10. 4. - 22. 4. 2024
22 990
letenka cca 15000 Kč
více
10. 4. - 22. 4. 2024
Již proběhlo

Omán za vůní kadidla

Celá tahle super akce bude v offroadech. Máme 4x4, takže se kromě úžasné přírody připrav na neskutečné přejezdy pouště i třítisícových hor!

Expedice #1121
13 dnů10. 4. - 22. 4. 2024
AsieOmán
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Věděl jsi, že Omán je jeden z největších producentů kadidla? A to není jediná voňavá zajímavost této země! Při cestování Ománem ucítíš vůni kardamonu, šafránu a hřebíčku. Ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo tradiční pokrm Shuwu. I přesto, že je to pouštní stát, nabízí neskutečnou přírodní variaci. Díky tomu si zde můžeš zaplavat ve sladkovodních vádí i na nekonečných písečných plážích Indického oceánu, podívat se do největšího kaňonu na Arabském poloostrově, vylézt na nejvyšší horu Jebel Shams, která má přes 3000 m n. m. a nakonec oddechnout ve stínu jednoho z mnoha palmových hájů.

Z pouště k oceánu

Čeká nás taky putování a noc pod hvězdami v největší písečné poušti Wahiba, nebo dobrodružný prostup kaňonem Wadi Shab. Navštívíme vyhlášené rybí trhy, koupíme si gril a užijeme si grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. Hned potom, co si ugriluješ super rybku, spolu vyrazíme mrknout na líhnutí želviček -  zdejší pláže jsou jednou z největších líhní Karet. No a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře, co říkáš? :-) Omán je zkrátka země, kterou musíš zažít! 

2
5
Turista
Náročnost
Lehké treky

Nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami, které ale v prosinci a lednu nebudou tak strašné. Nejdelší pochod bude 10 km v pohoří Jebel Shams a celodenní túra ve Wadi Tiwi – cca 12 km.


Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky sultánu Kábusovi a jeho nástupci zde mají nové silnice do každé vesnice, vysokou úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum. Vízum jsme poslední návštěvy získali zdarma v rámci propagace turismu ze strany ománská vlády. Předpokládáme, že teď to nebude jinak. Pro jistotu ale počítej s tím, že vízum stojí 1100 Kč a není v ceně akce. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe. 

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné. Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Chtěli bychom využít nový přímý spoj Praha - Maskat. Aktuální cena letenky se pohybuje okolo 15 000 Kč, ale běžně se dá koupit i levněji.


Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 2000 km. Silnice v Ománu jsou kvalitní a nemusíme se bát zajet ani mimo ně. Na celou akci si totiž půjčujeme pohodlná 4x4 auta, která si poradí i s horším terénem. Do některých údolí zajedeme s místními průvodci v jejich autech.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně ve vlastních stanech. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams v opuštěné vesnici pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních vádí, ve kterých se budeme koupat. A kategorií sama pro sebe jsou ománské veřejné toalety. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má toaletu na starost, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích. Minimálně 2 noci ovšem přespíme vevnitř. Jednu noc u našeho kamaráda rybáře v Ras al Hadd. Druhou noc před odletem do Evropy a pokud přijedeme uprostřed noci, tak i tu první.


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 150 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, stanu, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách, je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve vádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu je to v Ománu zcela bez problému. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš  ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy do Muskatu. Pravděpodobně přiletíme ale až pozdě v noci. Půjčení aut a přesun na ubytování. Probereme detaily našeho programu a seznámíme se :-)

2. den

Pokud to nestihneme první den (záleží na času příletu), pojedeme nakoupit zásoby. Pak už tě čeká koupání v Bimah Sink Hole - obrovském kráteru kousíček od moře. Odvážní Ománci tu skáčou z okraje útesu do kráteru - ty ale můžeš být v klidu a koukat na ně zespodu s nohama ve vodě, kde ti je budou okusovat rybičky. Odpoledne vyrazíme k Wadi Shab, jednomu z nejpěknějších kaňonů, jaké jsem kdy viděl. Začneme krátkou plavbou na loďce a pak projdeme kaňonem pěšky - cca 3 km, na konci cesty tě čeká koupání. Super zážitek, kdy plaveš kaňonem až k jeskyni, ve které je vodopád. Tohle je kouzelné místo - bez kudrlinek to patří k těm nej místům, jaké jsem viděl. Poté sejdeme zpátky k moři a přespíme na krásné a liduprázdné White Beach.

