Reference

Sofia Adamová

Lofoty - na sever od slunce - PLNO, průvodce: Matěj Štrunc

Hodně jsme toho zažili, viděli, zvládli, každý se v něčem musel překonat, jít za hranici svého komfortu, což si myslím, že je hodně přínosná zkušenost. Místa, kde jsme byli byly krásný!!!

Průvodce je podle mě člověk na správném místě! Dokázat pracovat se skupinou různých lidí a potřeb, neni vůbec snadný. Má pro průvodcování vlohy, baví mě, že nechává účastníkům prostor si akci užívat po svém, nikoho do ničeho nenutí, ale zase podpoří v překonání se. 

Dita Mikulenková

Sarek - poslední divočina Evropy - 2 místa, průvodce: Ondřej Švirák

Chválím skvělou organizaci a řešení problémů od Ondry v každé situaci - Super partu lidí, která se dala do kupy se kterýma těch 12 dnů bylo pořád málo - Možnost dostat se na místo kam bych se sama nevypravila - Vystoupení ze své komfortní zóny a získání zážitků na celý život.

Již před akcí jsem slyšela na Ondru samé skvělé recenze, ale akce v Sareku ve Švédsku mi ukázala, jak moc pravda to je. Nejen, že je skvělý parťák, se kterým je sranda a pomůže v každé situaci (například kdy jsem byla vyřízená a vzal mi věci abych se doplazila do finální destinace a ještě mě podporoval), ale především jak profesionální přístup má a je schopný si zachovat chladnou hlavu a poradit si v různých situacích stále s usměvem na rtech. Takže pokud vyrazím na další výpravu, tak bych určitě zase moc ráda jela s ním! 

Ráda bych tedy poděkovala Ondrovi a pak taky všem ostatním ve skupině. Donutili jste mě překonat se v mnohých ohledech, dali mi možnost užít si naprosto skvělých 12 dnů v divočině bez lidí a postarali se o mě když jsem to nejvíc potřebovala!  Bylo to BOŽÍ!! a určitě ještě někam s Váma vyrazím! :)

Vašek

Kungsleden - Královská cesta severním Laponskem, průvodce: Honza Švábenský

Průvodce hodnotím na jedničku. Honza byl super jak před výpravou, kdy byl schopný dát dobré info i přes to, že situace s covidem, vládními opatřeními a krachujícími ČSA vůbec přehledná nebyla, tak i při výpravě, která se i díky němu za mě skvěle vydařila.

Chválím volbu destinace, Honzovu trpělivost a přístup, povahu a smysl pro humor ostatních členů výpravy, literární okénka, sauny, kochací scenérie, moment kdy se ukázala polární záře, švédské chaty.. dost toho bylo.

Michaela Šolcová

Finsko - přechod jezera Inari, průvodce: Dany Pacholík

Na akci bych pochválila všechno - destinaci, organizaci, schopnost průvodců improvizovat, společný večeře!, pohodovou atmosféru, spaní ve srubech...Průvodce hodnotím jako nejlepší, nejmilejší, nejhodnější, nejkrásnější -),... Ale vážně, nesmírně si jich vážím a i za tak krátkou dobu jsem si je nesmírně, nesmírně oblíbila! Dík za akci, ze který budu žít ještě nesmírně dlouho. Dík za otevření nových cestovních obzorů a nasbírání dalších zkušeností. Dík za to co děláte!

Tomáš Šetina

Seakayaky na Ålandech - 2 místa, průvodce: Tereza Cupáková

Mé vnímání je takové, že Terka průvodcuje a seakayakuje s radostí, dokáže nadchnout a inspirovat. Líbí se mi také balanc profesionality na straně jedné a empatie na straně druhé. Výprava šlapala jako hodinky, ale neměl jsem ani chvilku pocit, že mě někdo diriguje, přikazuje, zakazuje.

Ať se daří, děláte to dobře!

