Reference

Jan Drábek

Bulharsko - přechod Pirinu - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Průvodce byl vynikající! Navodil parádní atmosféru hned od odjezdu, řízení bez problémů a bezpečně, velice ochotný  a nápomocný, ptal se, jestli je vše ok, šel napřed pro vodu, pomohl s batohem. Špica!

Cesta byla fakt dobrodružná, bez značení a skoro volným terénem. To beru jako plus. Celou dobu byla parádní atmosféra a chválím i místo na nohy v autě!

 

Petr Schreier

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)

Jana Koscova

Patagonie, průvodce: Petr Tobolák

Znám Petra již z minulosti, ale v roli průvodce jsem měla tu čest poprvé. Petra vřele doporučuji a to nejen z toho důvodu, že to byl můj kámoš. Ač byla akce velmi náročná na organizaci páč se bavíme o jihoameričanech a jejich "manana" stylu, podařilo se Petrovi, ze všech tzv."fuck-upu" (zpožděné zavazadlo - půjčovaní výbavy, zpožděné lety, zrušené ubytovaní...) vybruslit s gracií takovou, že o mnohých průserech jsme ani netušili. Petra jako průvodce všem doporučuji - je to člověk jenž neustále sleduje náladu skupiny, je připraven komukoli/kdykoli pomoci, organizačně poladit akci tak, že to neovlivní akci. Sešla se super parta, které byl Petr skvělým náčelníkem.
Ač jsem jinak dosti kritická osoba, tak tady nemám co vytknout. Skvělá práce Petře!

S Expe už toho mam projeto celkem dost - hlavně v minulosti takže je možnost srovnávat. Petr se u mě přidal do skupiny top průvodců jako je Švirda nebo Marťas Ksandru.

 

Jakub Šibor

Patagonie, průvodce: Petr Tobolák

Peťa byl opravdu profík a myslím si, že to neměl jednoduché. Na výpravě nás potkalo ne zrovna málo komplikací, ale žádnou jsme nemuseli řešit. Meškalo letadlo, ztráta batohu, změna počasí atd... O vše se postaral a já si mohl opravdu plně užít svou dovolenou. O všem jsme byli včas a dostatečně informováni a program uzpůsoboval našim požadavkům a přáním. Nejvíc mě dostal, když po 22km v brutálním vedru vytáhl 7kg meloun. To byla neskutečná vzpruha a nabití energie. Oceňuju, že myslel i na narozeniny mé ženy a že zařídil, aby jí v kempu upekly dort. Taky jsem si pochvaloval jeho smysl pro debužírování a vkus na restaurace.

Celkově se mi líbil program a místa které jsme navštívili. To že bylo vše zařízené a řešil jsem jen kde si koupit pivo a o vše ostatní se postaral Peťa.

Boží, s expe pojedu určitě rád znovu.

Tomáš Gábor

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.

Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!

Tom Tornádo Roubič

Rumunské hory - Retezat - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Ač šlo počasí proti nám, tak jsem si to užil na 100%. Výprava měla hodně dobrodružných prvků ) zejména pak poslední den v horách byl intenzivní. Ze zasněžených kopců, do zeleného údolí, skrz stezku Expedičního klubu skládající se z Xandrova pralesa, Švábenského louky a Švirákova výšvihu (tento úsek si později překřtil na 3,5 hodiny křoví v držce), to byl intenzivní zážitek! Osobně mě to bavilo! Když se z mlhy ozývalo himlhergot, krucinál, do prkýnka kdo tuhle zatracenou cestu vymyslel? nejednou to vykouzlilo úsměv na tváři, co jiného v tom bordelu taky zbývalo, že... než to brát pozitivně? ... zkrátka pěkný sportovní výkon na závěr výpravy. (dodatek ve Švirákově výšvihu byly vyslovovány a místy vykřikovány expresivnější výrazy ) ) Parádní! Dále děkuji, že jsme dostali možnost vrátit se do lepší země, než z které jsme odjížděli.... volby jste neposrali! Gratuluji!).

