Co s sebou do lékárničky?

Zranění nebo nemoc nikdo z nás neplánuje, ale všichni víme, že se to bohužel někdy stane. Jednodenní výlety poblíž civilizace většinou zmákneš s obinadlem a pár náplastmi na případný puchýř, delší treky a pobyty v přírodě ale chtějí důkladnější přípravu. Co zabalit do outdoorové lékárničky?

Lékárničku chceš mít v dobře rozeznatelném obalu, aby každý věděl, co v tvém batohu hledá. Většinou se prodávají červená pouzdra s obrázkem kříže. V outdoorových prodejnách seženeš vhodné obaly a pouzdra jak prázdné, tak i předem základně vybavené. Vyvaruj se toho, abys vyrazil ven s lékárničkou, kterou neznáš. Vždy si ji pečlivě projdi a doplň o potřebné položky. V batohu ji měj uloženou na dobře dostupném místě, ať je v případě nouze vždy snadno a rychle po ruce.

Lékárnička by měla obsahovat jak zdravotnický materiál, tak důležité léky. Základem jsou latexové rukavice, protože v první řadě chceš chránit sám sebe. Dále měj obvaz a obinadlo, náplasti v různách velikostech a na různé rány. Hodí se pár náplastí na puchýře, pár voděodolných, pár obyčejných textilních, které dobře poslouží jako prevence puchýřů.

Přidej malou lahvičku dezinfekce, pinzetu, hodit se může šátek, zavírací špendlík, kdyby nějaký neposedný obvaz nechtěl držet na místě, a měj po ruce i nůžky nebo nůž. Hodit se můžou i náplasťové stehy, kterými ošetříš rozseknutou kůži bez šití. Podle typu výpravy zvaž i tvarovatelnou dlahu. Na krátké výlety v okolí civilizace ji asi neupotřebíš, ale na delší cesty, kde si na pomoc můžeš pěkných pár hodin počkat, nebo se k ní dokonce budeš muset přiblížit to může být neocenitelný pomocník.

Vždy měj také po ruce termofólii, která nejen pomůže se zahřátím, dá se navíc použít i jako nouzová pomůcka pro transport zraněného. Nebo jako nouzová deka, když fakt podceníš výběr spacáku.

U léků mysli na nejčastější potíže, které se v destinaci mohou dostavit. Pokud dojde na scénář, kdy shit opravdu happens, chceš mít v lékárničce léky na zažívací potíže a průjmy. Smecta, Endiaron nebo jeho alternativy a zásoba černého uhlí jsou základem každé cestovatelské lékárničky.

Zabal i léky na kašel, nachlazení a teplotu. Přihoď také pastilky na bolavý krk. Určitě vezmi analgetika, léky na alergii a kapky do očí. Pro případy vyčerpání se hodí magnesium a hroznový cukr. Nebo pro případy akutní potřeby mlsání, žejo. Přidej opalovací krém a tyčinku na rty s UV filtrem.

Do nedostupných lokalit si od lékaře můžeš nechat napsat antibiotika a do tropů se zase můžou hodit antimalarika. Vždy mysli na to, že léky nejsou lentilky a je potřeba dodržet dávkování a užívání striktně doporučené lékařem. Neodborné dávkování nebo zbytečné užívání ti může spíš víc ublížit, než pomoci.

Nezapomeň na tvé osobní léky! Pomoct ti můžou i kartičky s postupy první pomoci.

Pamatuj, že lékárnička na víkendovou výpravu bude vypadat výrazně jinak, než lékárnička na třítýdenní výpravu do Mongolska nebo dvouměsíční expedici na osmitisícovku. PRavidelně lékárničku kontroluj, nahrazuj prošlé léky, doplňuj spotřebovaný materiál a uzpůsobuj ji svým plánům a potřebám.

Lékárničku především chceš umět používat. Tahat s sebou dlahu nebo sadu na šití je sice fajn, ale když je nebudeš umět použít, budou jen zbytečně zabírat místo a přidávat váhu batohu. Skvělé jsou kurzy první pomoci, kde si vše prakticky vyzkoušíš a nacvičíš si správné postupy od ošetření po transport zraněných. V telefonu taky vždy měj uložená důležitá telefonní čísla na záchranné složky a skvělá je i aplikace Záchranka, která stisknutím jednoho tlačítka odešle záchranným složkám tvou polohu a zavolá pomoc.