Sestoupíme mezi hory skrz tamaryškové lesy kolem vodopádů na místa přístupná jen pěšky nebo vrtulníkem. Spát budeme ve stanu nebo v tradičních kreolských domech. 

6. den

Druhý den okruhu kalderou Mafate nás čeká více stoupání, ale kratší trasa, kterou zakončíme ve vesnici Marla v chatě u vynikajícího místního hostitele. Cestou určitě využijeme možnost osvěžit se koupelí pod jedním z vodopádů. Spaní v chatě. 

7. den

Dokončíme třídenní okruh, čeká nás už kratší úsek a menší nálož výškových metrů. Díky tomu stihneme večer přejet do Saint Andre a navštívit místní vanilkové plantáže, ochutnat bourbon nebo zajít na hinduistické chrámy Temple du Colosse.

8. den

Dáme si krátkou procházku na vodopády Takamaka a pak přejedeme k jezeru Grand Etang, kde se projdeme kolem jezera. A pokud bude čas, stihneme vidět i vodopády Cascades du Bras d’Anette nebo tamaryškové lesy na Col de Bébour. Večer přejedeme pod Piton de la Fournaise, druhou nejaktivnější sopku na světě. Ubytujeme se v guesthousu pod nástupem a budeme doufat, že si na zítřek dá vulkán pohov, abychom mohli vystoupit až k vrcholovému kráteru.

9. den

Brzký ranní odchod na vrchol kráteru, pokud bude stezka otevřená, výstup na východ slunce a trek kolem kráteru. Pokud bude vulkán soptit, alespoň budeme obdivovat lávové divadlo z bezpečné vzdálenosti. Podíváme se na sopečné pláně Plaine des Sables a cestou na pobřeží zvládneme ještě zastávku na vyhlídce Nez de Boeuf. Večer odjezd na pobřeží kolem St. Anne's Church.

10. den

Uděláme si odpočinkový den. Navštívíme městečko Saint-Benoît, plantáže Vanilla Bourbon, lávové tunely, kostel Notre Dame des Laves, kterému se jen zázrakem vyhnul proud žhavé lávy, okoukneme místní pláže a vodopády, večer strávíme někde na pobřeží. Užijeme si i koupačku v mořském bazénu. Operativně jde využít i pro canyoning v Langevin.

11. den

Navštívíme kalderu Cilaos a dáme si kratší trek soutěskou la Chapelle. Odpoledne vystoupáme na chatu Refuge de la caverne Dufour, odkud se vychází na najvyšší vrchol Reunionu - Piton des Neiges (3070 m n.m.). Spaní na chatě

12. den

 Výstup na Piton des neiges (3070 m n.m.) a navrat do Cilaos. Výstup absolvujeme brzo ráno, abychom si užili krásné ranní výhledy. Odpoledne přesun na pobřeží a návštěva želví zahrady a pohoda na pláži. 

13. den

Navštívíme útulek pro želvy, Plage de Boucan Canot a l'Hermitage a dáme si krátkou procházku zeleným údolím na tři vodopády (Bassin des Aigrettes a Malheur). V Saint Gilles ještě můžeme navštívit akvárium. Večer si uděláme výlet na Pic du Maido na západ slunce, nebo si dáme západ někde na pláži u něčeho dobrého.

 

14. den

Odjezd do Saint-Denis, zastávka v Grande Chaloupe na Lazaret nebo v La Montagne v bývalém leprosáriu a seznámíme se i s touto historií ostrova. Odpoledne strávíme ve městě nákupem suvenýrů pro naše nejbližší.

 

15. den

Vrátíme auta, rozloučíme se s Réunionem posledním drinkem na pláži a nastoupíme do letadla směrem domů.

