28. 9. - 13. 10. 2024
39 990
letenka cca 23000 Kč
více
28. 9. - 13. 10. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Taiwan

Moderní města plná lidí a rušných trhů s gastronomií světové úrovně úžasně kontrastují s divokou přírodou a téměř 4 tisíce metrů vysokými horskými vrcholy

Expedice #1083
16 dnů28. 9. - 13. 10. 2024
AsieTaiwan
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Ilha Formosa - nádherný ostrov. Tak zní název, který byl po dlouhá století vepsán v západních mapách, poté, co ho poprvé spatřili z paluby lodi portugalští misionáři. Dnes je často přezdíván jako “jiná Čína” - poté, co se po občanské válce v Číně rozhodl jít svou cestou, která po dlouhém zápolení ostrov dovedla do dnešní podoby demokratické technologické velmoci.  Tichomořský ostrov, který má zhruba poloviční rozlohu oproti ČR, vměstnal na toto malé území spoustu zajímavosti pro objevování. Moderní města na pobřeží plná lidí a rušných trhů s gastronomií světové úrovně úžasně kontrastují s divokou přírodou a téměř 4 tisíce metrů vysokými horskými vrcholy jen pár desítek kilometrů od moře.

 

Na ostrově strávíme dva týdny v době, kdy už skončí letní žár. Na party si zajdeme v moderní metropoli Taipei, vzápětí nasajeme atmosféru pouličních trhů starých měst. Pralesem se vydrápeme až k vysokohorským jezerům, u moře si zase užijeme hlubokou soutěsku a strmé útesy. Na nočním trhu, po kterém se line aroma neblaze proslulého smradlavého tofu, ochutnáme ústřicové placky, grilované sépie, nebo vařenou kachní krev, zajíme arašídovou zmrzlinou a zapijeme mléčným perlovým čajem nebo čirokovou pálenkou gaoliang. Vykoupeme se v moři i v termálních pramenech. Tak co, jedeš taky? 

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Program není náročný, s výjimkou jezera Jiaming budou všechny výlety půl až jednodenní. Jednodenní výšlapy mají převýšení do 600 m. Cesta k jezeru a zpět je na dva dny (převýšení 1100 m), spát budeme v chatě, takže půjdeme nalehko.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Taiwan je jedním z nejbezpečnějších míst, které můžete navštívit. Je zde minimální kriminalita a příroda až na občasná zemětřesení také žádné zásadní nebezpečí nepřináší. Ačkoli je mezinárodní status Taiwanu nevyjasněn, na rozdíl od jiných podobných území není nijak vyloučen z plnění pojišťoven. V posledním roce se Taiwan párkrát vyskytl v médiích v souvislosti s čínskými výhrůžkami, ale ty se objevují průběžně už posledních 30 let. Kdyby se náhodou něco začalo dít, budeme na to reagovat, ale jsem si prakticky jistý, že to nebude potřeba. 

Vstupní podmínky a režim vstupu

Na Taiwan není potřeba žádné vízum.

Na tři různé traily z naší trasy jsou potřeba permity, které budeme muset řešit cca 3 měsíce před cestou. Permity se losují a kapacity jsou omezené, ale cizinci mají do určité míry prioritu, proto věřím, že je seženeme. Pokud náhodou ne, vymyslíme náhradní program. Permity jsou vázány na pas, tj. pokud víte, že vám pas končí a pojedete na jiný, podejte si žádost o nový pas co nejdříve, ať ho nejpozději začátkem léta máte!

Doprava

Na Taiwan letecky. Po covidu je letecké spojení zatím stále omezené, věřím, že bychom se ale měli vejít do 25.000 Kč, s největší pravděpodobností bude lepší spojení z Vídně než z Prahy. Dostupné letecké spojení často vede přes Hong Kong, který je případně zajímavý pro párdenní individuální prodloužení cesty. Je možné, že se během následujících měsíců obnoví nějaké další linky a ceny o něco klesnou. 

Na místě budeme kombinovat veřejnou dopravu a půjčené auto. Auta budeme mít pravděpodobně dvě, proto budeme potřebovat i dalšího řidiče. Řízení na Taiwanu není náročné, je ale potřeba mezinárodní řidičák. V horách jsou poměrně klikaté cesty, silnice jsou ale v dobrém stavu a přejezdy nejsou dlouhé. 

Ubytování

Budeme bydlet v jednodušších hotýlcích, občas hostelu. Ubytování je jednoduché, ale čisté. Jeden den budeme na horské chatě. 

Stravování

Nic s sebou tahat nebudeme - taiwanská kuchyně je vynikající! Do hor si nabalíme svačinu, ale jinak nám bohatě postačí stánky s jídlem, které jsou tak dostupné, že mnoho Taiwanců ve svých bytech ani nemá kuchyni. 

Vybavení a půjčovna

Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu. Ale neboj se, kromě pár základních věcí, nebudeš nic speciálního potřebovat.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odletíme na Taiwan z Vídně nebo Prahy.

2. den

Přiletíme do hlavního města, ubytujeme se. Podle času příletu vyrazíme do města, dát si první společnou večeři a nasát místní atmosféru.