Hanka Pevná

Lofoty - na sever od slunce - PLNO, průvodce: Matěj Štrunc

Líbila se mi vyváženost expedice. Prošli jsme místa, která jsou zajímavá z hlediska přírody, ale i města a kulturně-historická místa. Největší dojem ve mně zanechalo přespávání na nejsevernějším bodu Evropy a na pláži Kvalvika. Jsou to zážitky, které mi zůstanou na celý život.

Matěj je výborný průvodce. Dokázal si poradit v nejrůznějších situacích. Je vidět, že sám hodně cestuje. Uměl mě podpořit a rozesmát, i když mi do smíchu třeba nebylo. Rozhodně bych s ním jela znovu. :)

Jiří Kiška

Finsko - Urho Kekkosen na lyžích, průvodce: Standa Dadák

Při přihlášení na akci jsem měl tři přání:

1) Zažít pohodový týden na běžkách v Laponsku

2) Okusit pravou finskou saunu

3) Vidět polární záři

A vše se splnilo...prostě úplná pecka. A jako bonus jsme se sešli skvělá parta, viděli soby i lišku. Standa je super průvodce, je s ním zábava, má smysl pro humor, ale taky umí skupinu dobře namotivovat, když je potřeba. 

Eva Adamová

Seakayaky na Ålandech - 2 místa, průvodce: Tereza Cupáková

V tomhle případě napřed vyhledám v seznamu akcí Expedičního klubu jméno průvodce - tedy Terku a vyberu její výpravu, na které jsem ještě nebyla. Jelikož vím, že to bude vždy super! Takže je jedno, kam jedeme. Ale Alandy byly jedny z nejhezčích akcí, na kterých jsem byla. A to je v Expedičním klubu opravdu velká konkurence. Týden sluníčka, které nezapadlo za obzor. Krásné ostrůvky rozeseté v moři. Na většině ostrůvků není ani chatka a kempování na takových ostrůvcích byl nezapomenutelný zážitek. A jak bývá u Terky tradicí, tak i kytara putovala s námi na kajaku celý týden, abychom měli i program na opravdu dlouhé slunečné večery. Už se těším na novou sea kajakářskou základnu na Prýglu a další společné tréninky, abychom mohli vyrazit opět na podobnou akci!

Theo Lejsek

Kungsleden - Královská cesta severním Laponskem, průvodce: Honza Švábenský

Skvěle naplánováno, skvěle postaráno, skvěle informováno, výprava předčila má očekávání. 

Šílená doba si ještě před samým odjezdem žádala veliké organizační a komunikační úsilí. Honza vše zvládl na jedničku aby jsme mohli bezpečně odjet a v pořádku se dle plánu vrátit. Během výletu byl nám všem oporou a vlídným slovem pomáhal v těžších chvílkách. Jeho zkušenosti, jistota a fyzický fond mě uklidňovaly v blizardech a věřím, že je ocenil i Švédský správce horské chaty, kterému John pomáhal při záchraně nezodpovědných Dánů a jejich psího spřežení... Věřím, že se s Johnym uvidím na dalších akcích Expe.

Byla to moje první vlastní zkušenost s Expe a hned takhle parádní, když jsem odjížděl měl jsem přání spatřit polární záři, po návratu je přání tisíc třeba hned příště s Expe na Aljašku....

Barbora Koudelková

Finsko - přechod jezera Inari, průvodce: Dany Pacholík

Akce, na kterou budu dlouho vzpomínat, hlavně kvůli super partě lidí. Určitě se s Expedition clubem ještě někam vydám. Průvodce byl super, zodpovědný, schopný přizpůsobit program podmínkám... Hned bych s ním jela znova.

Petr Trojáček

Finsko - Přechod jezera Inari, průvodce: Honza Švábenský

Průvodce Johny se vedl moc dobře. Před odjezdem nápomocný a aktivní, co se předání informací týče. Na místě se o vše postaral. Postaral se i o neplánované komplikace. Přizpůsoboval plán možnostem a prosbám skupiny. Konkrétně u mě se zajímal o zdravotní stav, když jsem byl marod. I poté samozřejmě.

Na akci jako takové nemám co vytknout. Snad mi bude ale příště přát více zdraví. :)