15. - 20. den

 

Možnost prodloužení výpravy o Mauricius

Mauricius je podobně jako Réunion ostrovem, na kterém se mísí díky koloniální historii nejrůznější kultury. Na rozdíl od Réunionu je ale samostatnou republikou s jednou z nejrozvinutějších ekonomik Afriky. Ostrov obklopuje ohromný korálový útes, díky kterému vznikají bílé písečné pláže, chráněné před dravostí oceánu, a jeho vnitrozemí nese nezaměnitelný charakter vulkanického původu, i když tu už žádné aktivní vulkány nenajdeme. Oproti Réunionu nabízí poklidnější přírodu, zato možná autentičtější africký nádech kultury a životního stylu. Vynechat ho po absolvování tak dlouhé cesty by byla opravdu škoda. Strávíme na něm 5 dalších dní před odletem do ČR. Průvodce Michal bude po ukončení výpravy pokračovat ještě na pět dní na Mauricius. Pokud chceš, můžeš se k němu přidat! Prodloužení o cca pět dní (dle letenek) už není součástí výpravy, ale Michal uvítá společnost :-) Rádi ti pomůžeme s úpravou letenky tak, aby to s Mauriciem pasovalo. Program už není součástí výpravy, a proto za něj nic neplatíš. Složíte se pouze na společné náklady (zapůjčení auta, ubytování...). Odhadem je to cca 5 000,- a podobná částka za změnu v letence.

 

15. den: Přelet z Saint Denis na Mauricius, projdeme si Port Louis a místní China Town, spaní v místním guesthousu.

 

 

16. den: Zkusíme se dostat na malý ostrůvek u východního pobřeží Ile aux Cerfs, nejsnazší variantou budou malé loďky rybářů, které pravidelně vyplouvají z Trou d’Eau Douce. Dáme si koupačku a po návratu přespíme někde na pobřeží, cestou zkusíme ještě kouknout na vodopád Eau Bleu s výraznou modrou vodou.

 

17. den: Vyrazíme brzy ráno, přesuneme se na jih ostrova, uděláme si zastávku v parku La Vanille, kde funguje největší rezervace želv aldaberských v zajetí, a kdo bude chtít, může tu ochutnat i krokodýlí steak. Koukneme se na pláž Gris Gris a můžeme si dopřát vyhlídkový let nad podmořským vodopádem. Potom už zamíříme ke geoparku Chamarel, kde sopečná činnost vytvořila unikátní krajinu, a ke stejnojmennému vodopádu. Přespíme někde v nejbližším okolí.

 

18. den: Vyrazíme brzy, uděláme si nějaký kratší trek do národního parku Black River Gorges a navštívíme místní vodopády, trailů budeme mít na výběr hned několik. Když budeme chtít, na nejvyšší vrchol Mauricia je to odsud taky kousek.

 

19. den: V přírodě ještě zůstaneme a brzy ráno se vydáme prozkoumat vodopády Tamarind, soustavu hned sedmi vodopádů v zeleném údolí. Večer se už vrátíme do Port Louis, užijeme si západ slunce na pláži a nakoupíme si poslední suvenýry.

 

20. den: Podle času odletu se vydáme na letiště a zamíříme domů. 21. den: Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMichal Just

Architekt
Ostravák
skialpinista
horal

Duší horal, hlavou architekt, srdcem Ostravák. S lezením začal už v útlém věku a postupně se ze Štramberského vápna přes Rabštejnskou rulu dostal až k pískovci a vysokým horám. Před pár lety čuchl ke skialpinismu a zrodila se nová posedlost. V posledních letech ho tak nejčastěji najdeš jak se koupe v prašanu, brousí hrany na tvrdých ledových plotnách nebo si užívá poslední zbytky jarního firnu někde ve žlabu.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování na výpravě (celkem: 7x v guesthousu, 4x v kempu, 2x na horské chatě)
 • Pronájem dvou aut na celou dobu výpravy, vč. pojištění a pohonných hmot
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (cena letenek se pohybuje okolo 20 000,- k 10. 9. 2023)
 • Vstupy a platby za příp. atrakce (plavání se žraloky, výroba vanilky, želví útulek... počítej cca 50 eur)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?