3. den

Taipei - hlavní město ostrova. Ráno nakoukneme k Čankajškově pamětní síni, přes moderní čtvrť Ximending vyrazíme k mrakodrapu Taipei 101 - před dostavěním dubajské monstrozity nejvyšší mrakodrap světa. Abychom nestrávili celý den mezi betonem, odpoledne vyrazíme přímo odsud pěšky do kopců, ze kterých se naskýtá pohled na moderní velkoměsto. Den zakončíme návštěvou jednoho z vyhlášených nočních trhů, kde se pořádně najíme. 

4. den

Z metropole vyrazíme na severozápad, kde se nachází staré zlatokopecké městečko Jiufen. Po jeho prohlídce vyrazíme do geoparku Yeliu s bizarními skalními útvary, jimž dominuje “Královnina hlava”. Pak už nás čeká přesun autem podél hornatého východního pobřeží do města Hualian. 

5. den

Zdaleka nejznámějším přírodním úkazem ostrova je soutěska Taroko. Většina lidí ji jen projede autobusem se zastávkama na vyhlídkách - my se však pokusíme o zajímavější provedení. Pokud se podaří sehnat permity, vezmeme to starou stezkou Zhuilu, která vede po úzkém chodníku několik set metrů nad soutěskou. Milovníci adrenalinu zajásají, akrofobici zapláčou, ale bude to stát za to :) 

6. den

Za soutěskou Taroko silnice pokračuje dále přes hornaté vnitrozemí, kde sotva 35 km od pobřeží projíždí průsmykem o úchvatné výšce 3.275 m. Z průsmyku si dáme půldenní túru na jeden z okolních vrcholků masivu Hehuanshan. 

7. den

Roadtripový den. Musíme se přesunout 200 km podél divokého východního pobřeží. Po cestě spoustu zastávek s vyhlídkami, vodopády, útesy. Oslavíme svátek Středu podzimu, kdy je největší Měsíc v roce, ochutnávkou měsíčních koláčků. 

8. - 9. den

Dvoudenní trek k horskému jezeru Jiaming. Ledovcové jezero přezdívané “slza andělů” je druhé nejvyšší na ostrově (3.310 m). Převýšení činí zhruba 1.100 m a z lesnatého porostu se dostaneme na travnaté pastviny s výhledy na okolní třítisícovky. Nocovat budeme v horské chatě. 

10. den

Pohodovější den nás čeká v Kaohsiungu, druhém největším městě Taiwanu. Projdeme se kolem Lotosového jezera, večer duhově nasvícené řece Lásky nebo zazevlujeme na ostrově Qijin, kde mají ty nejlepší mořské plody. 

11. den

Kromě přírody a jídla je také dobré nasát trochu historie a kultury. Tainan byl po více než 200 let hlavním městem ostrova a dodnes je tu řada historických památek. Abychom to s nimi nepřehnali, odpoledne vyrazíme k bizarně modernímu kostelu ve tvaru ženského střevíce. Západ slunce budeme pozorovat u solných polí Jingzaijiao. 

12. den

Brzo ráno vyrazíme do přírodní rezervace Alishan. Kromě toho, že můžeme nakoupit vyhlášený čaj pěstovaný ve stínu téměř čtyřtisícovky Yushan, vyrazíme na jednu z mnoha turistických tras, kterou vybereme - ideálně trasu Mianyue vedoucí po staré železnici s mnoha mosty a tunely. 

13. den

Ostrov Taiwan leží na tektonickém zlomu a téměř každé městečko má své termální prameny. Některé jsou obyčejnější, ale za těmi nejkrásnějšími si budeme muset dojít po svých.Termální koupačka bude zaslouženou odměnou. 

14. den

Podél západního pobřeží se budeme vracet zpět na sever. Po cestě se můžeme zastavit v historickém městečku Lugang, kouknout na zemětřesením zborcený chrám v Jiji, nebo se někde zastavit za některými z mých taiwanských kamarádů, aby nám ukázali nejlepší jídelní trh v jejich městě. 

15. den

Taipei. Podle nálady buďto budeme užívat vymožeností velkoměsta, nebo zajedem užít nedaleké pohody u moře, nebo vyrazíme našlapat pár kilometrů podél sopečných fumarol v pohoří Yangmingshan tyčícím se nad městem. V noci odlet do Prahy či Vídně. 

16. den

Přílet zpět do Prahy/Vídně

ukázat další dny

Tvůj průvodceVojta Lokša

Japanolog
gurmán
milovník Asie
fotograf

Taiwan byla má druhá navštívená destinace v Asii, od té doby jsem se sem několikrát vrátil. Dva roky jsem strávil “naproti” v Číně a kromě toho, že umím plynně čínsky, znám místní kulturu i kuchyni. Mám tady taky několik kamarádů, kteří nás určitě rádi protáhnou těmi nejzapadlejšími trhy se super jídlem :)

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Taiwan je poměrně drahou destinací (ubytování, doprava atd.). Náklady na místě už jsou ale poměrně nízké (jídlo na trzích, vstupy). 

Co je v ceně

 • Ubytování (jednodušší hotely či hostely, 1x horská chata)
 • Půjčení aut na 11 dní a všechny náklady s tím spojené
 • Zbylá doprava na místě vč. MHD
 • Zajištění průvodcovských služeb
 • Permity dle programu
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp...)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Vstupy (cca 1000 Kč)
 • Letenku
 • Individuální pojištění
 • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?