Reference

Martin Zavadil

Omán za vůní kadidla - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Byla to pohodová jízda v dobré společnosti. Wádí Tiwi za mě jednoznačně jedno z nejhezčích míst.

Negativně bych hodnotil jen stařenu, která po mě hodila šutrem, když jsem fotil její kozy. :D (poznámka Expedition clubu: opravdu se jednalo o zvířata :D)

Průvodce Honza je pohodář, kliďas a je s ním sranda. Snažil se vyhovět všem požadavkům skupiny a poradil si s klidem a rozvážností i ve chvílích když něco nevyšlo. 

 

Bolek Žemlík

Podzim v Transylvánii - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Byla to moje první výprava a tedy i první zkušenost s průvodcem, takže nemůžu srovnávat, ale obecně můžu říct, že Honza je prakticky ideální průvodce. Přestože šlo o výpravu pionýrskou a on sám se k jejímu vedení dostal dost na poslední chvíli, prakticky všechno proběhlo hladce a bez problémů. Přestože byl na většině míst poprvé, stejně jako my ostatní, nenechal se vyvést z míry. Sice jsme neřešili žádné krizovky, ale věřím, že i kdyby ano, určitě by je vyřešil. Večery se sice kvůli brzkému stávání moc neprotahovaly, ale i tak splnil průvodcovskou povinnost, totiž nekazil zábavu a chodil spát s posledními. Prdel byla i celkově, naslouchal názorům členů výpravy a všechno plynulo naprosto přirozeně. Takže, jestli jsou všichni vaši průvodci takoví, tak rozhodně nemám strach vydat se s EK prakticky kamkoli.

Na výpravě bych pochválil hlavně to, že nebyla kratší, protože to by byla fakt krátká, a pocitově byla krátká i tahle. Ale to jinak nejde ) . Jinak mě nejvíc bavil ten nejnáročnější program, tedy přechod hřebene hned druhý den. A pak cesta kolem potoka z Borsi po modré nahoru, ta je fakt luxusní a je prakticky prototypem toho, jak jsem si představoval přírodu v Rumunsku. Kromě toho taky rumunská kuchyně stála za to. No a z památek určitě opevněný kostel zanechal velký dojem - zas tolik tam k vidění není, ale je to něco pro nás úplně neznámého a určitě stojí za vidění. A taky rozhodně nemůžu zapomínat na to, jak jsme si sedli s ostatními - předem jsem znal polovinu výpravy, ale sešla se fakt výborná parta, a spolu s naprosto neuvěřitelným počasím z toho všeho nemohlo vzniknout nic než pobyt lepší než na Ostrově rozkoše. Nakonec bych pochválil ještě úplně poslední ubytování, to nemělo chybu. A taky pohodlné auto.. no a asi by mě toho napadlo i víc, ale to už stačí.

Eliška Reichmannová

Podzim v Transylvánii - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Pro mě to byla první výprava s Expedition clubem, takže zatím nemohu srovnávat. Ale celkově jsem přijela nadšená, program mě bavil a líbilo se mi jeho poskládání - převažovaly treky v horách, ale viděli jsme i trochu památek a měst. To mi přesně sedí.

Honza byl skvělej! Sám se o svým průvodcování Rumunska dozvěděl asi 3 dny před odjezdem, původně s námi měla jet Barča, ale onemocněla. I tak nám ale před odjezdem stihl dát několik tipů, co s sebou a jak se sbalit a hned s námi komunikoval. Celkově jako člověk mi hodně sedl, celý týden byl přátelský, byla s nim sranda, všechno hned obratně řešil a vykomunikoval. Je to bezedná zásobárna vtipů, historek a zajímavých příběhů. Dík Honzo!

 

Monika

Rumunské hory - Retezat - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Moje druhá akce s Honzou a je to pořád super - mladej, schopnej, talent - no co víc dodat.