Petrovi dávám 10/10. Pěkně se o nás staral a celou výpravu měl pěkně připravenou. Naslouchal přáním skupiny, naštěstí v naší smečce nebylo žádné Déčko zájezdu , takže jsme se krásně domluvili. Nemám co vytknout. :)

Martin Pilný

Trekking v Jordánsku, průvodce: Petr Tobolák

Petr meloun Tobolák je prostě BOREC! Jen málo lidí má vzácný dar vytvořit a udržet takovou pohodu ve skupině individuálních jedinců, jako má Petr. Vždy empatický, pozorný k jednotlivci i ke skupině. Vždy perfektně připravený, rozhodný, nápomocný, zábavný, ... prostě parťák a šéf , jak má být! Bylo pro mě velkým potěšením toho kluka poznat i vidět v akci. Má můj velký obdiv a doufám, že se ještě potkáme na nějaké další akci.

Bez přehánění jedna z nejpříjemnější akcí, které jsem v životě zažil. Nějakým zázrakem se sešla skupina úžasných lidí, které vedl naprostý pohodář. Za sebe bych neměnil ani minutu. Naopak, rád bych něco podobného, někde jinde a někdy příště ještě zažil. Trek Dana - Petra je velká pecka! Mysteriózní Wadi Rum potom pověstná třešnička na dortu. Takže všem v EXPE - velké díky a jen tak dál!

 

Martin Pilný

Tádžikistán - Fanské hory, průvodce: Petr Tobolák

Petr Tobolák je prostě srdcař a profík! Pro tým by udělal cokoliv. Nebo znáte někoho jiného, kdo vám do 4 tis. m. n. m. jen tak pro lepší náladu vynese na aklimatizační výstup šestikilový meloun? ;) A takových milých překvapení Petr vyčaroval v průběhu akce hodně. Od melounu v horách po výběr zajímavých míst ve městech, která ani původně nebyla v plánu. Jeho praktičnost, týmová empatie a osobní skromnost jsou skvělou kombinací pro spokojenost nás, klientů, kteří tak máme možnost "jenom být a užívat", všechno ostatní za nás a pro nás vyřeší Petr. Velké díky za to!

Petra Zelenáková

Trekking v Jordánsku, průvodce: Petr Tobolák

Jednoznačne pestrý program - zahrnal kupanie, turistiku, pamiatky, púšť..Myslím, že je to fajn vymyslená akcia, každý si tam príde na svoje. Krajina je krásna.

Peťa som pred akcí nepoznala a hodnotím ho jednoducho je skvelý! Ako skupinka sme si všetci moc sadli. Je to moc príjemný človek, dokáže racionálne vyhodnotiť situáciu, v prípade potreby zmeniť plán tak, aby všetko prebehlo bezpečne. :) Dbá na prianie skupinky, nerobí mu problém prisposobit program. Je ochotný pomocť - či už pri prechode ťažším terénom alebo s odnosom vecí/batohu. Určite s ním rada pojdem ešte aj na inú akciu. Veď nám niesol v batohu na treku 17 km melón na večer! boží :D

 

Martin Šafránek

Silvestr v bosenských horách - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Akce byla ze strany průvodce, Petra Toboláka perfektně připravena. O cestě a programu nás v průběhu neustále informoval a podle nálady a tužeb svých svěřenců nabízel mnoho alternativ. Místní historické a přírodní atrakce vždy zpestřil krátkým výkladem z dějepisu. Petra hodnotím jako neuvěřitelně milého, obětavého a inspirativního člověka, se kterým bych se nebál kamkoli cestovat.

Akci mohu všem ostatním jen doporučit.

