Reference

Josef Vlk

Výprava do neznáma - letecky, průvodce: Honza Bořil

Vybrané místo bylo opravdu famózní - ač jsem to nečekal! Honza je mladý fajn kluk se zdravou sebedůvěrou. Umí si poradit jak s nepředpokládanými situacemi, tak s nepředpokládanými reakcemi posádky.

Tak snad někdy příště.
Pokud bude příležitost - doporučím kamarádům.

Tomáš

Kapverdy, průvodce: Honza Bořil

Kapverdy byla geniální výprava. Chválím hlavně program a destinaci. Zorganizovat tuto výpravu stálo neskutečné množství času. A to je velká pochvala. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit. 

Honza je skvělý průvodce a taky fajn člověk. Naplánovat výpravu na Kapverdy ho stálo ohromné úsilí. Bookovaní hostelů, trajektů, letů, a jejich následné přebookování stálo Honzu hodně času. A všechno nám nakonec klaplo. Chválím taky perfektní informování před výpravou a během ní, včetně organizace drobností jako placení nebo do jaké restaurace půjdeme. Díky tomu jsem si dovolenou opravdu užil. Až si budu vybírat další výpravu s expe, budu se koukat speciálně po výpravách s Honzou. 

Michal Zeman

Albánie - POSLEDNÍ MÍSTO, průvodce: Honza Bořil

Průvodce Honza je člověk na svém místě, v horách se vyzná, pružně reaguje na situace, komunikuje, motivuje...

Albánie je nádherná země a její severní hory jen dokazují, že ještě jsou místa, která dokáží překvapit. Část pohoří Prokletije mezi vesnicemi Valbone a Teth nabídla epické výhledy z vrcholů kolem 2,5 tisíce metrů, ostrá sedla i údolí s blankytně modrými ledovými jezery, která se postarají o rychlé probuzení či zchlazení sluncem spálených končetin. Cesty, někdy spíše tušené než značené, vás provedou kolem (většinou) opuštěných salaší a nezbytných bunkrů. Vrcholové výstupy ztíží sněhová pole a v celkem liduprázdných horách se tak spíše než s lidmi potkáte se zmijí růžkatou. Skalní štíty pak večer vrhají svůj stín na nádherná místa k přespání a kontrasty zelené trávy se záplavou barevných květin v kombinaci modrým nebem a bílými skalami způsobí, že i oko zkušeného fotografa zjihne. A to ještě neplujete po jezeru Komani. Skvělí lidé, protřelý guide a závěrečná rehydratace místním vínem, pečená jehněčí žebra či návštěva Kotoru jsou už jen pomyslnou šlehačkou na podařeném balkánském dortu, který Expedition Club opět perfektně připravil. Takže díky a jednoznačně doporučuji!

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Adéla Štiťáková

Island - běžecký kemp, průvodce: Honza Bořil

Honzík měl profesionální přístup ke všem situacím, které nastaly. Vím, že někdy to nebylo s naší skupinou jednoduché :), ale ke všemu se postavil s naprosto chladnou hlavou.

Zažila jsem už několik běžeckých kempů, ale toto předčilo veškerá má očekávání. Rozhodně tato výprava není pro žádné "princezny", protože se člověk ocitne v nádherné, surové přírodě, která je svým počasím nekompromisní, drsná, ale neskutečně nádherná. Když se k tomu sejde dobrá parta lidí, vznikne nezapomenutelný zážitek, ke kterému vlastně není co dodat. To se musí zažít.

Jan Novák

Řecké hory - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Brňák co je zvyklý na zimu v říjnu, byl překvapený 30 stupňovým vedrem v Řeckých horách. Bylo to ale příjemné. Olymp je pro mě místem plným tajemstvím a pozitivní energie. Nejen dosažením vrcholu Mytikas, ale i samotná cesta pro mě byla zážitek a splněným snem. Mám chuť zase vyrazit.

Průvodce Honza je běžící ďábel, který za sebou táhne svět. Profesionální přístup a přátelské vystupování. Dokáže namotivovat, ale taky velet. Všechny vlastnosti vůdce. Až těsně pod vrcholem Olympu jsem pochopil, že je i velmi starostlivý. Svoje ovečky nepouští z očí. Co mu chybí na věku, to dohání důvtipem. Ať leze co nejvýš, ale ať nezapomíná, že blízko slunce je opravdu horko.