3. den

Ráno vyrazíme do hor. Vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn - druhému největšímu jeskynnímu dómu na světě. Budeme se koukat jenom z vrchu přes okraj do hlubokých jeskyní a místní nás u toho budou nabádat, abychom si dávali pozor. Už jen cesta k jeskyním je pořádný zážitek a off-road. Odpoledne zajedeme do Wadi Tiwi - off-roadem se dá dostat až na konec cesty do malé vesničky, kde nás přes afláže - místní zavlažovací systém - okolo datlových palem provede některé z místních dětí až k vodopádu a krásnému koupání. Navečer se vrátíme zpátky k moři, koupíme u místních nějakou rybku, budeme grilovat a spát na Pebels Beach. 

4. den

Ráno přejezd do města Sur - budeme si povídat o historii Ománu, navštívíme zdejší pevnost a prohlídneme si místní loděnici, kde staví klasické lodě dhau. Pak vylezeme na strážní věž nad městem a projdeme místní trh. Přejezd na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Hadd. Tady bydlí náš kamarád - zdejší rybář. Ubytuje nás u sebe doma a přiveze nám také úlovek dne = nějakou hezkou rybu, kterou s ním pak večer ogrilujeme. Je to také jeden z dobrovolníků pro ochranu želví populace, a tak není nikdo lepší než on, aby nás večer - většinou okolo půlnoci - naložil na korbu svého pickupu a jel s námi na pláž pozorovat líhnutí malých želviček. 

5. den

Dopoledne s Nasserem pojedeme pozorovat na delfíny a když budeme mít štěstí, tak jich z lodičky uvidíme opravdu hodně. Aby toho nebylo málo, budeme i šnorchlovat. Poté se rozloučíme s rybářem a vyrazíme do želvího centra u Turtle Beach – je tu super muzeum, kde je popsaný život želv a jejich putování světovými oceány. Odpoledne tě už čeká Wadi Bani - jedno z nejznámějších vádí v Ománu - průchod kaňonem, koupání a pohoda. Přenocujeme někde v okolí. 

6. den

Ráno si dáme ještě pohodičku a koupání ve vádí a odpoledne už zamíříme do pouště. Čeká tě projížďka pouští - takový malý Dakar - spousta písečných dun a troška adrenalinu. Cílem bude strávit v poušti nějaký čas, abys na pár chvil zakusil pouštní vedro. Zažijeme západ a východ slunce na dunách. Po setmění ugrilujeme a uděláme si oheň. Nocleh v dunách pod hvězdami. 

7. den

Ráno vyrazíme zpět k autu a ještě předtím, než slunce začne pálit naplno, už pojedeme do města Nizwa, kde je obrovský súk - po Maskatu druhý největší - tržnice, kde se poztrácíme v úzkých uličkách a budeme kupovat kadidlo, chandžary a další potřebné věci :-) V Nizwě je taky hezký hrad a samozřejmě mešita. Po obědě se přesuneme k hradu Jabrin nebo do Bahly - je na seznamu UNESCO :-) Přespíme pod vrcholky pohoří Al Hadžar a nažhavíme gril. Pokud se domluvíme můžeme jít spát do krásného, tradičního ománského domu, to ale kdyžtak po domluvě. Jinak spánek venku.