Expe akce vřele doporučuji - bezva lidi, skvělá místa, zábava, relax, napětí, vypětí, vzrušení - prostě všechno, co člověk hledá, když chce vypadnout z civilizace a mít kolem sebe fajn partu lidí. Retezat byla moje druhá akce a pokud mě vezmete i na další, tak určitě ne poslední. Děláte to báječně!

Patrik Shebby Šebesta

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Veľmi sa mi páčil pomer turistiky a poznávania krajiny. Pretnutie náročnej horskej turistiky s poznávanim historických mies a Tureckých miest samotných mi prišlo veľmi vhod. Následny relax v meste spojený s poznávanim kultury a jedla.

Honza to s našou skipinou nemal naozaj jednoduché. Boli sme v nej členovia s veľkým vekovým rozdielom medzi členmi, s rozdielom v skúsenostiach, názoroch, očakávaniach od výletu a aj v kvalite výbavy. Napriek tomu sa Honzovi podarilo dostať nás všetkých na vrch Agri Dagi ako jednu skupinu. Tam kde mal zastávať úlohu horského sprievodcu, tam ním bol. Keď bolo treba zlepšiť náladu po náročnom dni, bol skvelým zabávačom. Dal mi ako začiatočníkovi mnoho užitočných rád, pomohol mi s výbavou a poradil čo v nej vylepšiť. Dodatočné informácie k historickým budovám boli už len čerešnička na torte výborne odvedenej práce. V budúcnosti by som rád ešte podnikol výlet s EC a určite budem prioritne pozerať tie, kde bude Honza sprievodcom.

Vašek

Kungsleden - Královská cesta severním Laponskem, průvodce: Honza Švábenský

Průvodce hodnotím na jedničku. Honza byl super jak před výpravou, kdy byl schopný dát dobré info i přes to, že situace s covidem, vládními opatřeními a krachujícími ČSA vůbec přehledná nebyla, tak i při výpravě, která se i díky němu za mě skvěle vydařila.

Chválím volbu destinace, Honzovu trpělivost a přístup, povahu a smysl pro humor ostatních členů výpravy, literární okénka, sauny, kochací scenérie, moment kdy se ukázala polární záře, švédské chaty.. dost toho bylo.

Barbora Čechová

Rumunské hory - Retezat - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Honza opět nezklamal. Líbí se mi, že nám opět posunul hranice. Umí člověka vyhecovat, umí ho podržet a hlavně mu i v nejhorších chvílích pomůže. Člověk se na něj může spolehnout.

V Rumunsku se mi nejvíc líbil okruh, který jsme podstoupili. Bylo nádherný se koukat z jedné skály na druhou a vzápětí na tutéž horu vylézt. Člověk musel nabrat sílu a jít. Určitě s vámi pojedu znovu. Od vás mám ty nejlepší zážitky! Ještě jednou velké díky!

Petr Trojáček

Finsko - Přechod jezera Inari, průvodce: Honza Švábenský

Průvodce Johny se vedl moc dobře. Před odjezdem nápomocný a aktivní, co se předání informací týče. Na místě se o vše postaral. Postaral se i o neplánované komplikace. Přizpůsoboval plán možnostem a prosbám skupiny. Konkrétně u mě se zajímal o zdravotní stav, když jsem byl marod. I poté samozřejmě.

Na akci jako takové nemám co vytknout. Snad mi bude ale příště přát více zdraví. :)

Lída Pometlová

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Honza Švábenský

Na expedici jsem jela poprvé, takže pro mě byla plná očekávání i poznání svých možností. A rozhodně předčila mé očekávání. Pochválila bych spaní u jezera i na parkovišti v národním parku s nádherným výhledem na hory a neskutečně krásnou oblohou plnou hvězd. Náročnou, ale skvělou cestu do jeskyně. A prostě všude ten neskutečně krásný výhled. A jako bonus skvělé počasí. :)

Děkuji Honzovi za jeho výborné vedení výpravy. Měl hezky všechno naplánované a člověk se na něj mohl ve všech ohledech spolehnout. Je skvělý parťák a stmelovač týmu.