 

Barbora Műllerová

Rumunská Rodna pod 24 let - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Akce byla předem dobře popsaná, člověk věděl, co čekat a jak se připravit. Náročnost trasy odpovídala popisu, člověk bez zkušeností si máknul, ale dalo se to a ty výhledy za to stály <3 Cením, že do výletu bylo zakomponovaný i přespání na ubytku na konci na obnovení sil a zlidštění se před návratem do ČR, zároveň to bylo fajn na nějaký větší klidný pokec a vlastně i pořádný seznámení se mezi sebou. 

Průvodce Honza byl moc fajn, bylo super, že se v nás snažil probudit nějaké orientační a kartografické schopnosti a zároveň hezky přizpůsoboval výlet našim schopnostem (popřípadě nám dal tu možnost), ale zároveň se nás snažil trošku dokopat k pořádný aktivitě, abychom dvě hodiny ráno nestrávili jen vysedáváním u stanů. :D

Díky za super organizaci týhle akce, už se těším až se připojím příště na další výpravu O )

Marek Srb

Výprava do neznáma - letecky, průvodce: Honza Bořil

Výpravu jsem dostal jako dárek k narozeninám a když jsem zjistil, že se jedná o výpravu do neznáma, tak mě celkově koncept této cesty ihned zaujal. I v okruhu mých přátel měl pozitivní ohlas a napětí, kam pojedeme. Ocenil bych dostatečné informace od Honzy před odjezdem, i když byly velmi omezené kvůli neznámé finální destinaci, přesto to bohatě stačilo. Zároveň oceňuju znalost oblasti - jak ze strany Honzy díky Erasmu v Arménii a jeho výstupu na Ararat, tak ze strany Expedition clubu díky častým výpravám právě na Ararat. Pravděpodobně to ulehčilo řešení plánů na další dny kvůli špatnému počasí. 

Tato výprava byla moji první, kdy jsem jel s cestovní kanceláří (pokud nepočítám Nepál a Indii od univerzity, kde byl program také organizovaný a členové byli studenti, takže věkově všichni cca nastejno), proto mě překvapilo, že se skupina na tento typ výpravy skládala z mladších, ale i starších členů a byl jsem celkem zvědavý, jak si všichni sedneme. Můžu zhodnotit, že vše bylo naprosto v pořádku. Myslím si, že by každý z výpravy rád zašel na společné pivko.

Zhodnotit Honzu je z mého pohledu velmi jednoduché - naprostá spokojenost. Nejprve bych chtěl zmínit, že Honza je po lidské stránce naprosto fajn člověk, s kterým je sranda. I přes jeho nízký věk má ze svých cest dost zkušeností, ze kterých může čerpat a na naší výpravě to bylo znát v podstatě každý den, protože díky nepřízni počasí se náš plán měnil ze dne na den. I když jsme vlastně plán neznali detailně, protože jsme jeli do neznáma, tak nás informoval pravidelně o nadcházejících plánech/změnách. Zároveň se mi libílo, že se zajímal o zdravotní stav, když nastal nějaký problém, např. zánět spojivek u jedné z účastnic, který aktivně řešil. Za mě 11 z 10 :-)

Ivana Švitlerová

Výprava do neznáma - letecky, průvodce: Honza Bořil

Oceňujem schopnosť Honzu (a výpomoc od garanta akcie) na mieste denne prerábať a ev za jazdy vymýšľať náhradný program, nakoľko nám do toho pôvodného hádzalo vidle počasie a rôzne zdravotné problémy. Muselo to byť veľmi náročné, ale výsledok bol za mňa fajn, užila som si to a videla som miesta, o ktorých existencii som popravde moc netušila, miesta, kam veľa turistov nechodí a samu by ma tam asi tiež nenapadlo zavítať. Som rada, že to bola kombinácia turistiky v krásnych ľudoprázdnych horách, kde sme si vyskúšali aj chôdzu so snežnicami, aj chodenia po pamiatkach. Mali sme všetko :)

Honza je naozaj športovec s výbornou kondičkou, orientáciou v teréne a so skúsenosťami s cestovaním. Vždy všetko vybavil a zaistil, snažil sa nám pomáhať, bol milý, ústretový, zaujímal sa o to, jak sa máme, snažil sa, aby boli všetci v rámci možnosti spokojní.

Budem sa tešiť na ďalšiu výpravu!