8. den

Ráno vyrazíme do Misfat al Abriyyin – nádherné oázy, kterou projdeme. Dáme si tu šálek skvělého čaje - na místě, kde si ho vychutnával princ Charles. Projdeme se systémem zavlažování - falaj - a pak už budeme pokračovat do města, kde doplníme zásoby a zajdeme si na dobrý oběd. Odpoledne přejedeme kousek pod Jebel Shams ke kaňonu Wádí Ghul, což je majestátní kaňon, který se zařezává do krajiny pod nejvyšší horou Ománu. V jedné z jeho stěn vede cesta (cca 3 km), na jejímž konci je již plošina s parádním výhledem, ohništěm a místem k přespání. Je to opravdu unikát a jeden z highlightů výpravy. Noc pod v Ománu pod převisem nad kaňonem.

9. den

Ráno si užijeme první paprsky slunce a vyrazíme zpět k autu. Odpoledne přejedeme pod Jebel Shams - nejvyšší horu Ománu 3 028 m n. m. Sbalíme batohy a vyrazíme k vrcholu - je to relativně krátký trek = cca 10 km, ale  v kombinaci s místním sluncem a převýšením nám určitě nějaké síly vezme. Cílem je dojít pod vrchol na místo, kde přenocujeme - krásné výhledy, hvězdy a čerstvý horský vzduch (v noci bude chladno). Zde strávíme druhou noc v horách.

10. den

Ráno budeme vstávat velmi brzy a půjdeme na vrchol - na východ slunce. Přece jen se nejvyšší hora jmenuje Jebel Shams = Sluneční hora, a tak přivítáme slunce na jejím vrcholku. Pak začneme pomaličku sestupovat. Pak nás čeká jeden z nejlepších offroad zážitků - průjezd hadím údolím. Naše auta to dají v pohodě a tebe čekají super výhledy a cesta, která vede opět k moři. Pojedeme k hradu Nakhal - u něj jsou také termální prameny, kde ze sebe smyjeme pot a špínu z horského treku. Pohodička a pak přesun přes Maskat, kde doplníme zásoby - večerní grilovačka na plážích za Maskatem.

11. den

Prohlídka paláce sultána Kábuse, ománské opery, mešity sultána Kábuse a taky perfektního muzea armády a historie Ománu. Večer pak súk - tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. Na večer přejezd do menších ománských fjordů u Maskatu - Yiti. Spánek na pláži a grilování.

12. den

Ráno můžeme domluvit lodičku, která nás hodí dále od břehu, kde je super šnorchlování. Dají se zde vidět mořské želvy a zašnorchlovat si s nimi. Jinak klidnější den, dáme si koupání, pohodu a pak si zajedeme do Maskatu na dobrý oběd a můžeme si prohlédnout výrobnu nejdražších parfémů na světě nebo muzeum těžby ropy a zemního plynu, které jsou zdrojem ománského bohatství. Odpoledne utratíme poslední rijály a poslední noc strávíme na hotelu v Muscatu,

13. den

Vše krásné jednou končí, a tak i my zamáčkneme slzu a vyrazíme domů. Odlet z Maskatu, přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodcePavla Čípková

Pája je profesí psycholožka a věnuje se především krizové intervenci. Denně je v kontaktu s lidmi v těžkých životních situacích a do hor si chodí takzvaně dobít baterky a taky pro pocit, že je spousta věcí vesmíru úplně u zadnice. Je tedy nad slunce jasné, že tuhle holku jen tak něco nevykolejí. My na ni milujeme její empatii, pozitivní energii a schopnost nadhledu. Umět pracovat s dynamikou skupiny tak dobře jako Pája, bychom chtěli všichni, ale některé věci holt máš a nebo nemáš.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě v autech 4x4
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Gril a vybavení na naše společné BBQ
 • Ubytování na poloostrově Ras Al Haad a 2x ubytování v hotelu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky do Ománu 
 • Vízum. Je ale zdarma, píšeme to tady spíše jen pro jistotu
 • Vstupy (20 USD)
 • Jídlo a Individuální pojištění

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?