Díky za to co děláte a jak to děláte!

 

Milan Bajaja

Bulharsko - Stará Planina po chatách, průvodce: Honza Švábenský

Spokojenost po všech stránkách , člověk má pocit, že když cestuje s vámi ,tak je víc než zákazník , že je součástí skupiny lidí, co rádi objevují společně svět a zvyky místních obyvatel. Průvodce se o nás staral, jako o vlastní. :) Naprostá spokojenost po všech stránkách. Schopnost změny programu, dle potřeb skupiny a maximální podpora těch, co ji potřebovali. A v neposlední řadě, skvělí hudební zážitek.

Doufám, že se s vámi ještě podívám do dalších končin světa a poznám spoustu nových lidí . Ještě jednou díky, za super zážitek, ani se nám nechtělo vracet.

Jakub Neubauer

Omán za vůní kadidla - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Byl to road trip jak se sluší a patří. Od pláže přes hrabaní v písku pouště k horským cestičkám a nakonec zpátky na pláž. Cestou proběhla záchrana želvy a cizinek v poušti a mnoho dalších zážitků. :D Když k tomu připočtu skvělou partu lidí, tak to byla dokonalá jízda od začátku až do konce. :)

S Honzou jsem byl už na podzim v Transylvánii a není nic co bych mu vytknul. Naopak výpravu vede velmi dobře a je s nim prima pokec.

Theo Lejsek

Kungsleden - Královská cesta severním Laponskem, průvodce: Honza Švábenský

Skvěle naplánováno, skvěle postaráno, skvěle informováno, výprava předčila má očekávání. 

Šílená doba si ještě před samým odjezdem žádala veliké organizační a komunikační úsilí. Honza vše zvládl na jedničku aby jsme mohli bezpečně odjet a v pořádku se dle plánu vrátit. Během výletu byl nám všem oporou a vlídným slovem pomáhal v těžších chvílkách. Jeho zkušenosti, jistota a fyzický fond mě uklidňovaly v blizardech a věřím, že je ocenil i Švédský správce horské chaty, kterému John pomáhal při záchraně nezodpovědných Dánů a jejich psího spřežení... Věřím, že se s Johnym uvidím na dalších akcích Expe.

Byla to moje první vlastní zkušenost s Expe a hned takhle parádní, když jsem odjížděl měl jsem přání spatřit polární záři, po návratu je přání tisíc třeba hned příště s Expe na Aljašku....

František Soudek

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

S Johnem jako průvodcem jsem spoko. Je to inteligentní mladík s bohatými zkušenostmi, které nám po celou dobu výpravy předával ať už prakticky nebo formou jeho cestovatelských příběhů. Horami nás provedl bezpečně až do cíle. Vždy byl ke všem ochotný a aktivně šířil týmového ducha. Ze své strany bych řekl, že jsme si s Johnem sedli a dokázali jsme spolu sdílet názory, hodnoty i smysl pro humor. Určitě s ním rád pojedu znovu!

Martin Čerňan

Bulharsko - Stará Planina, průvodce: Honza Švábenský

Honza byl po celou dobu velmi profesionální, skupinu podporoval, určitě bych se s ním nebál vyrazit na další akci. A spolehlivě řídil většinu cesty. Významnou výhodou akce bylo spaní na chatách, akce je tak vhodná i pro méně zdatné turisty, kteří nechtějí nosit vše na zádech. Termín na konci září je ideální, na horách je pořád příjemně a je šance na stabilní počasí. :)

Míša Šopáková

Rumunské hory - Retezat - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Rozhodně chválím organizaci, výběr trasy i zkušeného průvodce. Honza byl opravdu skvělý průvodce, myslím, že jsme nemohli mít lepšího :-) A krásné počasí byla jen třešnička... :-)

Toto byla má první zkušenost s Expeditionem a jsem nadšená. Kéž by byly všechny vaše akce jako tato. Hrozně jsem si ji užila. Každopádně už jsem přihlášená na další :-D