Michaela Mikulecká

Rumunská Rodna pod 24 let - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Akci jsem si moc užila. Sešla se nám hrozně fajnová parta lidí a Rumunsko je opravdu krásné. Takže chválím nápad na akci pod 24 let - protože jsem tak měla možnost potkat moc fajn lidi svého věku a taky výběr destinace. Průvodce Honza je sympoš se spoustou zkušeností. Vždy byl ochotný s čímkoliv pomoct nebo poradit. :)

Lenka Kudrnová

Island - běžecký kemp, průvodce: Honza Bořil

Průvodce byl neskutečně organizačně šikovný. Nebyl pro něj problém cokoliv zařídit a vykomunikovat. Opravdu perfektní mladý kluk se zápalem pro tuto práci. Milý k lidem, klidný v každé situaci.

Na výpravě se mi líbila volnost, krásné lokace míst a kromě výběhů také návštěvy dalších zajímavostí ostrova. Dobrý nápad střídat stany a hostely.

Anežka Pudilová

Kapverdy, průvodce: Honza Bořil

Líbil se mi celý program, kde byly dobře rozvržené treky i čas na odpočinek. Nejvíce asi výstup na Fogo a výlety v okolí Ponta do Sol :) Super byla taky výprava do Paříže a Lisabonu namísto čekání na letišti. 

Průvodce byl perfektní! Výborná a rychlá komunikace a ochota s čímkoli pomoci. Doteď jsem si podobné akce většinou plánovala sama nebo s kamarády a byla jsem dost ráda, že jsem tentokrát nemusela problémy hlavně s leteckými společnostmi řešit já (a že jich nebylo málo). Zvládl to skvěle, i když musel za chodu překopat skoro celý program. I tak ho neopouštěla dobrá nálada a celkově měl určitě velký podíl na tom, jak dobře si celá skupina sedla. 

Veronika Schickerová

Expedice západním pobřežím Sahary, průvodce: Honza Bořil

Na výpravě bych pochválila různorodost, týmovost, možnosti volby, pohodoví průvodci, volnost, skvělé počasí a nejsladší mango co jsem kdy jedla. Teda ty berani koule a velbloud byli taky mňamka to se musí nechat. No dobře, ty koule byly lepší než velbloud. Co vám budu vyprávět, ten vlak byl fakt suprovej úlet, který jen těžko někomu popíšu.  Změna plánu a prvovýstup na nejvyšší horu Mauritáne?  To jste kluci fakt zabili, TOP! Trsnout si s místními v Senegalu a vykoupat se v Gambii na luxusní pláži bylo vyloženě za odměnu. Lepší dárek jsem si dát nemohla. Děkuju všem!

Jáchym Tomiga

Výprava do neznáma - letecky, průvodce: Honza Bořil

Honza byl velice vstřícný a trpělivý. Při seznámení s programem se nám vždy snažil nabídnout vícero variant, byl ochotný přizpůsobit se ostatním, když jsme se na nějaké části úplně necítili. Zároveň nás ale dokázal namotivovat, že jsme mnohdy překonali i svá vlastní očekávání a limity. Smekám před jeho schopností uzpůsobit program a změnit plány i z hodiny na hodinu, zejména kvůli nepřízni počasí. A při tom všem zůstával v dobré náladě, i když ho to muselo jistě dost mrzet.

Byl jsem spokojený vlastně se vším, i navzdory špatnému počasí. Program se, podle mě, vymyslel (a přizpůsoboval) ideální. Chodili jsme po horách, viděli spoustu památek a dokonce se i koupali v moři. Každý si mohl najít své.

Díky moc za úžasný první výlet s expe, určitě budu chtít i na další výpravy.

Markéta Šťastná

Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Líbila se mi kombinace domluveného plánu, super timing a nechyběla spontánnost a prostor pro jiné alternativy. Regulace teploty auta byl někdy kumšt, ale to se vždy poladí za běhu. Plánování, operativa a celkový dojem z terénu - opravdu pecka! 

Ohledně průvodce byla jsem příjemně překvapená, jak tak mladý průvodce je schopný, pohotový, má přirozenou autoritu a ještě byl součástí grupy jako běžný člen. Vracel se pro nás pomalejší (na běžkách), nikoho nehonil, vždy o všem informoval a byl erudovaný, co se týče běžkařského vybavení a techniky. Respekt! Za mě opravdu pecka a jednička s *, ještě jednou moc děkuji!