Alžběta Davidová

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Extrémně vydařená akce, která předčila očekávání. Oslava nového roku v rytmu balkánské hudby se senzačními lidmi - 2 výpravy (18 lidí), které si během 2 dní náramně pohodově sedly a vznikla nová přátelství. Hudba, karaoke, čaj 19, sněžnice, výhledy, azurové počasí, místní lahůdky, historie Sarajeva, deskovky, hluboké diskuze i odlehčené vtípky... nic nechybělo :)

Petra hodnotím na jedničku a zasloužil by si zlatého bludišťáka za výdrž a pozitivní náladu, kterou ve skupině rozhodně udržoval. Díky Petře a Evi za nejlepší Silvestrovskou akci. Petr měl vždy připravený plán, uměl si poradit s autem a postaral se o všechny členy, bez rozdílu. Díky moc!

 

Bohdan Boblach

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Petr byl skvěle připraven a výkladem z historie Bosny se skvěle blýsknul a připravil nám defakto rekonstrukci atentátu, kde byl zavražděn Ferdinand. V duchu stopařské expe filozofie dokonce stopnul popelářskou káru a neustále hýřil vtipem, vymýšlel hry i soutěže. Je to kámoš. V horách působil profesionálně a zkušeně.

Se vším jsem byl spokojen!

 

Tomáš Svoboda

Bulharsko - přechod Pirinu - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Pirin předčil moje očekávání, nádherný pohoří, trasa rozvržená pěkně, k tomu se sešla fajn parta lidí, bylo to relaxační.

Peťa je naprostej pohodář. Cokoliv se naskytlo za problém , hned aktivně vyřešil. Za mě spokojenost, doufám, že se s ním zas na nějaké akci potkám 

Věřím, že jsem nejel naposled, tak horám zdar!

Hanka Mourková

Rumunské hory - Retezat - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Líbí se mi koncept malé skupiny, kde se všichni velmi rychle poznají (už v autě cestou) a když je krize, dá se v tomhle počtu celkem bezbolestně dohodnout na změně plánu (v reálu opakovaně ověřeno). Přesuny jsou snadnější, je menší šance, že se bude na někoho čekat, a taky nečekané přespání se líp domlouvá v menší skupině. Věkově jsme byli přibližně stejně, utvořila se fajn parta, bylo o čem mluvit a nečekané povětrnostní podmínky nás ještě dotmelily. Avizovaná náročnost treku odpovídala, info k cestě Peťa postupně doplňoval a komunikoval s námi přes Fb skupinu ještě před odjezdem.

Peťa je vždy pozitivně naladěn, ať už to je ráno v Devě na snídani u kafe, při stoupání do kopce tou zajímavější stezkou nebo ve vánici na hřebeni, kdy čeká na opozdilce. Neztrácí úsměv a dobrou náladu a umí to přenést na zbytek skupiny. V nečekané situaci zvládne hravě najít alternativní cestu a vymyslet operativně plán B. A taky vlastní super hru Představ si. :)

Radka Šiborová

Patagonie, průvodce: Petr Tobolák

Petr bol skvelý průvodce. Dostali sme vždy potrebné informácie, všade sme dorazili včas, vytváral dostatočnú rezervu a o nič sme sa nemuseli starať. Moc sa mi páčilo, ako dokázal riešiť problémy a prípadné zmeny kvoli počasiu. Neustále sa uisťoval, či sme s tým všetci okej. Chceli sme ísť za tučniakmi, tak to hneď od začiatku s nami riešil a vybavil nám tam výlet. Chceli sme ísť navyše k ľadovcu, tak to tiež parádne zariadil. A vždy vedel nájsť parádne miesto na jedlo. :)

Na expedícii by som pochvalila najmä:

- Prisposobenie programu, či už kvoli počasiu alebo niečo navyše (výlet za tučniakmi, k Perito Moreno)
- Riešenie problémov (stratená batožina, zlá rezervácia) všetko sa v klude vyriešilo
- Všade sme chodili na čas (som dochvílny človek a toto si velmi cením :D)
- Zišli sme sa fajn parta ludí

Skvelá výprava !