22. 11. - 13. 12. 2024
38 990
letenka cca 30000 Kč
více
22. 11. - 13. 12. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Patagonie

Panensky čistá jezera v kombinaci s blankytnými ledovci a fotogenickými horskými štíty učarují srdci snad každého dobrodruha.

Expedice #1134
22 dnů22. 11. - 13. 12. 2024
Jižní AmerikaArgentina, Chile
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Patagonie je pro duši všech horalů zaslíbenou zemí. Panensky čistá jezera v kombinaci s blankytnými ledovci a fotogenickými horskými štíty učarují srdce snad každého dobrodruha. Patagonie je synonymem pro rozlehlé území neposkvrněné lidskou činností, které je formováno drsnými klimatickými podmínkami v jižním cípu Ameriky. Od ledové Antarktidy ji dělí už jen drsné vody Drakeova průlivu. To, co z ní máme možnost vidět, nám vyráží dech. Ve skutečnosti jsou to ale jen střípky z obrovské pokladnice přírodních krás z nichž většina nám zůstává skryta. Je to tak dobře, Patagonie je jednou z posledních bašt opravdové divočiny a měli bychom se snažit, aby to tak co nejdéle zůstalo.

To nejlepší z Patagonie

V rámci této výpravy projdeme v Ohňové zemi jeden z nejjižnějších treků světa, z něhož je to co bys tučňákem dohodil do Antarktidy a k Jižnímu pólu. Spatříš lamy pod legendárními vrcholy Fitz Roy a Cerro Torre, kde stateční horolezci odjakživa posouvali hranice lidských možností. Navštívíš jedny z největších jihoamerických ledovců, které jako jedny z mála nezmenšují svou velikost, a s trochou štěstí budeme svědky ohlušujícího odlomu ledovcových ker. Patagonie je jedním z mála míst na světě, kde matka příroda statečně vzdoruje následkům globálního oteplování. Tak na co ještě čekáš?

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Akce je určena pro ty, kteří zvládnou strávit sedm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 15 km. V listopadu můžeme v Patagonii počítat s teplotami okolo 10-15 °C. V okolí města Ushuaia nás může zastihnout i sníh a v celé Patagonii velice silný vítr.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Chile a Argentiny není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Chile a Argentiny. Pro cestu do Argentiny a Chile není povinné žádné očkování a oblasti, kde se budeme pohybovat, nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Doprava

Letecky přes Santiago de Chile do Punta Arenas. Letenky nejsou v ceně. Cena letenky z Prahy do Punta Arenas se pohybuje okolo 25 - 30 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Součástí programu je také vnitrostátní přelet mezi El Calafate a Ushuaiou, který nám ušetří celý den v programu.

Ubytování

Spát budeme v guesthousech a ve stanech. S sebou tedy stan - domluvíme se, kdo vezme, ať netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka. Celkem budeme spát min. 8x v guesthousu. Veškeré ubytování, vč. povinných rezervací kempů v Torres del Paine je v ceně výpravy.

Jídlo

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo na treky si buď dovezeme z ČR, nebo je možno nakoupit si ho vždy na místě před výpadem do hor. Cena jídla v Patagonii je však o něco vyšší než u nás, částečně jí ale využijeme kvůli restrikcím dovozu jídla do Chile/Argentiny. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. I ta nejmenší města jsou vybavena stravovacími zařízeními. V El Calafate a Ushuai nám samozřejmě neminou pořádné steaky a Pisco sour.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti pošlu cca měsíc před expedicí. Primárně se bude jednat o věci ke kempování, přiměřené oblečení a obuv.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít.

1. den

Odlet z Prahy a cesta do Chile.

2. den

Přestoupíme na letišti v Santiago de Chile a přesuneme se posledním letadlem na jih do Punta Arenas. Večerní přílet a noc v hostelu.

3. den

Doplnění zásob (plynové kartuše apod.) a přesun z Punto Arenas přes Puerto Natales do NP Torres del Paine.

4. - 10. den

Návštěva NP Torres del Paine, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO a představuje jedno z nejkrásnějších míst, jež můžete v Patagonii spatřit. S rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile a každý rok jej navštíví téměř 100 000 turistů. Park je otevřený celoročně a můžete se v něm pohybovat desítky kilometrů v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů. Díky vysokým štítům hor a rozlehlým ledovcům je právě tenhle kus světa to pravé místo, kde si uvědomíte lidskou zranitelnost. Většina turistů se vydává pouze na tzv. „W-trek“, ale my máme v plánu obejít celý park kolem dokola a vyhnout se tak největším davům a poté se vrátit do Puerto Natales.

11. den

Celodenní přesun z Chilského Puerta Natales do argentiského El Chalténu. Toto "Chamonix Patagonie" nám nemůže ujít. Horské městečko ležící na úpatí ohromných stěn Fitz Roy a Cerro torre. Projdeme si jeho večerní uličky a zajdeme si na dobrou večeři před dalším trekem.

12. den

Přesuneme se autobusem kousek severně od Chaltenu a vyrazíme podél řeky Rio Electrico k úpatí ledovců Marconi a Blanca, kde přespíme v jejich stínu na břehu laguny Electrico.

13. den

Trek k Laguně de los Tres, odkud se naskýtá jedinečný pohled na štít Fitz Roy (3 405 m). Hora má pověst „nedostupného vrcholu“. Přestože je její výška poměrně nevýznamná, mezi vrcholy Národního parku Los Glaciares je nejvyšší. Její strmé žulové stěny jsou technicky velmi náročné a každoročně je slezena jen několika málo horolezci.

14. den

Podobnou pověst jako Fitz Roy má i vrchol Cerro Torre (3 128 m), který navštívíme hned následující den. Vrchol v podobě obří skalní jehly je považován za nejobtížnější alpinistický terén světa. Noc strávíme ve stanu vedle laguny s výhledem na majestátní stěny.

15. den

Dokončíme trek v Los Glaciares a sejdeme zpět do Chaltenu, odkud se přesuneme do El Calafate.

16. den

Letecký přesun z El Calafate do Ushuai.

17. den

Odpočinkový den v Ushuai. Navštívíme památník války o Falklandy, dokoupíme zásoby a můžeme si autobusem zajed podívat ke konci světa na nejjižnější cíp Argentiny. Kdo bude chtít, může vyrazit na půl, nebo celodenní výlet člunem a užít si kolonie tučňáků v kanálu Beagle. Spaní v hostelu.

18 - 19. den

Dvoudenní trek kolem Ushuai v NP Tierra del Fuego. Projdeme přes cesty zatopené kvůli bobřím hrázím k nádherné laguně del Caminnante a odtud přes horská sedla zpět do Ushuai.

20. den

Celodenní přesun autobusem do Punta Arenas

21. den

Odlet zpět do ČR.

22. den

Předpokládaný návrat.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMilča Mařáková

Instruktorka
poledancerka
oslnivá víla
fyzioterapeutka

Milča je holka, které tě přesvědčí, že první zdání často klame. Na první pohled mladá, nevinná a nezkušená dívka, je ve skutečnosti velmi schopná a urputná průvodkyně s překvapivými zkušenostmi. Je to spolehlivá a ostřílená cestovatelka s citem pro lidi a neuvěřitelnou empatií. Má dar a umí velmi dobře řešit nestandardní a krizové situace.

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování, vč. rezervací kempů v národních parcích
 • Veškerou dopravu na místě, krom vnitrostátního přeletu
 • Vstup do národního parku Torres del Paine
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Chile
 • Vnitrostátní přelet mezi El Calafe a Ushuaiou
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.